Poběžte se Slezskou univerzitou a Zoo Ostrava! Pomůžete zachránit luskouny

Chcete udělat něco pro své zdraví a zároveň se zasloužit o záchranu ohrožených zvířat? Pokud ano, zúčastněte se se Slezskou univerzitou a Zoo Ostrava charitativního Běhu Zoo Ostrava pro luskouny, který se bude konat 27. srpna od 18. hodin v ostravské zoologické zahradě.
  • 24.06.2021

Budoucnost našeho kraje? Online debaty se studenty se zúčastnil i rektor Slezské univerzity

Jaká by měla být budoucnost Moravskoslezského kraje? Jaké má náš kraj v 21. století výzvy a příležitosti? Nejen těmito otázkami se zabývala další z regionálních online debat pořádaných v rámci Konference o budoucnosti Evropy, která se koná formou řady diskuzí vedených s občany. Ty mají lidem z celé Evropy umožnit sdílet své myšlenky a přispět tak k utváření naší společné budoucnosti. Jde o zcela první akci svého druhu. Hostem debaty v Moravskoslezkém kraji byl rektor Slezské univerzity doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D.
  • Tomáš Lanča
  • Fyzikální ústav v Opavě

Opavští fyzikové patří mezi světovou špičku ve výzkumu černých děr

Opavští fyzikové opět slaví úspěch. Jejich vědecké práce zabývající se výzkumem vesmíru, především pak fyziky kolem stále záhadných černých děr, patří ve světové vědecké komunitě mezi ty nejcitovanější a pravidelně dosahují nejuznávanějších vysokých hodnocení. Vědci z Fyzikálního ústavu v Opavě tak patří mezi světovou špičku výzkumníků v oboru stavby a vývoje vesmíru, fyziky exotických kosmických objektů nebo důsledků slavné Einsteinovy teorie relativity.
  • 23.06.2021

Naše pedagožka je autorkou rozhovoru se Zuzanou Čaputovou a Madeleine Albright!

Na Slezské univerzitě působí řada aktivních pedagogů. Mezi ně můžeme jistě zařadit také Mgr. Michaelu Dombrovskou, Ph.D., která na naší škole působí jako odborná asistentka na Ústavu bohemistiky a knihovnictví na Filozoficko-přírodovědecké fakultě. To ovšem není zdaleka vše, čím se zabývá.
  • 22.06.2021

V Lučním sadu to žije! Daří se v něm i stromu Slezské univerzity

To místo má kouzelnou atmosféru. Nově vzniklý veřejný Luční sad na poli kousek od Opavy - mezi Slavkovem a Stěbořicemi - přitahuje lidi, kteří milují přírodu a mají radost z práce na společné „dobré věci“. Svůj strom tam má také Slezská univerzita. Zasadil ho na podzim 2019 její rektor doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. Ořešák sychrov dostal příhodné jméno Akademický oříšek, což nebyla náhoda, protože jeho plod připomíná mozek. V pondělí odpoledne 21. června se konala v Lučním sadu Slunovratová brigáda spojena s oslavou.
  • Viktorie Kovářová
  • 20.06.2021
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Přednáška americké stipendistky prestižního programu Fulbright na Fakultě veřejných politik

Pozvání na Fakultu veřejných politik v Opavě přijala dr. Jo Ann R. Regan z The Catholic University of America, Washington D.C., letošní stipendistka programu Fulbright pro Českou republiku. Dr. Reganová se zabývá problematikou sociální práce a zájemci se s ní budou moci setkat při výjimečně přednášce, která se uskuteční on-line prostřednictvím MS Teams.
  • 17.06.2021

Veřejné pozorování částečného zatmění Slunce na FÚ přilákalo mnoho diváků

Už jako malým dětem nám rodiče vštěpují, že se nemáme dívat přímo do Slunce, jinak můžeme oslepnout. Jak ale máme odolat pohledu vzhůru, když víme, že se tam odehrává nevídané představení? Naštěstí Fyzikální ústav Slezské univerzity myslel na běžné lidi, kteří doma neskladují potřebné vybavení, a připravil veřejné pozorování částečného zatmění Slunce tak, aby žádné oko nepřišlo k úhoně.
  • 16.06.2021

Podívejte se do historie Slezské univerzity v letech 2011 až 2015

Zveme vás opět na procházku do historie Slezské univerzity! Máme k tomu dobrý důvod, vždyť naše alma mater letos slaví 30. výročí svého vzniku. My jsme při té příležitosti připravili minisérii sedmi animovaných historických spotů, které vám přiblíží důležité milníky existence Slezské univerzity, tedy od událostí, které předcházely jejímu vzniku, až po současnost.
  • 16.06.2021

Festival Na cestě pod širým nebem? Dobrý nápad našich studentů!

Multižánrový festival Na cestě, který každoročně pořádají studenti Kulturní dramaturgie v divadelní praxi pod záštitou Slezské univerzity v Opavě, se tento rok konal již počtrnácté. Tento ročník byl význačný především tím, že se konal v netradičních venkovních prostorách Arkády v opavských Dvořákových sadech.
  • 15.06.2021

Pandemie pohledem oceňovaného doktoranda ITF Romana Vondrouše v Opavě!

Galerie se opět otevřely a lidé tak mohou po dlouhé době opět kulturně žít. Mezi díla, která v Opavě jistě stojí za podívanou, patří fotografie doktoranda Institutu tvůrčí fotografie Romana Vondrouše, jenž ve středu 16. června v 17.00 v Galerii Eisler (Obecní dům v Opavě) představí svůj pohled na koronavirovou situaci v České republice.