• Lenka Kendeová
  • 12.10.2022

Slezská univerzita byla součástí opavského Veletrhu povolání

Přes dva tisíce žáků posledních ročníků základních, ale také středních škol zavítaly do víceúčelové haly v opavských městských sadech. Konal se zde totiž veletrh povolání a Slezská univerzita byla jeho součástí!
  • 10.10.2022

Slezská perla v koruně MISS ČR

Je začínající modelkou a finalistkou soutěže Miss České republiky pro rok 2022. Kromě toho, že se již pronikla do byznysového prostředí modelingu, je zároveň studentkou Slezské univerzity. Soňa Paldusová, rodačka z Orlové, je dvojí reprezentantkou Slezska v soutěži Miss.
  • 05.10.2022

Letošní Noc vědců potvrdila: Hoříme pro vědu!

Planout nadšením pro vědu lze přeneseně i doslova. Obojí si vyzkoušeli účastníci naší letošní Noci vědců. Univerzitní odměnou za pečlivě připravovaný program, který nabídl na tři desítky programových bodů v Opavě a pět nově i v Karviné, byl více než dvojnásobný počet letošních návštěvníků v porovnání s loňským rokem. Své zájemce si našly všechny nabídnuté aktivity, mnoho návštěvníků navštívilo více programových položek. Největšímu náporu čelilo v Opavě promítání v Unisféře, detektivní fyzikální hra a virtuální realita, v Karviné gastroshow molekulární kuchyně. Všichni účastníci si pak nadšeně užili propagační Bertíkovy fazolky, do kterých univerzitní organizátoři přimíchali několik netradičních příchutí.
  • Kamila Návratová
  • 05.10.2022

Opavský páv zveřejňuje program!

Soutěžní projekce, opavské premiéry, autorské čtení, masterclass, tvůrčí dílny i debaty – to všechno zahrnuje letošní program mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv. Festival proběhne v Opavě 10.–13. října v univerzitním areálu na Hauerově ulici, doprovodný program nově také v kostele sv. Janů. Vstup na festival je tradičně zdarma.
  • 04.10.2022

Habilitace tří nových docentů na Matematickém ústavu v Opavě

Na zasedání vědecké rady Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě se dne 15. 9. 2022 uskutečnila tři habilitační řízení v oboru Matematika – Matematická analýza. Novými docenty se po úspěšné habilitaci a jmenováním rektorem Slezské univerzity stali „domácí“ RNDr. Jana Hantáková, Ph.D., z Matematického ústavu v Opavě, RNDr. Matúš Dirbák, PhD., ze slovenské Univerzity Mateje Bela v Bánské Bystrici a Sergei Trofimchuk, Dr.Sci. z Universidad de Talca v Chile.
  • 04.10.2022

Studentům v Opavě nově nabízí pomoc i Fyzikální pohotovost

Po Matematické pohotovosti bude studentům v Opavě nově od října sloužit i první pomoc z oblasti fyziky. Jedná se o aktivitu Slezské univerzity v Opavě, jejíž pokročilí studenti zajišťují pohotovostní doučování pro studenty středních škol i žáky základních škol, kteří se dostanou do dočasných problémů s chápáním učiva. Univerzita se tak snaží službou zdarma pomoci především studentům, u nichž by krátkodobý výpadek v pochopení probírané látky v škole mohl přerůst ve vážnější studijní komplikace. Matematická pohotovost v Opavě úspěšně slouží již třetím rokem, kdy si veřejnost pro velký zájem vyžádala rozšíření „ordinační doby“ na dvakrát týdně, a dokonce také o prázdninách. Nyní se k ní tedy přidává Fyzikální pohotovost, která bude zpočátku dostupná během školního roku každou středu, a to od 13 do 17 hodin.
  • Kamila Návratová
  • 30.09.2022

Literárněvědná konference Underground a druhá kultura ve střední Evropě – Underground i druga kultura w Europie Środkowej

Dne 22. září 2022 proběhla na Ústavu bohemistiky a knihovnictví mezinárodní literárněvědná konference „Underground a druhá kultura ve střední Evropě – Underground i druga kultura w Europie Środkowej“. Šlo o první výstup ze stejnojmenného grantového projektu, který podpořilo Česko-polské fórum – Forum Polsko-Czeskie při Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Partnerem projektu byla Univerzita A. Mickiewicze v Poznani (Polsko). Řešitelem grantového projektu je doc. Libor Martinek, spoluřešitelem polonista a komparatista prof. dr hab. Bogusław Bakuła z UAM, jenž se konference také osobně zúčastnil.
  • Tomáš Lanča
  • 27.09.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

M87* and Sgr A*: Imaging supermassive black holes - Přednáška pro veřejnost

Jak byly pořízeny první dva snímky černých děr? Co vědcům tyto snímky prozradily o černých dírách a podobných objektech? Srdečně vás zveme na přednášku pro veřejnost v anglickém jazyce, která se bude konat v rámci mezinárodní konference o relativistické astrofyzice RAGtime 24 v Opavě.
  • Lenka Kendeová
  • 26.09.2022

Druhé Funday klání mělo opět úspěch!

Do letošního druhého Funday klání se proti sobě 16. 9. 2022 postavily třídy třetího ročníku Všeobecného a sportovního gymnázia Bruntál. Přichystaný program jim i podle jejich slov přinesl nejen možnost krásné výhry, ale hlavně den plný zábavy a nových informací.
  • Jan Novotný
  • 23.09.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Večer filmových dokumentů 2022

Večer filmových dokumentů proběhl v pondělí 19.9. 2022 v kinosále na Hauerově na Slezské univerzitě v Opavě. Jednalo se o slavnostní zábavný večer spojený s premiérami nejlepších bakalářských filmů roku 2022 studentů oboru Multimediální techniky Filozoficko – přírodovědecké fakulty. Součástí večera bylo také vyhlášení výsledků Ceny ředitele Fyzikálního ústavu za Nejlepší umělecké dílo.