Aktualizováno! Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity

Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity pro období 25. 11. – 12. 12. 2020
  • 27.11.2020

Jak prožívá koronavirové období náš pan rektor? Zeptali jsme se

Prázdné auly, na chodbách ani živáčka, ticho, ve kterém by bylo slyšet spadnout špendlík. I takový dopad má na vysoké školy koronavirus. Studentská redakce se proto rozhodla vyzpovídat rektora Slezské univerzity doc. Ing. Pavla Tuleju, Ph.D. Zajímal nás nejen pohled nejvyššího představitele naší alma mater na současnou situaci ve společnosti, ale zabrousili jsme i do volného času pana rektora.
  • 27.11.2020

Sledujte prezentaci Slezské univerzity na Gaudeamus online!

Podzimní akci Gaudeamus Roadshow Česko 2020, která měla nahradit tradiční podzimní veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus na výstavišti Veletrhy Brno, pořadatelé kvůli koronaviru zrušili. My jsme ale nezaháleli a připravili pro vás náhradní řešení! Zhlédněte živý stream přednášky o SU v rámci Gaudeamus online. Dozvíte se o Slezské univerzitě spoustu zajímavých informací!
  • 26.11.2020
  • Fyzikální ústav v Opavě

Co mají společného telekomunikace, COVID19 a astrofyzika?

Od začátku roku 2020 celý svět neřeší nic jiného, než pandemii COVID19 a s ní spojené problémy. Mimo medicíny, chemie a jiných věd se také fyzika snaží přijít s principy či způsoby, jak by bylo možné lidstvu v boji s pandemií pomoci.

Pedagožka Anna Stránská pomáhá v nemocnici v rodném Uherském Hradišti

V boji proti koronaviru pomáhá mnoho studentů, pozadu nezůstávají ani pedagogové Slezské univerzity. Anna Stránská působí na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě jako pedagog a vyučuje studenty Kulturní dramaturgie v divadelní praxi předmět Dramaturgie festivalů. O důvodech i průběhu její dobrovolnické činnosti se můžete dočíst v rozhovoru níže.
  • 25.11.2020

Noc vědců se uskuteční i navzdory koronaviru. Bude online!

O vědě se říká, že je tajemná, nedostižná či komplikovaná. Ovšem ne v den, kdy se koná Noc vědců. Celorepubliková akce se stala tradičním dostaveníčkem vědeckých pracovníků, vysokoškolských pedagogů a odborníků, které se u nás pořádá pravidelně od roku 2005. Jednou za rok se tak pro veřejnost otevírají vědecká pracoviště, laboratoře, univerzitní prostory a další desítky budov, kam se běžný smrtelník nedostane, aby se potvrdilo, že věda dokáže být pro každého vzrušující a inspirující. Letos se Noc vědců s podtitulem Člověk a robot koná v pátek 27. listopadu a Slezská univerzita je znovu u toho. Z důvodu omezení šíření koronaviru a přijatých epidemiologických opatření se však uskuteční pouze online!
  • 25.11.2020

Už jste objevili nový seriál studentů OPF s názvem Business Gate Stories?

Připadá vám další lockdown zdlouhavý? Možná jen nadešel pravý čas realizovat své vlastní projekty. Své o tom vědí autoři nového seriálu Business Gate Stories, který vám poskytne pohled nejen na propojení studia a praxe, ale promítne i názory a životní postoje inspirativních osobností. Dva studenti Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity se chopili příležitosti a realizovali svou vlastní sérii rozhovorů o zajímavých životních příbězích, neobyčejných projektech a neotřelých zkušenostech.
  • 25.11.2020

Institut tvůrčí fotografie pořádá výstavy i v době koronavirové

Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty patří mezi největší chlouby Slezské univerzity. Uznávaným pojmem je nejen v domácím, ale také v mezinárodním měřítku. Zájem o studium na něm mají ve velké míře zahraniční studenti, nejčastěji ze Slovenska a Polska. Za třicet let existence má ITF mnoho stovek absolventů, mezi nimi byli také studenti z Japonska, USA, Izraele, Lucemburska, Itálie, Francie, Velké Británie, Irska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Litvy, Ruska, Běloruska či Ukrajiny. Jen letos chce institut přijmout do bakalářského studia další tři desítky zájemců. O současných aktivitách pro veřejnost a plánech Institutu tvůrčí fotografie jsme si povídali s vedoucím tohoto ústavu, renomovaným českým fotografem a historikem fotografie, nositelem mnoha tuzemských a zahraničních ocenění, profesorem Vladimírem Birgusem.
  • 25.11.2020

„Dobrá teorie směřuje k dobré praxi“, říká dr. Miloš Zapletal v rozhovoru, v němž blíže představí obor Muzeologie

Muzeologie je věda, která se zabývá člověkem a jeho specifickým vztahem ke světu, věcem a minulosti: ať už se jedná o samotná muzea, sběratelství nebo ochranu kulturního dědictví. Je vám takové prostředí blízké? V rozhovoru s Mgr. Bc. Milošem Zapletalem, Ph.D., z Filozoficko- přírodovědecké fakulty Slezské univerzity se zaměříme na specifika studia tohoto oboru na naší univerzitě.
  • 23.11.2020

Sametem oděný film Plné ruce revoluce studentů MMT slaví páté narozeniny

Listopad je každoročně něčím kouzelný. Nejenže jeho začátkem vzpomínáme na ty, kteří už nejsou mezi námi a pomalu se připravujeme na vánoční svátky, ale 17. listopad 1989 je magickým datem pro československou a později českou historii. Tehdy se do českých životů vrátila naděje na to nejcennější, co každý z nás vedle zdraví má, na svobodu. Studenti oboru Multimediální techniky (MMT) přispěli svou trochou do mlýna a vznikl tak film o divadle, pravdě a lásce, který jsme si mohli připomenout.