• 07.06.2020

Dostihy objektivem doktoranda ITF Romana Vondrouše

Laureát ceny pro nejlepší fotografy na světě World Press Photo, vítěz domácí soutěže Czech Press Photo a čerstvý držitel ceny mezinárodní asociace sportovních novinářů AIPS - to vše je Roman Vondrouš, který vystudoval magisterský program na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Nyní zde působí jako doktorand a zároveň pracuje jako fotoreportér pro Českou tiskovou kancelář. V rozhovoru, který poskytl serveru E15.cz, se dozvíte nejen zajímavosti, jak se od fotografování železnic dostal k dostihům, ale také o vývoji fotografování dostihových závodů.
  • 05.06.2020

Naši studenti natáčí s top osobnostmi kraje

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který předá pomyslnou štafetu populárnímu zpěvákovi s exotickým jménem Mirai. Ten dále vyzve …Ale to již v této chvíli nesmíme prozradit. Uvedená jména jsou však jen malou ochutnávka „hereckého“ obsazení, se kterým aktuálně pracují naši studenti oboru Multimediální techniky. Praktickou výuku a multimediální praxi obohatilo natáčení se známými osobnostmi kraje pro projekt připravovaný krajskou destinační společností MS Tourism, s.r.o. a Slezskou univerzitou v Opavě. Jejím cílem by mělo být přitáhnout do kraje více turistů.
  • 02.06.2020

Doktorand ITF Mariusz Forecki získal za knihu Mechanismus cenu v soutěži Grand Press Photo

Doktorand Institutu tvůrčí fotografie získal prestižní cenu za fotografickou knihu Mechanizm.
  • 28.05.2020
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Rozhodnutí o udělení akreditace studijnímu programu Dentální hygiena

S velkou radostí Vám oznamujeme, že rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství udělila pětiletou akreditaci novému prezenčnímu bakalářskému oboru Dentální hygiena, který bude možné studovat na Fakultě veřejných politik Slezské univerzity v Opavě od příštího akademického roku.
  • 28.05.2020

30. narozeniny Institutu tvůrčí fotografie: slavíme jak jinak než výstavou

V roce 1990 vznikl teprve jako druhé vysokoškolské pracoviště se samostatným fotografickým oborem a dnes je počtem studentů i pedagogů největší českou vysokou fotografickou katedrou. Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě slaví své třicáté narozeniny se vší parádou a vy můžete být u toho.
  • 26.05.2020

Ostrava si připomene 70 let od politického procesu Buchal a spol. Stranou nezůstane ani Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity

Spolek Fiducia vypsal veřejnou soutěž na vytvoření pamětní desky věnované obětem komunistického monstrprocesu Buchal a spol., který se odehrál v roce 1950 v Čapkově sokolovně v Ostravě. Právě na budovu Čapkovy sokolovny spolek pamětní desku ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu, zástupci politických vězňů 50. let, Tělocvičnou jednotou Sokol Moravská Ostrava 1, Gymnáziem Olgy Havlové a Filozoficko-přírodovědeckou fakultou Slezské univerzity v Opavě – konkrétně Ústavem filmové, televizní a rozhlasové tvorby – umístí.
  • 25.05.2020

Náš absolvent, GŘ KB, a.s. Jan Juchelka: Nikdy už nebudeme trávit ve své kanceláři tolik času

Mnoho firem bylo „koronavirovou“ situací donuceno přejít do módu home office, chcete-li práce z domova. Je dost možné, že tak budou pracovat i nadále a že se někteří do svých kanceláří budou vracet jen zřídka a pouze v nejnutnějších případech. Podobně tomu může být i v Komerční bance. O tom, jaká panuje atmosféra mezi podnikateli, jak současná situace ovlivnila jednu z největších bank v České republice, a mnoho dalšího se dozvíte v rozhovoru s jejím předsedou představenstva a generálním ředitelem Janem Juchelkou.
  • 24.05.2020

Už jste objevili kouzlo bikesharingu? S námi dokonce výhodněji!

Po Opavě pohodlně, rychle a levně? Projekt bikesharing nabízí možnost půjčit si kolo v označených stanicích a vrátit ho na jiném místě. Služba je úspěšně rozšířená v dalších městech po ČR a v březnu se také zapojila Opava. Řešení efektivní dopravy po městě pomocí sdílených kol je šetrné k přírodě a skýtá spoustu dalších výhod pro samotné uživatele. Jak si na tom stojí Opavané po více jak dvou měsících užívání služby, se dozvíte z řádků níže.
  • 22.05.2020

Poslechněte si polské hororové povídky v překladu Libora Martinka

V kuřárně opia a Mojského metamorfózy. Rozhlasové povídky přímo vybízející k odreagování. S Českým rozhlasem prožijete tajemné příběhy na pozadí dokonalosti uměleckého překladu z polského jazyka, o který se postaral náš pedagog doc. Libor Martinek. Pod jeho taktovkou vznikají i další úchvatné české verze děl především polských autorů. Pedagog Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity je držitelem Evropské medaile poezie a umění Homer za loňský rok. Dokonce reprezentoval Českou republiku na Mezinárodním básnickém festivalu Kistrech v Keni. Popusťte uzdu fantazii a nechte se poslechem vtáhnout do pozoruhodného světa literární tvorby v perfektní souhře zvuků!
  • 19.05.2020

Matematická pohotovost už zase ordinuje také offline

Každé úterý a čtvrtek od 14h do 18h se opět otevírají brány Matematické pohotovosti i v „offline“ režimu. Kvůli koronaviru se v posledních týdnech mohli žáci a studenti spoléhat na pomoc Matematické pohotovosti jen online prostřednictvím služby DUO. Jde do tuhého, uzavírání známek a maturity se blíží, takže nebylo nač čekat. Matematická péče proto sílí. Teď už Matematická pohotovost ordinuje online i offline. Přednost budou dostávat návštěvníci, kteří se přímo fyzicky dostaví do opavského centra Brain fitness na Beethovenově 2, kde Matematická pohotovost sídlí.