• 10.09.2020

Děkan Daniel Stavárek se představil v roli moderátora politické debaty

V netradiční roli moderátora předvolební politické debaty se představil návštěvníkům ostravského Centra Pant ve středu 9. září děkan Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D. Sedmi regionálním zástupcům politických stran pokládal během dvou hodin společně se svým kolegou z Ostravské univerzity doc. Mgr. Petrem Kopeckým, Ph.D., otázky z oblastí školství, práce a podnikání. A také díky němu bylo v debatě na úrovni co poslouchat…
  • 09.09.2020

Výstava doktorandů ITF s názvem Roztroušená paměť ukáže Karvinsko v jiném světle

Již 63. ročník kulturního multižánrového festivalu Bezručova Opava odstartoval 1. září. V rámci něj můžete ve čtvrtek 24. 9. od 18.00 navštívit vernisáž výstavy Roztroušená paměť v KUPE Opava, na které budete moci zhlédnout fotografie doktorandů Institutu tvůrčí fotografie (ITF) z okolí pohornické krajiny Karvinska.
  • 07.09.2020

Soutěž Sestra roku: podpořte naši absolventku!

Soutěž Sestra roku nemusíte znát, ale už název vám napoví, o co se asi jedná. Jde o soutěžní klání, které má za úkol vyzdvihnout a ocenit důležitou a náročnou práci zdravotní sestry. Slezskou univerzitu může těšit, že letos soutěží o titul s názvem Sestra roku i jedna z našich absolventek oboru Všeobecná sestra Bc. Kateřina Pernická!
  • 04.09.2020

Rektor převzal záštitu nad výjimečným koncertem. Přijďte se podívat i vy!

Má to být nezapomenutelný kulturní zážitek! Slezská univerzita Vás srdečně zve do opavského kostela sv. Vojtěcha, kde se bude konat 12. září od 18 hodin v rámci Svatováclavského hudebního festivalu koncert nazvaný Labyrint světa a ráj srdce. Záštitu nad ním převzal rektor Slezské univerzity doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D.
  • Kamila Návratová
  • 03.09.2020

Opavský páv letos kromě filmových projekcí a bohatého doprovodného programu nabídne i unikátní výstavu v ulicích Opavy

OPAVA – Od úterý 29. září do čtvrtku 1. října 2020 proběhne na půdě Slezské univerzity 7. ročník mezinárodního studentského festivalu Opavský páv. Jde o festival, který připravují studenti a pedagogové oboru Audiovizuální tvorba z Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby. Letos je festival součástí 63. ročníku Bezručovy Opavy.
  • 31.08.2020

Pomáhat lidem s jejich problémy mi přijde normální

…říká naše studentka Tereza Stiborská, která se stala na den tváří Instagramu britské královské rodiny.
  • 26.08.2020

Opava si připomíná 200 let od kongresu evropských monarchů. Slezská univerzita bude u toho!

Potká se v Opavě roku 1820 pět zástupců evropských velmocí... Ne, takto nezačíná žádný vtip. Jde o historickou událost, kdy se před dvěma sty lety sešli v Opavě zástupci Pruska, Ruska, Rakouska, Francie a Velké Británie, aby společně konzultovali revoluční vývoj v Neapoli. Měla proběhnout také dohoda intervence Svaté aliance do Království obojí Sicílie, Španělska a Portugalska. Ze světového pohledu tak poměrně malé město ve Slezsku zažilo sešlost monarchů a jejich ministrů. Nechyběli třeba car Alexandr I. a císař František I. Rakouský. V roce 2020 si Opava tento kongres připomíná a Slezská univerzita je pochopitelně v centru dění. O samotné akci jsme si povídali s doc. Mgr. Martinem Pelcem, Ph.D., vedoucím Ústavu historických věd (dále jen ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě.
  • 21.08.2020

Student oboru Audiovizuální tvorba Jan Polák: Jak jsme si udělali malý karlovarský filmový festival

Když jsem přijel k přijímacím zkouškám Slezské univerzity v Opavě na obor Audiovizuální tvorba, tak jsme se s budoucími spolužáky dali do řeči, odkud kdo dorazil. Když jsem jim řekl: „Helé, já přijel z Karlovejch Varů,“ koukali na mě jako na studenta z exotické země. Můj přízvuk a dálka, ze které jsem přijel, je překvapila. Následovala věta: „Tam máte ten festival, ne?“
  • 21.08.2020

S prezidentkou Studentské unie Lucií Zelinkovou o majálesu i dalších akcích

Situace kolem koronaviru nedovolila, aby se Opavský Majáles konal v tradičním květnovém termínu. Zdálo se tak, že covid vyhrál první bitvu. Teď už je však jasné, že Open Air v Městských sadech nebude ani v září, což byl plánovaný náhradní termín. Kulturní akce napříč celým spektrem se ruší, takže ani toto rozhodnutí Studentské unie Slezské univerzity v Opavě nebylo překvapivé. Z kompletního programu majálesu ovšem jisté střípky přežily.
  • 13.08.2020

„Zdraví, láska a svoboda je to nejdůležitější na světě,“ říká pedagog ITF a fotograf Jindřich Štreit

Prof. Mgr. Jindřich Štreit Dr.h.c je jednou z významných osobností české dokumentární fotografie. Přitom ale od útlého dětství nebylo jasné, že fotografie bude provázet takřka celý jeho život. Naplno fotoaparátu propadl až v prvním ročníku na VŠ. Jak sám říká, fotí už 55 let a své zkušenosti předává už od roku 1991 našim studentům Institutu tvůrčí fotografie (ITF). V rozsáhlém rozhovoru s Hanou Halfarovou přibližuje, že nerad ve fotografování dělá kompromisy, hovoří také o tom, proč se v poslední době věnuje hlavně cyklům, o kterých společnost nemluví a poodkrývá rodinné zázemí.