• Tomáš Lanča
  • 31.07.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Snímek fotografa z opavské univerzity uspěl v NASA

V soboru 31. července 2021 publikoval americký úřad NASA jako prestižní astronomický snímek dne fotografii s názvem „Remembering NEOWISE“ (Vzpomínka na NEOWISE), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek připomíná rok od průletu jasné komety C/2020 F3 NEOWISE kolem Země. Kometa NEOWISE zazářila vloni v červenci na ranní a později i večerní obloze a byla nejvýraznější kometou na severní polokouli za posledních 23 let. Díky jejímu průletu před „Velkým vozem“ a navíc v době pandemie COVID-19, během které lidé více věnovali svůj zájem přírodě, byla kometa také jedním z nejfotografovanějších astronomických těles vůbec.
  • 30.07.2021

Jelínci značky Deers dobývají svět. Na svědomí je má naše absolventka Kamila Písaříková

Netradiční, a přesto všem známý motiv jelena se pro Kamilu Písaříkovou stal symbolem vlastní tvorby a úspěšné značky již od roku 2006. Za dobu své existence si designérka vybudovala zájem nespočtu zákazníků i z řad známých osobností. Originální šperky, které jsou kus od kusu jedinečné, přináší radost nejen Čechům, ale i cizincům. Jak se absolventka oboru fotografie a intermediální tvorby na Slezské univerzitě v Opavě dostala k návrhářství a co považuje za svůj největší úspěch?
  • 28.07.2021

Matematická pohotovost bude ordinovat i v srpnu!

Nehoda vás může potkat nejen na silnici, ale například i ve škole. Zakopnout můžete třeba o matematickou rovnici, se kterou si nevíte rady. V takovém případě se hodí pomoc Matematické pohotovosti. Určena je pro každého, kdo chce být s matematikou kamarád, ale ona o tom ještě neví. Služby matematické pohotovosti se mohou v druhém prázdninovém měsíci hodit všem, kteří během školního roku „nezazářili“ a musí své vědomosti prokázat v srpnu či září.
  • Jan Novotný
  • 23.07.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Opavští fyzikové objevili superhmotnou černou díru

Černé díry patří mezi nejznámější a zároveň nejméně prostudované objekty ve vesmíru. Jejich existence již byla prokázána, ale jejich skutečná podstata je stále předmětem bádání. Fyzikální ústav v Opavě patří mezi světovou špičku ve výzkumu právě (a nejen) těchto exotických kosmických objektů, přičemž fyzikové se o černých dírách snaží co nejvíce dozvědět ze sledování objektů, které černé díry ovlivňují. Tým pod vedením prof. Abramowicze přišel s nápadem, jak černé díry – které samy vidět nejsou – zvážit pomocí specifického záření uvolněného v jejich okolí. Díky tomu určili hmotnost jedné z doposud nejtěžších pozorovaných černých děr ve vesmíru.
  • 21.07.2021

Slezská univerzita na své absolventy nezapomíná! Má pro ně Absolventský portál

Byli několik let součástí života Slezské univerzity. Pak se rozprchli do světa. Tím to ale neskončilo. Početná „rodina“ absolventů SU, která se za třicet let existence školy rozrostla na více než 27,5 tisíce bývalých studentů, má možnost dále se podílet na životě své alma mater.
  • 19.07.2021

Dobré vědět prozradí, jak přišly ke svému jménu jednotky ohm, volt či ampér

Čerstvý díl oblíbeného pořadu Dobré vědět – Polopatě nás zavede na exkurzi po stopách slavných osobností, které se staly významnými ikonami zejména ve světě fyziky. Počiny těchto pánů jsou pro vědu tak zásadní, že se jejich jména navždy stala součástí našeho běžného života. Je to právě pojmenování fyzikálních jednotek, které pod svým označením skrývají dobrodružné příběhy neobyčejných lidí. Průvodce pořadem Jiří Dobrý nám odhalí, proč je třeba takový ohm ohmem.
  • Daniel Martínek
  • 16.07.2021

Hledáte letní rozptýlení? Zapojte se do další soutěže k 30. výročí vzniku SU

Léto je v plném proudu a my se vám ohlašujeme s další soutěží k letošní připomínce 30. výročí vzniku Slezské univerzity. Pokud si chcete rozšířit svůj šatník o zcela originální kousek, neváhejte se zapojit do prázdninového klání, ve kterém si budete hrát s písmenky. Jde totiž o soutěž s přesmyčkami neboli anagramy. Bavte se, buďte tvůrčí. Luštěte naše anagramy na pláži, doma u kávy nebo během výletu v přírodě. Soutěž oficiálně startuje v pondělí 19. července.
  • 14.07.2021

Rozhovor s děkanem Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné k oslavám 30. výročí Slezské univerzity

Slezská univerzita letos slaví třicet let od svého založení. V rámci oslav jsme se rozhodli vám blíže představit pár významných absolventů prostřednictvím rozhovorů. Níže si můžete přečíst, jak svá studia, ale i celkově univerzitu, vnímal současný děkan Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné (dále jen OPF) prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D., a co přeje univerzitě k narozeninám.
  • 13.07.2021

Vesmírné novinky pořadu Dobré vědět ve Space cam #10

Desátý díl populárního pořadu Space cam, který je součástí YouTube kanálu Dobré vědět – Polopatě, přináší žhavé novinky o současném dění ve vesmíru. Vůbec nejdiskutovanější událostí je pravděpodobný konec nejúspěšnější kosmické observatoře – Hubbleova teleskopu. Je to nenahraditelný dalekohled, který přenáší na Zemi obrazy vesmíru nepoznamenané zemskou atmosférou. Co s ním bude dál a jaká se nabízejí možná řešení?
  • Radim Šlezingr
  • 13.07.2021

Kam vyrazit na výlet v našem kraji? Videa studentů MMT mohou inspirovat

Letní prázdniny jsou v plném proudu a s nimi přišla doba odpočinku! Ne každý vyráží v tomto období během dovolené do zahraničí, mnozí dávají přednost poznávání krás České republiky. A nemusí jezdit daleko. Také náš kraj se má čím pochlubit a nabízí zajímavá místa, která stojí za to navštívit. Nechte se inspirovat videi, jež připravili studenti oboru Multimediální techniky (MMT) na Slezské univerzitě v Opavě.