• Jakub Plaskura
  • 12.07.2021

Rektor Slezské univerzity byl hostem České televize

Dopady pandemie koronaviru se pochopitelně dotkly všech oblastí ve společnosti. V současné době velmi zásadně pociťujeme její následky právě v sektoru ekonomiky, se kterou pandemie zatřásla ve světovém měřítku. Růst cen jsme všeobecně zaznamenali napříč odvětvími.
  • 09.07.2021

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Pro Lingua se rozjíždí na plné obrátky!

Na podzim 2020 vznikl na Ústavu cizích jazyků (ÚCJ) Filozoficko-přírodovědecké fakulty unikátní projekt, který na Slezské univerzitě v Opavě nemá obdoby. Z pouhé myšlenky se stala skutečnost, za kterou můžeme vděčit duchovní matce projektu Pro Lingua prof. PhDr. Ivě Zündorf, Ph.D., která působila na ÚCJ jako vedoucí oddělení germanistiky. Nebýt jejího neobyčejného nadšení pro německý jazyk a kulturu, neměla by univerzita toto jazykové, metodické a kulturní centrum výuky jazyků k dispozici.
  • 08.07.2021

Známé osobnosti přejí Slezské univerzitě k 30. narozeninám

Slezská univerzita je tady s námi už 30 let! K jejímu jubileu jí pogratulovaly známé osobnosti veřejného života, jejichž přání vám přinášíme během letošního roku. Tentokrát se mezi ně zařadil senátor a předseda Správní rady SU Mgr. Herbert Pavera. „Jsem přesvědčen, že SU, i když je zde jen 30 let, se stala jedním ze základních pilířů vzdělávání, výzkumu a rozvoje našeho regionu,“ uvedl ve svém přání.
  • 02.07.2021

TGIAF: studenty středních škol uchvátila fyzika!

Thank God It's Astrophysical Friday! Na zvolání této věty jsme kvůli pandemii covidu čekali hodně dlouho. Nyní ji však můžeme zařvat z plných plic: Díky bohu za astrofyzikální pátek! V posledních školních dnech uspořádal Fyzikální ústav Slezské univerzity pro studenty středních škol dopoledne plné dechberoucích přednášek z oblasti astrofyziky. Našli se mezi nimi skuteční nadšenci!
  • Viktorie Kovářová
  • 01.07.2021
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Den prevence proběhl letos před OC Breda & Weinstein

Veřejností velmi oblíbená akce Dny prevence musela být v loňském roce zrušena z důvodu epidemiologických opatření. V letošním roce už o ni ale zájemci ochuzeni nebyli. Jednodenní akce proběhla v menším formátu před OC Breda & Weinstein.
  • Kamila Návratová
  • 30.06.2021

Pedagog ITF Josef Moucha a studenti ITF byli oceněni v soutěži Osobnost české fotografie

Hlavní cenu v soutěži – ocenění a titul Osobnost české fotografie 2020 – za dlouhodobý přínos fotografii totiž získal pedagog, teoretik a historik fotografie a fotograf docent Josef Moucha.
  • 30.06.2021

Pedagog Miroslav Langer hovořil v Českém rozhlase o informatice a technologiích

Do Českého rozhlasu Ostrava zavítal jako host pedagog RNDr. Miroslav Langer, Ph.D., působící na Ústavu informatiky na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity. Rozhovor se zabýval tématem umělé inteligence a dozvíme se v něm spoustu zajímavých informací.
  • 29.06.2021

Pracovníci Fyzikálního ústavu v Opavě zachytili jedinečné nebeské úkazy

V průběhu tří dnů po sobě se podařilo pracovníkům Fyzikálního ústavu v Opavě zachytit hned tři jedinečné nebeské úkazy. Vzácná série atmosférických a astronomických jevů od 25. do 27. června 2021 byla zaznamenána s dávkou štěstí hned dvěma pracovníky ústavu: Deborou Lančovou a Petrem Horálkem. Ti na obloze postupně zachytili nezvyklý výskyt tzv. nočních svítících oblak až z Itálie, v Česku pak přelet Mezinárodní kosmické stanice před Sluncem proti oblačné obloze, a nakonec i relativně běžné, ale nesmírně fotogenické halo kolem Slunce.
  • 25.06.2021

Známé osobnosti přejí Slezské univerzitě k 30. narozeninám

Letošní rok je pro Slezskou univerzitu výjimečný! Slaví totiž třicáté narozeniny. A jaká by to by byla oslava, kdyby chyběly gratulace… Proto během letošního roku přinášíme přání známých osobností veřejného života, které naší alma mater k jejímu jubileu pogratulovaly. Tentokrát máme pro vás nachystáno přání významného českého astronoma, astrofyzika a popularizátora vědy RNDr. Jiřího Grygara, CSc. „Do příštích let bych si přál, aby Slezská univerzita získávala ke studiu nejenom slezské, české a slovenské studenty, ale také talentované studenty z okolních evropských zemí, které by do Opavy i Karviné přilákal věhlas zdejších pedagogů a badatelů,“ uvedl mimo jiné k třicátému výročí naší alma mater.
  • 24.06.2021

Poběžte se Slezskou univerzitou a Zoo Ostrava! Pomůžete zachránit luskouny

Chcete udělat něco pro své zdraví a zároveň se zasloužit o záchranu ohrožených zvířat? Pokud ano, zúčastněte se se Slezskou univerzitou a Zoo Ostrava charitativního Běhu Zoo Ostrava pro luskouny, který se bude konat 27. srpna od 18. hodin v ostravské zoologické zahradě.