• 15.01.2021

Aktualizováno! Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity

Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity pro období do 22. ledna 2021
  • 15.01.2021

Další díl Dobré vědět rozmotává klubko informací o optických kabelech

V posledním díle pořadu Polopatě se náš student Jiří Dobrý věnoval tomu, jak fungují všechny mobily a počítače. Dozvěděli jsme se, že „otroci“ nám ukazují jakési jedničky a nuly. Jak se ale naše krásné selfie dostane ke kamarádovi v karanténě? Odpověď najdeme ve zbrusu nové epizodě Dobé vědět. Odkaz najdete na konci článku. Aby se vám to do budoucna nepletlo, tak by bylo dobré polopaticky vysvětlit, že Dobré vědět a Polopatě jsou jedna seriálová rodina popularizující vědu.
  • 13.01.2021

Jak se vedlo odsunutým sudetským Němcům po válce? Pohled našeho absolventa napoví

Válka má své vítěze i poražené. Jaké to je být na odvrácené straně barikády? Tíživé svědomí, touha po domově, ztráta vlastní identity. Takto můžeme popsat rozpoložení, ve kterém se ocitají němečtí obyvatelé Sudet po konci druhé světové války. Jaký život na ně čekal? A co osud připravil pro sudetské děti? To prozradil v rozhovoru pro celostátní periodikum Téma Mgr. Branislav Dorko, Ph.D, absolvent Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě.
  • 12.01.2021

Středoškolská soutěž Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné zná vítěze!

Již poosmé se na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné (dále jen OPF) konala soutěž věnovaná středoškolským studentům z České republiky a ze Slovenska. Účast byla hojná a dohromady obdržela fakulta 101 soutěžních prací, jejichž autoři studují na středních školách od Plzně až po Žilinu. Odborná porota složená ze zástupců odborníků působících na fakultě vybírala tři nejlepší z každé kategorie. A v čem se vlastně soutěžilo?
  • 11.01.2021

Lidé ve sbírce Studentské unie dokázali, že psy skutečně milují

S žádným jiným zvířetem neváže člověka tak silné citové pouto jako se psem. Psi dělají lidem společníka už po tisíce let a ne náhodou se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Bohužel ani přátelé se k sobě nechovají vždy hezky a mnoho psů tak končí v útulcích. Studentská unie Slezské univerzity proto uspořádala 18. prosince již třetí ročník sbírky nazvané Vánoce pejskům, aby potěšila psy ze zařízení spolku Čtyřlístek pro hafany v Albrechticích u Českého Těšína. Tam pomáhají zvířatům v nouzi - především týraným, opuštěným, starým a nemocným pejskům.
  • 08.01.2021

Dobré příklady táhnou: rektor Slezské univerzity se nechá očkovat!

Je to světlo na konci tunelu. Očkování proti covidu má být konečně spolehlivou cestou k běžnému životu, jaký jsme znali před vznikem současné epidemie. Vakcíny proti covid-19 jsou léčiva, která brání vzniku onemocnění způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 tím, že proti tomuto viru vyvolávají v organismu imunitní odpověď. Spousta lidí si ale klade otázku, jestli je očkování bezpečné. Pokud sami stále váháte, máme pro vás jeden příklad za všechny. Rektor Slezské univerzity doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., s očkováním určitě počítá!
  • 08.01.2021

Nový díl pořadu Polopatě nás zavede do světa počítačů

Přemýšleli jste někdy o tom, jak vlastně fungují procesy v našich technických vymoženostech, které používáme dnes a denně? Každé stisknutí tlačítka na klávesnici nebo ťuknutí na displej smartphonu znamená rozkaz. Kdo nebo co požadavek provede? V novém díle seriálu Polopatě, který vzniká na Slezské univerzitě za podpory fondů EU a MŠMT ČR, se dozvíte o počítačích téměř vše.
  • 06.01.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Úřad NASA publikoval snímek Slezské univerzity

Na Nový rok, 1. ledna 2021, publikoval americký úřad NASA jako prestižní astronomický snímek dne s názvem fotografii „Galaxies and the South Celestial Pole“ (Galaxie a jižní nebeský pól), jehož autory jsou Petr Horálek a Josef Kujal. Snímek vznikl během expedice za úplným zatměním Slunce 14. prosince 2020 do Chile za podpory Fyzikálního ústavu SU v Opavě a mezinárodního projektu Solar Wind Sherpas Univerzity na Havaji. Ukazuje hluboké pole v okolí jižního nebeského pólu, kterému dominují tři galaxie – úsek naší Mléčné dráhy a dvě satelitní galaxie, tzv. Magellanova oblaka.
  • 06.01.2021

Cesta za snem objektivem našeho absolventa Libora Fojtíka v Top foto 2020

Absolvent Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě Libor Fojtík se představil v seriálu Top foto 2020 prezentovaném vydavatelstvím Economia, v němž ztvárnil příběhy lidí, kteří žijí pro své sny. „V naprosté většině jsou to osobnosti, které něco dokázaly, věří tomu, co dělají, jdou za svým snem a mohou být inspirací pro nás pro všechny," říká pro magazín Aktuálně.cz autor pořízených fotografií.
  • 05.01.2021

Dopad koronaviru na společnost? Odpovídá pedagog Slezské univerzity Jiří Siostrzonek

Bylo nám ctí v této nesnadné době uskutečnit rozhovor s pedagogem Slezské univerzity doc. Mgr. Jiřím Siostrzonkem, Ph.D. Pan docent je mimo jiné také vizuálním sociologem se zájmem o společenské otázky. Koronavirus a jeho dopady na společnost byly naším klíčovým tématem. Jak tento dlouhotrvající stav hodnotí, si můžete přečíst v následujících řádcích.