• 12.09.2022

Napětí vrcholí. O prvním Českém vševědovi se rozhodne již zítra

Hledání prvního Českého vševěda se chýlí ke konci. Již zítra večer se v brněnském univerzitním kině Scala rozhodne, kdo ze šesti finalistů nové popularizační soutěže obohacující tradiční Noc vědců stane na pomyslném stupni vítězů. Jsme hrdí, že mezi finalisty je i zástupce Slezské univerzity! Student Jiří Dobrý během finálového večera představí řadu umělých smyslů, díky kterým můžeme pozorovat a zkoumat vesmír daleko za hranicemi toho, co nám dovolí vlastní, nedokonalý zrak.
  • Tomáš Lanča
  • 02.09.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

VR Klub Slezské univerzity začíná!

Chcete zažít virtuální, rozšířenou nebo namixovanou realitu? Přihlaš se do VR klubu Slezské univerzity a vyzkoušej si nejmodernější technologie na vlastní kůži!
  • 31.08.2022

První rektor Slezské univerzity prof. Martin Černohorský slaví 99. narozeniny

Narozeniny patří k příjemným okamžikům v životě, ty tzv. půlkulaté a kulaté si pak říkají o větší oslavy. A což teprve devadesáté deváté! Právě ty dnes slaví velký patron vzniku Slezské univerzity v Opavě a její první rektor v letech 1992–1998 prof. RNDr. Martin Černohorský, CSc. Rádi se tímto připojujeme k celým zástupům gratulujících a přejeme panu profesorovi stále mnoho zdraví a neutuchajícího elánu.
  • 29.08.2022

Setkání nejen s dalajlámou aneb zápisky z natáčení v Malém Tibetu

13. července odletěli 3 studenti a 2 zaměstnanci Slezské univerzity studijního programu Multimediální techniky směr Indie, Nové Dillí a dále na sever do himalájské oblasti Ladakh, známé v Česku jako Malý Tibet. Cílem cesty bylo především natáčení dvou bakalářských filmů – dokumentu o místních školách a dobrodružné roadmovie.
  • 24.08.2022

S dentální hygienou do Afriky

Studijní obor Dentální hygiena se na Fakultě veřejných politik Slezské univerzity v Opavě vyučuje teprve druhým rokem, a už je tento obor známý i na africkém kontinentu. Největší zásluhu na tom má studentka Markéta Skoumalová, která se na počátku letních prázdnin vydala s batohem zubních kartáčků na edukační misi do Senegalu.
  • Lenka Kendeová
  • 22.08.2022

Zažít zázrak

Léto a muzika prostě patří k sobě. Není to tak dlouho, co jsme na tomto místě psali o participaci Slezské univerzity na jednom z největších hudebních počinů v republice – známých Colours of Ostrava. Ale věděli jste, že jsme kromě účasti na diskusním fóru byli přítomni i na jedné z hudebních scén? Překvapeni? Naši studenti prostě jsou všestranně nadaní a my s nadšením podporujeme jejich rozvoj. K letnímu čtení vám nabízíme příběh klučičí kapely a jejich dechberoucí letní jízdu od víceméně neznámé kapely po účinkování na proslulém multižánrovém festivalu, na který fanoušci chodí nejen za velkými jmény, ale i za objevy nových talentů. Seznamte se s The Middle of the Sandwich!
  • 15.08.2022

Dlouho očekávaná kniha Báry Prášilové je tady!

Bára Prášilová patří mezi nejvýraznější absolventy Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě (ITF SU). Svým působením na poli vizuálního umění sklidila již mnoho úspěchů na domácí i zahraniční scéně – její dílo mimo jiné reprezentovalo jak české Národní divadlo, tak světový gigant IKEA. Její první kniha, jejíž koncept umělkyně připravovala 4 roky, shrnuje 15 let fotografické tvorby. A pokud si pospíšíte, stihnete si ještě tento výjimečný nakladatelský počin zakoupit!
  • Viktorie Kovářová
  • 11.08.2022
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Studentky fakulty zachránily lidský život

Klára Víchová, studentka 2. ročníku programu Porodní asistence, a Natálie Soukupová z prvního ročníku Pediatrického ošetřovatelství před letošními prázdninami zachránily život tonoucího muže u Stříbrného jezera v Opavě. Projevily tak mimořádnou odvahu a při svém duchapřítomném zásahu zúročily vědomosti, které získaly při studiu ošetřovatelských studijních programů. Jejich záslužný čin ocenil také děkan fakulty.
  • 04.08.2022

Poběžte s námi a Zoo Ostrava pro loskutáky!

Slezská univerzita vás v rámci své spolupráce se Zoo Ostrava zve k účasti na již 3. společném charitativním běhu. Prostředky, vybrané ze startovného, tentokrát poputují na záchranu ohrožených loskutáků niaských. Výtěžek akce bude z větší části určen na záchranu poslední populace loskutáků niaských ve volné přírodě prostřednictvím přímé ochrany před pytláky v Indonésii. Charitativní běh pro všechny věkové kategorie se uskuteční v pátek 26. srpna v areálu Zoo Ostrava.
  • Tomáš Lanča
  • 03.08.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Černé díry zkoumají superpočítače. Bude to klíč k fúzním elektrárnám?

Mezinárodní tým fyziků spolu s vědci z Fyzikálního ústavu v Opavě publikoval v červencovém čísle vědeckého časopisu Monthly Notices of Royal Astronomical Society článek, ve kterém se popisuje chování hmoty okolo černých děr zcela novým způsobem. Tyto nové modely, které vycházejí ze superpočítačových simulací a mnohem lépe popisují chování látky v takto extrémním prostředí, by mohly být prakticky aplikovány i při řešení problémů tady na Zemi. Ukazují totiž velmi detailně chování plazmatu v extrémních podmínkách a mohou se tak stát klíčem k realizaci fúzních elektráren jako trvalého zdroje energie pro lidstvo.