• 12.02.2024

Film našeho pedagoga Petra Jančárka jde do kin

Dlouho očekávaný film "Tady Havel, slyšíte mě?“ z dílny našeho pedagoga Petra Jančárka putuje do kin. Přináší unikátní pohled na poslední léta života bývalého prezidenta Václava Havla. Zkušený režisér Petr Jančárek, který byl po dlouhá léta Havlovým osobním kameramanem, zúročil jejich úzký vztah nejprve v trilogii Václav Havel, Praha – Hrad, dokumentující Havlovo federální prezidentské období, nový film nahlíží na tři poslední exprezidentovy životní roky. V kinech jej uvidíte již od 11. dubna 2024.
  • 12.02.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Hold Martinu Černohorskému (31. 8. 1923 – 9. 2. 2024)

Tomu, kdo se dožil více než sta let, nikdo nikdy neupírá vážnost a úctu. A když se dožila sta let vysoká autorita vysokoškolského profesora, pak není pochyb, že to byla opravdu velká sláva. Tento vzácný okamžik jsme prožívali 4. září loňského roku ve vzácné společnosti prof. RNDr. Martina Černohorského, CSc., prvního v řadě rektorů Slezské univerzity v Opavě. Nejen prvního v historické řadě od počátku devadesátých let minulého století, ale též nepochybně prvního, pokud jde o samotný vznik naší instituce a její konstituování ve společnosti českých vysokých škol. A celá vysokoškolská komunita si v těchto dnech právem připomínala právě emeritního rektora Slezské univerzity v Opavě prof. Martina Černohorského.
  • 10.02.2024

Zemřel profesor Martin Černohorský

Sdílíme s vámi zprávu z nejsmutnějších. Právě jsme se dozvěděli, že zemřel první rektor naší univerzity prof. Martin Černohorský, vynikající fyzik a matematik, který se zcela zásadním způsobem zasadil o vznik naší univerzity, a který také určoval první léta jejího rozvoje. Ještě vloni v září jsme měli příležitost těšit se z jeho úsměvu a vitality, když přijel do Opavy přijmout náš hold ke svým 100. narozeninám. Nyní sdílíme hluboký smutek s jeho blízkými a prosíme všechny, kdo jste tohoto vzácného člověka znali, abyste mu věnovali tichou vzpomínku.
  • David Slosarczyk
  • 09.02.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Ženy-vědkyně z Matematického ústavu tu nejsou jen do počtu

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě (MDŽD ve vědě) je asi trochu méně rozšířený svátek než obvyklý Mezinárodní den žen či Den matek, ale je důležité, že ho Valné shromáždění Organizace spojených národů v prosinci 2015 vyhlásilo. Má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumu.
  • 09.02.2024

11. únor – Mezinárodní den žen a dívek ve vědě: využíváme potenciál našich žen?

Nenávratně pryč jsou doby, kdy v kalendáři červeně zářilo jen několik mezinárodních dnů. Dle Ročenky odboráře z roku 1972 jich bylo jen 6 a kromě Mezinárodního dne žen a dětí v něm měla svůj den kromě studentů i mládež, solidarita s osvobozenými politickými vězni (sic!) a bojovníky proti fašismu i družstevníci. Mezinárodních a světových dnů dnes v roce najdete přehršel, a není ani v možnostech, ani v zájmu naší univerzity reflektovat všechny, ať již pro jejich všeobecnou známost či naopak absurditu. Některé se však univerzitního života bytostně dotýkají, a právě u nich se chceme – čas od času – zastavit.
  • Kamila Návratová
  • 05.02.2024

Pedagog ITF Roman Vondrouš vyhrál Czech Press Photo

Další mimořádný úspěch pedagoga a doktoranda ITF MgA. Romana Vondrouše.
  • 02.02.2024

SUper vědět: stále jsou tu pro vás naše Matematická a Fyzikální pohotovost

Dobře se naučit matematiku a fyziku může být pro mnohé středoškoláky výzvou, kterou by bylo nespravedlivé podceňovat. Naše univerzita se s tímto problémem vypořádává inovativním způsobem. Pro všechny středoškoláky, a případně i žáky vyšších ročníků základních škol, provozuje v Opavě program Matematické a Fyzikální pohotovosti. Tato jedinečná služba poskytuje prostor pro rychlé konzultace s našimi vysokoškolskými studenty, kteří jsou připraveni pomoci svým mladším kolegům překonat krátkodobé problémy v chápání učiva.
  • 30.01.2024

Další série filmových zpovědí Voices of Meltingpot nese rukopis naší univerzity

Na konci ledna bude mít premiéru třetí série cyklu Voices of Meltingpot, která nabízí originální filmové zpovědi předních hostů diskusního fóra Meltingpot, které probíhá po boku Colours of Ostrava. O své osobní či profesní zkušenosti a myšlenky se tentokrát podělilo patnáct výjimečných osobností z Česka i zahraničí. Filmy vyrobil náš Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby, který se projektu ujal už potřetí.
  • 25.01.2024

Suchej únor: Sušíme i letos, sušíme ale s rektorem?

Uslyšíte-li v těchto dnech sousloví „Suchej únor“, pravděpodobně nepůjde o meteorologický termín. Tento výraz se v posledních letech totiž stává stále populárnějším v oblasti osobního rozvoje a zdraví. Suchej únor představuje měsíc, během kterého se lidé zcela dobrovolně zříkají konzumace alkoholu. Iniciativa Suchej únor pak má za cíl podpořit fyzické i duševní zdraví, zlepšit spánek a nabídnout čas pro reflexi nad vlastními návyky. A naše univerzita se s přáním motivovat ke zdravějšímu životnímu stylu své studenty, absolventy i zaměstnance připojuje již 4. rokem!
  • Lenka Přečková
  • 23.01.2024
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

Setkání České národní banky s učiteli

Obchodně podnikatelská fakulta se 23. ledna 2024 stala místem setkání zástupců České národní banky a učitelů základních a středních škol zejména z Moravskoslezského kraje. Více než 80 pedagogů se mělo možnost v několika tematických blocích inspirovat, jak ve výuce žákům a studentům dobře vysvětlit ekonomické a finanční problémy, které se často dotýkají života jejich rodin.