• 21.12.2023

Prohlášení děkanky k událostem na FF UK v Praze

Děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty prof. Irena Korbelářová se připojila k prohlášení, které vydala v souvislosti s tragickými událostmi na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze ze dne 21. prosince 2023 Asociace děkanů filozofických fakult, jejíž je členkou.
  • Lenka Kendeová
  • 21.12.2023

Vyjádření rektora naší univerzity k dění na FF UK

Vyjadřuji svou hlubokou soustrast s aktuálním tragickým děním na FF UK. Ve chvíli, kdy jsme již všichni podvědomě naladěni na pokoj, radost a lásku, nás zasáhlo zlo. Moje myšlenky směřují k těm, kteří ztratili svůj život a k těm, kteří přišli o své milované. V srdci jsem s těmi, kteří v tuto chvíli bojují o život v nemocnicích. Za celou komunitu naší univerzity vyjadřuji zármutek nad tímto činem, který navždy ovlivnil osud mnoha lidí i celé naší společnosti. Tomáš Gongol, rektor SU
  • 18.12.2023

Naši študenti žili hokejom; virtuálne, no bojovne!

Po úspešnom turnaji vo Fifa 23 (https://www.slu.cz/slu/cz/aktuality/50/1782), sa tentokrát organizoval turnaj v NHL 23, aby si tentokrát prišli na svoje aj hokejoví fanúšikovia. K dispozícií boli až 3 herné konzoly na ktorých sa súťažilo. Nakoľko bol záujem obrovský, museli sa registrácie predčasne ukončiť z dôvodu naplnenia kapacity. Študenti našej univerzity si tak mohli zmerať sily a zároveň súťažiť o finančné výhry v hodnote 3 000 Kč aj v podobe poukážok na herné doplnky do známeho internetového obchodu s elektronikou!
  • 12.12.2023

Náš Komorní pěvecký sbor přivítal advent na zámku

Předvánoční čas je časem setkávání a vánočních melodií. Náš pěvecký sbor, vedený Mgr. Vladimírou Jaškovou, si je vědom důležitosti těchto setkávání v době největšího shonu, a proto jsme uspořádali vánoční koncert. Jako kulisu pro navození dokonalé vánoční atmosféry jsme si nemohli vybrat lepší místo, než jsou prostory obřadní síně jednoho z našich nejkrásnějších zámků v Hradci nad Moravicí, jenž je znám také tím, že zde v době největší slávy jeho majitelů, knížat Lichnovských, pobývali a vystupovali i Ludwig van Beethoven nebo Ferenc Liszt.
  • 07.12.2023

Studentům FPF ze své nové tvorby četl oceňovaný básník a prozaik

Filozoficko-přírodovědecká fakulta na konci listopadu přivítala uznávaného básníka a prozaika Pavla Kolmačku. Na akci z cyklu Setkání s dobrým slovem, který pořádá Ústav bohemistiky a knihovnictví, autor představil svou nejnovější knihu Canto ostinato (Triáda 2023). Román s podtitulem Listopad, prožitky blízké zimy pojednává o smrti blízkého člověka, ale také o cestách pozůstalých, kteří se s jeho odchodem snaží vyrovnat. Jedním z témat knihy je snaha o pochopení vlastního místa v životě a také o přijetí výchozích podmínek, které mnohdy nelze ovlivnit.
  • Lucie Dospivová
  • 07.12.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Meteorický roj Geminidy vrcholí za velmi příznivých podmínek

Každoroční meteorický roj Geminidy má letos velmi příznivé pozorovací podmínky. Čas maxima vychází na noc ze 14. na 15. prosince, tedy v době, kdy nebude rušit svým svitem Měsíc. Pozorovat se vyplatí zejména v pátek 15. prosince mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. V průběhu noci (hlavně tedy v časných ranních hodinách) zazáří na nebi daleko od měst produkujících rušivé světelné znečištění, až desítky meteorů v hodině. Za celou noc pozorovatel napočítá až 1000 meteorů.
  • 06.12.2023

Poznáme víťazov nášho komunitného esportového turnaja!

Našich turnajov sa zúčastňuje čoraz viac študentov a naberajú na popularite, určite tomu napomáha aj neustála podpora zo strany univerzity, či už v podobe mediálnej podpory alebo tej finančnej. Tentokrát sa v hre League of Legends hralo o výhry v hodnote 15 000 Kč a výnimočný bol i nezvyčajný koncept turnaja, ktorý si každý účastník užil.
  • 04.12.2023

Komorní pěvecký sbor ozvláštnil populární Advent na zemědělce

Pomalu a jistě přichází Vánoce a s nimi ideální čas pro setkávání – ať už u svařeného vína, cukroví nebo tradiční vánoční hudby. K největším akcím, pořádaným hlavně za účelem navození pravé sváteční nálady, patří bezesporu také Advent na Masarykově střední škole zemědělské škole v Opavě. Tento rok se uskutečnil ve dnech 24. a 25. listopadu a náš Komorní pěvecký sbor pod vedením Mgr. Vladimíry Jaškové na něm nemohl chybět!
  • Lenka Kendeová
  • 01.12.2023

Studentky se srdcem na dlani pro Moravskoslezský kraj

Studentky naší univerzity opět dokázaly, že mají nejen srdce na pravém místě, ale také zájem a ochotu obětovat čas i úsilí pro jiné, a to prostřednictvím účasti na Tyrkysové sbírce. Tato akce, pořádaná ve spolupráci s Dopravním podnikem města Ostrava a Nadačním fondem Křídlení, má za cíl shromáždit finanční prostředky pro podporu projektů a neziskových organizací v Moravskoslezském kraji.
  • 01.12.2023

Historia amica mea: kniha k životnímu jubileu

Ústav historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě ve spolupráci s Fakultou veřejných politik v Opavě vydal koncem listopadu kolektivní monografii s názvem "Historia amica mea".