Jak to chodí o Vánocích… U nás – 3. díl

Třikrát a dost! Trojka je přece typické pohádkové číslo a také náš vánoční speciál, ve kterém zpovídáme naše studenty, pedagogy a pracovníky, se zastaví na pokračování s touto magickou číslovkou. Co říká rodilý Američan na to, že se u nás baští na Štědrý den kapr? Komu visí o Vánocích stromeček ze stropu? A kdo vyčinil na balkóně Ježíškovi, že přinesl nesprávný dárek?

Jak to chodí o Vánocích… U nás – 2. díl

Zejména o Vánocích se mají sliby plnit. Jak jsme slíbili, tak se děje. Přinášíme vám druhý díl vánočního speciálu, kde mapujeme terén pod všemi stromky a hodovacími stoly, které horko těžko zvládají nápor tun cukroví všeho druhu. Opět jsme se ptali našich studentů, pedagogů a pracovníků. Kdo nás seznámí se speciální řízkovou vychytávkou? Komu svítí vánoční stromek před domem a ne v obýváku? A u koho je jablečný štrůdl se šlehačkou připomínkou na film Quentina Tarantina?

Jak to chodí o Vánocích… U nás – 1. díl

Rychlík Vánoc se už nezadržitelně blíží k zastávce Štědrý den. Zpomalme a vychutnejme si letošní Vánoce jako nikdy dřív. Studentská redakce si pro vás připravila vánoční bonbónek. Oslovili jsme některé naše studenty, pedagogy a pracovníky, aby na sebe „práskli“, jak to o Vánocích chodí u nich doma. V třídílném miniseriálu se dostanou ke slovu zástupci všech součástí Slezské univerzity, tentokráte jsme volili spíše ty, kteří se ke slovu často nedostanou. U koho najdeme slivkovou polévku na štědrovečerní tabuli? Komu bude stát v obýváku rostlá jedlička a kdo má ze všeho cukroví na světě nejraději poctivou klobásku?

Poutavá historie města Opavy. Seznamte se s ní s historiky Slezské univerzity

Historie je věda plná zajímavostí a překvapivých faktů. Udělejme si společně s historiky Slezské univerzity procházku dějinami města Opavy. Vzpomeňme například, že v minulosti bývala Opava hlavním městem Rakouského, resp. Českého Slezska. Dodnes si připomínáme slavný Opavský kongres v roce 1820, který hostil největší světové osobnosti té doby, a také vznik nejstaršího muzea u nás. Připomínku důležitých událostí z dějin města si můžeme užít v pořadu České televize s názvem Historie.cs: Hlavní město Opava – Troppau.

Duha a zvuk. To jsou témata nových dílů pořadů Polopatě a Dobré vědět

V době, kdy je pro studenty online výuka denním chlebem, téměř každý narazil na problém se špatnou zvukovou kvalitou videohovoru. V takových momentech je lidská pozornost narušena a člověk začne přemýšlet nad vším, co se třeba mihne za oknem. Například: jak vlastně vzniká duha? Zvukový i „duhový“ problém pomůže vyřešit Jiří Dobrý ve svých nových dílech pořadů Dobré vědět a Polopatě.
  • 15.12.2020

Skvělá zpráva! Absolvent Slezské univerzity Jan Juchelka se stal Manažerem roku 2019

Přirozenou autoritu a dovednost vést ostatní nemá každý. Manažer, jakožto vedoucí pracovník, zodpovídá za stabilní kontinuitu a fungování jemu svěřené organizace, což není jednoduchá pozice. Česká manažerská asociace (ČMA) každoročně pořádá soutěž Manažer roku, jednu z nejuznávanějších soutěží v České republice. Ve 27. ročníku soutěže za rok 2019 zvítězil absolvent Slezské univerzity, generální ředitel a předseda představenstva Komerční banky Ing. Jan Juchelka.
  • Daniel Martínek
  • 11.12.2020

Studentská unie znovu pořádá sbírku pro pejsky. Zapoj se taky!

Vánoce jsou kouzelným časem splněných přání, zázraků a radosti, který prožíváme s našimi nejbližšími. Neměli bychom ale zapomínat na všechny ty, kteří své bližní nemají a samotu prožívají bez vlastní příčiny. S takovým osudem se potýkají i opuštění pejsci z útulku Čtyřlístek pro hafany, z. s., který najdete v Albrechticích u Českého Těšína. Pes je často vnímán jako nejlepší přítel člověka, který umí svou radost srdečně projevit i za nejmenší maličkosti. Pomůžete nám se Studentskou unií Slezské univerzity zpříjemnit vánoční svátky i našim čtyřnohým kamarádům?
  • Daniel Martínek
  • 10.12.2020

Výstava Kancléř Metternich a jeho vize míru v Univerzitní knihovně i online!

Kulturní vyžití v době koronavirové je velmi okleštěné. Díky Univerzitní knihovně Slezské univerzity si však můžete zpříjemnit čas, ať už osobně, nebo z pohodlí domova. Jaká je tedy vize míru kancléře Metternicha?
  • 09.12.2020

Nová akreditace Kulturní dramaturgie si klade za cíl větší provázanost s praxí v umění a managementu

Od akademického roku 2020/2021 mohou zájemci o studium uměleckých oborů na Slezské univerzitě zaměřit svou pozornost také na bakalářský umělecký studijní program Kulturní dramaturgie v divadelní praxi (KDDP), který nahrazuje předchozí obor Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo. Nová akreditace není však jedinou změnou, kterou kulturně-dramaturgické oddělení prochází. Nyní je ve funkci vedoucí oddělení Mgr. Jana Cindlerová, Ph.D., garantka nově akreditovaného programu.
  • Viktorie Kovářová
  • 09.12.2020
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Výzva pro studenty k zapojení do pomoci při koronavirové krizi stále trvá

Nedostatek personálu a přetížené zdravotnické, pečovatelské a sociální služby jsou stále aktuálním tématem. Studenti Fakulty veřejných politik pomáhají v rámci pracovních povinností i dobrovolnické činnosti velmi vytrvale, a za to jim patří velký dík. Jejich zapojení je však žádoucí a potřebné i nadále.