• 08.12.2020

Věnuješ se e-sportu? Staň se na Slezské univerzitě posilou našeho týmu SLUníčka!

Rok 2020 není klasickému sportu úplně nakloněn, zato e-sportu v ničem nebrání! Studenti naší alma mater se semkli a vznikl z toho tým SLUníčka, který už oslavil v tomto semestru první úspěch na prvním turnaji. Členové týmu by se chtěli posouvat na další úrovně. K tomu potřebují právě nové nadšence, kteří se přidají a dají ostatním týmům „na frak".
  • 05.12.2020

Vítězem Czech Press Photo 2020 je Roman Vondrouš z Institutu tvůrčí fotografie. Gratulujeme!

Ani v době koronavirové fotografové nelení. Nadále předvádějí svůj um, kterým nám přibližují svět tam venku, od něhož jsou mnozí z nás odříznuti. Není tedy náhodou, že téma koronaviru dominovalo 26. ročníku soutěže Czech Press Photo, jehož vítězem se stal Roman Vondrouš, který na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě studuje v doktorském studiu a nově i externě vyučuje.
  • 03.12.2020

Pomáháme naší absolventce s roztroušenou sklerózou. Pojďte do toho s námi!

Možná jste už o příběhu paní Anežky Táborské slyšeli prostřednictvím jiných médií. Anežka je naší absolventkou oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo a už před dokončením studií začala mít zdravotní problémy. Vyšetření prokázala nemilosrdnou diagnózu – roztroušená skleróza (RS). Jde o zákeřnou nemoc, která postihuje mnoho mladých lidí, neexistuje na ni účinný lék, ale jen prostředky, které nemoc zpomalují. Co dělat, když dle lékařů je nejvhodnější lék velmi nákladný a zdravotní pojišťovna odmítá pomoc?
  • 01.12.2020

Režisér filmu Smečka Tomáš Polenský: Mladí herci přinášejí zajímavé nápady a dodávají obrovskou energii!

Debut režiséra a pedagoga Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby na Slezské univerzitě Tomáše Polenského si odbyl svou premiéru čtyři dny před uzavřením kin. Celovečerní film o šikaně v hokejovém prostředí i přesto sklízí u diváků úspěch. Jak probíhalo natáčení hokejových scén nebo kdo se zranil během svého prvního natáčecího dne? Dozvíte se v rozhovoru s autorem filmu Smečka Tomášem Polenským.
  • Daniel Martínek
  • 27.11.2020

Jak prožívá koronavirové období náš pan rektor? Zeptali jsme se

Prázdné auly, na chodbách ani živáčka, ticho, ve kterém by bylo slyšet spadnout špendlík. I takový dopad má na vysoké školy koronavirus. Studentská redakce se proto rozhodla vyzpovídat rektora Slezské univerzity doc. Ing. Pavla Tuleju, Ph.D. Zajímal nás nejen pohled nejvyššího představitele naší alma mater na současnou situaci ve společnosti, ale zabrousili jsme i do volného času pana rektora.
  • 27.11.2020

Sledujte prezentaci Slezské univerzity na Gaudeamus online!

Podzimní akci Gaudeamus Roadshow Česko 2020, která měla nahradit tradiční podzimní veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus na výstavišti Veletrhy Brno, pořadatelé kvůli koronaviru zrušili. My jsme ale nezaháleli a připravili pro vás náhradní řešení! Zhlédněte živý stream přednášky o SU v rámci Gaudeamus online. Dozvíte se o Slezské univerzitě spoustu zajímavých informací!
  • 26.11.2020
  • Fyzikální ústav v Opavě

Co mají společného telekomunikace, COVID19 a astrofyzika?

Od začátku roku 2020 celý svět neřeší nic jiného, než pandemii COVID19 a s ní spojené problémy. Mimo medicíny, chemie a jiných věd se také fyzika snaží přijít s principy či způsoby, jak by bylo možné lidstvu v boji s pandemií pomoci.

Pedagožka Anna Stránská pomáhá v nemocnici v rodném Uherském Hradišti

V boji proti koronaviru pomáhá mnoho studentů, pozadu nezůstávají ani pedagogové Slezské univerzity. Anna Stránská působí na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě jako pedagog a vyučuje studenty Kulturní dramaturgie v divadelní praxi předmět Dramaturgie festivalů. O důvodech i průběhu její dobrovolnické činnosti se můžete dočíst v rozhovoru níže.
  • Daniel Martínek
  • 25.11.2020

Noc vědců se uskuteční i navzdory koronaviru. Bude online!

O vědě se říká, že je tajemná, nedostižná či komplikovaná. Ovšem ne v den, kdy se koná Noc vědců. Celorepubliková akce se stala tradičním dostaveníčkem vědeckých pracovníků, vysokoškolských pedagogů a odborníků, které se u nás pořádá pravidelně od roku 2005. Jednou za rok se tak pro veřejnost otevírají vědecká pracoviště, laboratoře, univerzitní prostory a další desítky budov, kam se běžný smrtelník nedostane, aby se potvrdilo, že věda dokáže být pro každého vzrušující a inspirující. Letos se Noc vědců s podtitulem Člověk a robot koná v pátek 27. listopadu a Slezská univerzita je znovu u toho. Z důvodu omezení šíření koronaviru a přijatých epidemiologických opatření se však uskuteční pouze online!
  • 25.11.2020

Už jste objevili nový seriál studentů OPF s názvem Business Gate Stories?

Připadá vám další lockdown zdlouhavý? Možná jen nadešel pravý čas realizovat své vlastní projekty. Své o tom vědí autoři nového seriálu Business Gate Stories, který vám poskytne pohled nejen na propojení studia a praxe, ale promítne i názory a životní postoje inspirativních osobností. Dva studenti Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity se chopili příležitosti a realizovali svou vlastní sérii rozhovorů o zajímavých životních příbězích, neobyčejných projektech a neotřelých zkušenostech.