• 30.05.2020

Dostihy objektivem doktoranda ITF Romana Vondrouše

Laureát ceny pro nejlepší fotografy na světě World Press Photo, vítěz domácí soutěže Czech Press Photo a čerstvý držitel ceny mezinárodní asociace sportovních novinářů AIPS - to vše je Roman Vondrouš, který vystudoval magisterský program na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Nyní zde působí jako doktorand a zároveň pracuje jako fotoreportér pro Českou tiskovou kancelář. V rozhovoru, který poskytl serveru E15.cz, se dozvíte nejen zajímavosti, jak se od fotografování železnic dostal k dostihům, ale také o vývoji fotografování dostihových závodů.
  • 28.05.2020

Vše na jednom místě. 26. března jsme spustili novou stránku ke koronaviru

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí studenti, zažíváme společně dobu, která tady ještě nebyla a s jakou nemají zkušenosti ani naši rodiče. Slezská univerzita se společně s celou republikou a světem ocitla v situaci, jakou nikdo nepamatuje. Situací, která je mimořádně stresující pro všechny, kdo s novým virem bojují v první linií, a také náročná pro nás všechny: studenty, vyučující, zaměstnance i naše rodiny a blízké. Společná hrozba v nás všech odhaluje ochotu pomáhat druhým a naše myšlenky především upínají k těm, kteří jsou samotnou nemocí ohrožení nejvíce.
  • 28.05.2020

30. narozeniny Institutu tvůrčí fotografie: slavíme jak jinak než výstavou

V roce 1990 vznikl teprve jako druhé vysokoškolské pracoviště se samostatným fotografickým oborem a dnes je počtem studentů i pedagogů největší českou vysokou fotografickou katedrou. Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě slaví své třicáté narozeniny se vší parádou a vy můžete být u toho.
  • Viktorie Kovářová
  • 27.05.2020
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Rozhodnutí o udělení akreditace studijnímu programu Dentální hygiena

S velkou radostí Vám oznamujeme, že rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství udělila pětiletou akreditaci novému prezenčnímu bakalářskému oboru Dentální hygiena, který bude možné studovat na Fakultě veřejných politik Slezské univerzity v Opavě od příštího akademického roku.
  • 26.05.2020

Ostrava si připomene 70 let od politického procesu Buchal a spol. Stranou nezůstane ani Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity

Spolek Fiducia vypsal veřejnou soutěž na vytvoření pamětní desky věnované obětem komunistického monstrprocesu Buchal a spol., který se odehrál v roce 1950 v Čapkově sokolovně v Ostravě. Právě na budovu Čapkovy sokolovny spolek pamětní desku ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu, zástupci politických vězňů 50. let, Tělocvičnou jednotou Sokol Moravská Ostrava 1, Gymnáziem Olgy Havlové a Filozoficko-přírodovědeckou fakultou Slezské univerzity v Opavě – konkrétně Ústavem filmové, televizní a rozhlasové tvorby – umístí.
  • 25.05.2020

Náš absolvent, GŘ KB, a.s. Jan Juchelka: Nikdy už nebudeme trávit ve své kanceláři tolik času

Mnoho firem bylo „koronavirovou“ situací donuceno přejít do módu home office, chcete-li práce z domova. Je dost možné, že tak budou pracovat i nadále a že se někteří do svých kanceláří budou vracet jen zřídka a pouze v nejnutnějších případech. Podobně tomu může být i v Komerční bance. O tom, jaká panuje atmosféra mezi podnikateli, jak současná situace ovlivnila jednu z největších bank v České republice, a mnoho dalšího se dozvíte v rozhovoru s jejím předsedou představenstva a generálním ředitelem Janem Juchelkou.
  • 24.05.2020

Už jste objevili kouzlo bikesharingu? S námi dokonce výhodněji!

Po Opavě pohodlně, rychle a levně? Projekt bikesharing nabízí možnost půjčit si kolo v označených stanicích a vrátit ho na jiném místě. Služba je úspěšně rozšířená v dalších městech po ČR a v březnu se také zapojila Opava. Řešení efektivní dopravy po městě pomocí sdílených kol je šetrné k přírodě a skýtá spoustu dalších výhod pro samotné uživatele. Jak si na tom stojí Opavané po více jak dvou měsících užívání služby, se dozvíte z řádků níže.
  • 22.05.2020

Poslechněte si polské hororové povídky v překladu Libora Martinka

V kuřárně opia a Mojského metamorfózy. Rozhlasové povídky přímo vybízející k odreagování. S Českým rozhlasem prožijete tajemné příběhy na pozadí dokonalosti uměleckého překladu z polského jazyka, o který se postaral náš pedagog doc. Libor Martinek. Pod jeho taktovkou vznikají i další úchvatné české verze děl především polských autorů. Pedagog Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity je držitelem Evropské medaile poezie a umění Homer za loňský rok. Dokonce reprezentoval Českou republiku na Mezinárodním básnickém festivalu Kistrech v Keni. Popusťte uzdu fantazii a nechte se poslechem vtáhnout do pozoruhodného světa literární tvorby v perfektní souhře zvuků!
  • 19.05.2020

Matematická pohotovost už zase ordinuje také offline

Každé úterý a čtvrtek od 14h do 18h se opět otevírají brány Matematické pohotovosti i v „offline“ režimu. Kvůli koronaviru se v posledních týdnech mohli žáci a studenti spoléhat na pomoc Matematické pohotovosti jen online prostřednictvím služby DUO. Jde do tuhého, uzavírání známek a maturity se blíží, takže nebylo nač čekat. Matematická péče proto sílí. Teď už Matematická pohotovost ordinuje online i offline. Přednost budou dostávat návštěvníci, kteří se přímo fyzicky dostaví do opavského centra Brain fitness na Beethovenově 2, kde Matematická pohotovost sídlí.
  • 16.05.2020

Subkultury a menšiny: fotografie studenta ITF Davida Sládka v KUPE

Velká Británie může být pro mnoho lidí vnímána jako země, kde se střetávají různé kultury. Nejen z toho důvodu se zde koná velké množství větších i komorních demonstrací. Jak vlastně vypadá takový demonstrant? A za co bojuje? Je pro či proti Brexitu, bojuje snad za lepší životní podmínky? Student Institutu tvůrčí fotografie David Sládek žije ve Velké Británii už řadu let a nyní do Opavy přiváží svůj sociální dokument, který je doplněn také o fotografie z jiných zemí.