• Karin Martínková
  • 07.02.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Kometa ZTF mezi „nebeskými vozy“: Snímek Fyzikálního ústavu v Opavě opět publikovala NASA

V úterý 7. února 2023 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „A Comet and Two Dippers“ (Kometa a dva vozy), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 26. ledna 2023 ve Vysokých Tatrách, kam se autor snímku vydal za jasným počasím nad hladinu inverze pozorovat kometu C/2022 E3 ZTF. Kometa se v té době nacházela mezi fotogenickými hvězdnými uskupeními „Malého“ a Velkého vozu“.
  • 03.02.2023

Vyšlo Dobré vědět o jaderné baterii, už jste viděli nový díl?

Jaderná energie? Potřebná či škodlivá? Už nyní si můžete pustit novou epizodu pořadu Jirky Dobrého Dobré vědět! Se svým týmem si připravil další várku zajímavých, a hlavně poučných informací z vesmírného prostředí. Nenechte si ujít díl o jaderných bateriích. Všechny díly pořadu najdete na YouTube kanále Dobré vědět!
  • 02.02.2023

Audiokniha není jednoduchá disciplína ani pro režiséra, ani pro herce

Pedagogové a studenti Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby se stále více etablují v oblasti tvorby audioknih. V zimním semestru vyrobili hned tři nové tituly. Více o zákulisí vzniku audioknih prozradíme v následujícím rozhovoru s vedoucí ústavu Monikou Horsákovou, která se na tvorbě audioknih režijně, produkčně či střihově podílela.
  • 30.01.2023

Jubilejní 10. ročník festivalu Opavský páv se vrací do jarního termínu a spouští registrace filmů

Mezinárodní festival studentských filmů Opavský páv se po covidových letech, kdy se konal mimořádně na podzim, vrací do původního jarního termínu.
  • 20.01.2023

Cesta k barevné fotografii. Studentský film připomíná jejího vynálezce

„Je škoda, že se na Karla Schinzela zapomnělo,“ říká Maksym Tkachenko, režisér absolventského filmu Karel Schinzel: Člověk, který obarvil svět Na půdě Slezské univerzity v Opavě vzniká pod taktovkou studenta Multimediálních technik Maksyma Tkachenka další unikátní dokument. Tentokrát se do záběru objektivů dostal život zapomenutého vynálezce Karla Schinzela, který přinesl fotografům „barevnou naději“ v době, kdy vládla černobílá fotografie. Jak Maks začínal s filmem a proč si vybral právě téma osudu Karla Schinzela se dozvíte v rozhovoru.
  • 19.01.2023

Představili jsme oficiální podobu parku Eden Silesia

Karviná – Eden Silesia je jedním z pilířů přeměny Karvinska z oblasti negativně poznamenaného těžbou uhlí v inspirativní a atraktivní území a jedním ze zásadních strategických projektů, který se bude ucházet o evropské finance z Fondu pro spravedlivou transformaci. Od zveřejnění prvotních představ v březnu minulého roku, které se inspirovaly úspěšným projektem Eden project v Cornwallu ve Velké Británii, je Eden Silesia předmětem diskusí a zájmu široké veřejnosti. Jak ale bude tento vzdělávací a vědecko-výzkumný park skutečně vypadat, je jasné až nyní, a to z nedávno úspěšně dokončené studie proveditelnosti. Oproti původním představám získala hlavní budova nový design a celý park se ze strategických důvodů posunul blíže městu Karviná.
  • Viktorie Kovářová
  • 18.01.2023
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Moderní výzvy lidstva s dokumentem Strážci paměti

První letošní díl cyklu Moderní výzvy lidstva proběhne 7. února od 11:00 ve výjimečném provedení. Součástí programu bude projekce dokumentárního filmu Strážci paměti o ruském sdružení Memorial a jeho současné situaci a také beseda s jeho ruskými i českými představiteli. Hosty budou Boris Bělenkin, ředitel knihovny Memorialu v Rusku, a Nela Laryšová, místopředsedkyně sdružení Memorial v ČR. Beseda bude překládána.
  • Karin Martínková
  • 16.01.2023

Business Gate uspořádal první opavský MashUp!

Multifunkční centrum na podporu podnikání a podnikavosti Business Gate uspořádalo první opavský MashUp. Řečníci všem návštěvníkům Klubu Art v Opavě 10. ledna 2023 od 18 hodin přiblížili své zajímavé projekty z oblasti podnikání. Nechyběli mezi nimi ani studenti naší Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné.
  • Viktorie Kovářová
  • 15.01.2023
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Fakulta připravuje přednášky pro klub seniorů

Jednou z mnoha aktivit, kterou odborníci z Fakulty veřejných politik (FVP) opavské Slezské univerzity přispívají ke vzdělávání a aktivnímu trávení volného času zástupců starší generace, jsou i přednášky v městském Klubu pro seniory. Spolupráce začala vloni na podzim a bude pokračovat i do budoucna.
  • 12.01.2023

Michał Szalast: Albíni

„Loví nás jako divokou zvěř a sekají nám údy, popisuje albín z Tanzanie.“ –„Život s albinismem může být rozsudkem smrti.“ „Je libo prst pro štěstí? Albíny v Tanzanii děsí rakovina a pověry.“ „Albín je v Africe považován za ztělesnění zla.“ „Tanzanie zažila řadu děsivých masakrů a mrzačení albínů.“ „Albíni v Tanzanii čelí smrtelné hrozbě“. „Hříšný obchod s částmi těl zavražděných albínů v Tanzanii.“ To je jenom několik titulků z amerických, britských nebo českých médií o životě albínů v Tanzanii, africké zemi, kde patří procento obyvatel postižených albinismem, tedy poruchou metabolismu zaviněnou nedostatkem pigmentu melaninu, k nejvyšším na světě.