• 23.05.2022

Povídali jsme si s tvůrci studentského filmu Odraz. Vidět jej můžete na platformě Stream

Produkce studentů oborů Audiovizuální tvorby (AVT) a Multimediálních technik (MMT) je na půdě Slezské univerzity dobře známá. Nyní mohou diváci zhlédnout další podařený snímek z dílny studentů na Streamu. Odraz je krátký hororový počin, za kterým stojí dva studenti 1. ročníku navazujícího magisterského studia oboru AVT Marek Labaj a Tadeáš Zajac. Oba talentované filmaře jsme na téma jejich nového snímku vyzpovídali. Na konci článku najdete také odkaz, kde si můžete film pustit, ale potom si dávejte pozor na svůj odraz v zrcadle!
  • Adam Poštolka
  • 20.05.2022

Student pomohl zahraniční TV k vyšší sledovanosti. Získané zkušenosti jej teď dobře živí

Czech-American TV (CATV) je neziskovým dobrovolnickým projektem Čechoameričana Johna Honnera, který se téměř před 20 lety rozhodl touto nezištnou formou propagovat Českou republiku ve své nové vlasti – USA. V tomto až neuvěřitelně altruistickém počinu jej mimo donátory přímo v USA podporují i mnohé české školy a instituce, mezi nimi i naše Slezská univerzita.
  • Karin Martínková
  • 18.05.2022

Na Opavském majálesu předali žezlo novým Tvářím Slezské univerzity

Hudba, dobré jídlo, pití, zábava, a především odhalení nových tváří Slezské univerzity nechybělo na Opavském majálesu, který se uskutečnil v sobotu 14. května 2022. V letošním roce byly exkluzivně zvoleny dvě tváře, které budou naši alma mater reprezentovat.
  • 17.05.2022

Fotbal se hlásí o slovo! SU vyšle na zelený pažit své reprezentanty

Deník zaměstnanecká liga je celostátní fotbalový turnaj určený všem firmám a organizacím, které mají pracovníky holdující kopání do kulatého nesmyslu. Fotbal je celosvětový fenomén, který tak oficiálně pohltil i Slezskou univerzity. My jsme rádi, že můžeme být u toho a vysíláme do okresního kola Deník zaměstnanecké ligy svůj tým složen ze sedmi studentů a jednoho pedagoga.
  • 13.05.2022

Pedagog Petr Sosík doma ubytoval ukrajinskou rodinu. Jak se jim žije?

Vystoupit z komfortní zóny není často po chuti většině z nás. Z té „nejkomfortnější“ vystoupil pedagog Slezské univerzity v Opavě doc. Ing. Petr Sosík, Dr. Před časem neváhal pomoci ukrajinské rodině, která opustila svůj domov kvůli vojenské agresi Ruska. Docent Sosík tak ubytoval Tatianu, Jevgenije a Dmitryho Fomenkovi. Jedná se o matku se dvěma syny, kterým je dvanáct a šestnáct let. Jak zápasí s jazykovou bariérou, čeho si Ukrajinci váží nejvíce a v neposlední řadě i to, jaké jsou možnosti pomoci, se dozvíte z rozhovoru, který je jasným důkazem důležitosti činů před slovy.
  • Adam Poštolka
  • 13.05.2022

Chile čeká pokračování! Tentokrát "Na Kanárské ostrovy za zatměním Měsíce"

Ve stejném složení, v jakém jsme natočili film "Do Chile za zatměním Slunce", jsme vyrazili natáčet úplné zatmění Měsíce na Kanárské ostrovy. Není to taková exotika jako jižní Amerika, ale o to spíše můžeme divákovi známou turistickou destinaci ukázat v úplně jiném světle. Na Tenerife i na ostrově La Palma se nachází velké astronomické observatoře, na kterých zkoumají okolní vesmír i čeští vědci.
  • Kamila Návratová
  • 11.05.2022

Pedagog Marian Beneš získal za svou knihu Fotografie nového milénia jednu z hlavních cen v prestižní evropské soutěži FEP – European Photo Book Award: BEST PUBLISHER 2022.

Pedagog ITF Marian Beneš získal za svou knihu Fotografie nového milénia dne 1. 5. 2022 v Římě jednu z hlavních cen v prestižní evropské soutěži FEP – European Photo Book Award: BEST PUBLISHER 2022.
  • 11.05.2022

Roman Vondrouš z ITF obdržel prestižní mezinárodní cenu

Světlo je pro fotografa jako paleta s barvami pro malíře. Atmosféru a kouzlo okamžiků, které se už nedají zopakovat, nám pomáhá uchovat právě fotografie. Umění špičkových fotografů na profesionální úrovni je celosvětově oceňováno v soutěži Sony World Photography Awards, která je vnímaná jako obdoba filmových Oscarů. Doktorand a také pedagog Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity v Opavě Roman Vondrouš se v konkurenci 496 tisíc fotografií z 211 zemí ve své kategorii Sport umístil na úctyhodném 3. místě.
  • 10.05.2022

Nejoblíbenějším pedagogem na OPF je Petra Chmielová. Vyzpovídali jsme ji

Příchod jara se mj. nese v duchu oslav Dne učitelů. Při této příležitosti byla na OPF v Karviné vyhodnocena anketa Nejoblíbenější pedagog pro rok 2022. Studenti si za svou vítězku zvolili Ing. Petru Chmielovou, Ph.D., která se s námi podělila o to, jak vypadá její výuka na fakultě, jak náročné bylo vést semináře ekonomie skrze virtuální prostor a také zavzpomínala na svá studentská léta.
  • 05.05.2022

Květen už je v plném proudu, Opavský Majáles klepe na dveře!

Opavský Majáles 2022 je tady! Něco je stejné, něco se oproti předchozím ročníkům změní. Zůstává místo, kde se majálesové radovánky posledních let vždy konaly. Opět tak budete moci zavítat do Městských sadů na Open Air, jak jej znáte. Loni jsme však zažili covidovou výjimku, kdy se na parkovišti u víceúčelové haly roztančila auta v majálesových rytmech díky historicky prvnímu opavskému autokoncertu. Letos už bude Opavský Majáles znovu v „offline“ režimu ve dnech 12. až 14. května. A na co se můžete těšit? Popovídali jsme si s hlavní organizátorkou Lucií Zelinkovou ze Studentské unie Slezské univerzity v Opavě.