• 07.03.2024

Suchej únor: Závěrečné ohlédnutí a gratulace vítězům naší soutěže

V únoru jsme na naší univerzitě připojili k akci nazvanou "Suchej únor", která měla za cíl podpořit naše studenty, absolventy i zaměstnance v snaze o zdravý životní styl a omezení konzumace alkoholu. Chtěli jsme prostřednictvím soutěže povzbudit účastníky k vynechání alkoholu po celý tento měsíc a jsme opravdu hrdi na to, že mezi těmi, kdo se výzvy chopili a vydrželi až do konce, byli v nejvyšší míře zastoupeni právě studenti.
  • 05.03.2024
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Jan Amos Komenský se představí citáty i filmem

Na sklonku března si každoročně připomínáme narození jednoho z největších českých myslitelů, jazykovědce, filozofa a spisovatele Jana Amose Komenského. V předvečer výročí, ve středu 27. března, bude v 17 hodin v UniPointu v OC Breda zahájena výstava jeho citátů. Myšlenky tohoto velikána, který je považován za zakladatele moderní pedagogiky a je nazýván Učitelem národů, budou univerzitní centrum zdobit až do 28. dubna.
  • Lukáš Wicha
  • 04.03.2024

Ředitelem Fyzikálního ústavu byl znovu jmenován profesor Zdeněk Stuchlík

V pondělí 4. 3. 2024 byl rektorem Slezské univerzity v Opavě doc. Mgr. Tomášem Gongolem, Ph.D., oficiálně jmenován ředitelem Fyzikálního ústavu v Opavě prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc, jenž nejen stál u samotného zrodu ústavu, ale také jej poslední čtyři roky úspěšně vedl, a otěží se tak ujme již podruhé.
  • 29.02.2024

Budoucnost ovlivněná umělou inteligencí – teoretická fyzika

• Lucie Nožková
  • 28.02.2024
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Moderní výzvy lidstva s historikem Martinem Wihodou

Slezská metropole si v letošním roce připomíná 800 let od první písemné zmínky o Opavě jako o městě. K tomuto výročí se po celý rok koná řada akcí, které tuto skutečnost připomínají. Jednou z nich je i přednáška historika Martina Wihody s názvem Opava: Provinční tvář velké změny.
  • 23.02.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Poslední rozloučení s prof. Martinem Černohorským

Vedoucí představitelé Slezské univerzity v Opavě se 22. února odpoledne poklonili památce zesnulého emeritního rektora prof. RNDr. Martina Černohorského, CSc. Za hojné účasti veřejnosti se smuteční události v brněnském krematoriu zúčastnil rektor doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D., děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr., děkan Fakulty veřejných politik prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr., ředitel Matematického ústavu prof. RNDr. Miroslav Engliš, DrSc., ředitel Fyzikálního ústavu prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc., a další, aby se s prvním rektorem Slezské univerzity v Opavě (1992-1998) důstojně rozloučili.
  • 22.02.2024

Víťazstvo v Hitpoint University League: Naša cesta do TOP 6 českých univerzít

V univerzitnom svete e-športu sme v nedávnej otvorenej kvalifikácii Hitpoint Univerzitnej ligy dosiahli veľký úspech. Ako ambasádor e-športu na našej univerzite som s hrdosťou sledoval, ako náš tím v League of Legends zdolával súperov a postupoval vyššie.
  • Lucie Dospivová
  • 20.02.2024
  • Fyzikální ústav v Opavě

Kometa 12P/Pons-Brooks objektem už i pro malé dalekohledy

Na večerní i na ranní obloze lze nyní v souhvězdí Ještěrky pozorovat poměrně jasnou periodickou kometu 12P/Pons-Brooks. Kometa se v následujících týdnech pozvolna přesune výhradně na večerní oblohu a bude pozorovatelná až do konce dubna malými triedry, na tmavé obloze dokonce na hranici viditelnosti pohýma očima. Kometa je také známá svými častými výbuchy (tzv. outbursty) z důvodu překotné kryovulkanické aktivity na jejím jádře. Ty jsou provázeny náhlými zjasněními, což by mohlo způsobit, že kometa i v následujících týdnech ještě zjasní a bude viditelná snáze i očima. Nejlepší období pro její pozorování nastane v březnu a v první polovině dubna, kdy ji najdeme i malým dalekohledem, jak se pozvolna pohybuje souhvězdími Andromedy, Ryb a Berana.
  • Lenka Kendeová
  • 15.02.2024

Jaká bude budoucnost AI?

V dnešním digitálním věku se technologie stává stále integrálnější součástí našich životů. Jedním z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších technologických trendů poslední dekády je rozhodně umělá inteligence. Umělá inteligence, často označovaná zkratkou AI (z anglického Artificial Intelligence), je obor informatiky, který se zabývá vytvářením systémů schopných provádět úkoly, které by jinak vyžadovaly lidskou inteligenci. V posledních letech jsme byli svědky exploze zájmu a využití umělé inteligence ve všech oblastech lidského života, od zdravotnictví přes obchod až po zabývání se environmentálními problémy. Tato obrovská popularita AI je dána nejenom jejími slibnými možnostmi, ale také stále se rozvíjejícími technologiemi, které umožňují její praktické využití ve všedním životě. V nových dílech Dobré vědět se podíváme na to, co vlastně umělá inteligence je, proč se stala tak populární a jaký vliv má na naši současnou společnost.
  • Lenka Kendeová
  • 12.02.2024

Film našeho pedagoga Petra Jančárka jde do kin

Dlouho očekávaný film "Tady Havel, slyšíte mě?“ z dílny našeho pedagoga Petra Jančárka putuje do kin. Přináší unikátní pohled na poslední léta života bývalého prezidenta Václava Havla. Zkušený režisér Petr Jančárek, který byl po dlouhá léta Havlovým osobním kameramanem, zúročil jejich úzký vztah nejprve v trilogii Václav Havel, Praha – Hrad, dokumentující Havlovo federální prezidentské období, nový film nahlíží na tři poslední exprezidentovy životní roky. V kinech jej uvidíte již od 11. dubna 2024.