• 12.05.2020

BáSnění Jakuba Chrobáka na Vltavě

BáSnění je tradiční pořad pohupující se na vlnách Českého rozhlasu Vltava. Tentokráte byl jeho hostem básník a pedagog Ústavu bohemistiky a knihovnictví Mgr. Jakub Chrobák, Ph. D., který posluchače potěšil nejen svým přednesem vlastní básně, ale také poezií Petra Krále či Ivana Martina Jirouse a dalších. Mozaiku pěti příspěvků doplňuje slovo Jakuba Chrobáka k vybrané tvorbě pro tento díl.
  • 11.05.2020
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

Modernizace Velkého sálu

Modernizace VS probíhá od července 2019 - březen 2020
  • 09.05.2020

Site specific pedagoga ITF Pavla Máry. Výstava přinášející jedinečnost lidských tváří a těl.

V prostorech odsvěceného barokního kostela Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích byla instalována výstava s názvem Site Specific. Autorem velkoformátových fotografií je uznávaný evropský fotograf a pedagog Institutu tvůrčí fotografie (ITF) doc. Pavel Mára. Expozici vévodí osm fascinujících portrétů mladých žen z cyklu Tváře (2012-14), zavěšených v hlavní chrámové lodi. Portréty jsou poprvé zveřejněné jako pozitivy, doteď byly zatím vystaveny jen jako negativy tištěné na plátně.

Rozvolnění mimořádných opatření č. 4 pro konzultace a zkoušení až pro 15 osob

IV. Změny a doplnění - Rozhodnutí rektora č. 8/2020 - Opatření k zamezení šíření koronaviru
  • 07.05.2020

Atypická vernisáž v atypické době

Pod širým nebem, v bezpečnostních rozestupech a bez obvyklého přípitku se ve středu 6. května 2020 v sadech Svobody v Opavě uskutečnila vernisáž fotograficko-sociálního projektu „Životy pod rouškou“. Svůj pohled na současnou dobu prostřednictvím fotografií na ní představili oba autoři projektu, fotografové z univerzitního Institutu tvůrčí fotografie: současný student Ivo Žídek a absolvent Jan Langer. Přenést původní projekt reportáže pro zpravodajský web ČT24 do podoby outdoorové výstavy pro Opavany pomohli domovský Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty, Opavská kulturní organizace a Slezská univerzita, jejíž rektor doc. Pavel Tuleja nad výstavou převzal i osobní záštitu.
  • 07.05.2020

Filmové produkce sice kvůli koronaviru stojí, i tak ale mají filmaři frmol...

Vzdělávací televize, streaming koncertů, divadelních představení a debat – i tak vypadá aktuální dění na uměleckých pracovištích Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Konkrétně na Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby a v Centru interdisciplinárních studií.
  • 05.05.2020

Šumperák: za legendou Československa s Tomášem Pospěchem

Kam vyrazit o prázdninách na výlet? Nevíte, co číst v dalších dnech koronavirové situace? Teoretické i praktické tipy přibližuje ve své publikaci pedagog našeho Institutu tvůrčí fotografie a zakladatel nakladatelství PositiF doc. Mgr. MgA. Tomáš Pospěch, Ph.D. Toulky československou architekturou a vizuálním retrostylem si můžete vychutnat prostřednictvím hned několika titulů.
  • 04.05.2020

Jak se žije na univerzitě: 5. díl

Dnes vám přinášíme poslední, tedy pátý díl cyklu Jak se žije na univerzitě, který mapuje životy studentů, pedagogů a dalších pracovníků univerzity v tomto nelehkém období.
  • 04.05.2020

Jedna báseň z bytu Ondřeje Hložka

Současná „koronavirová“ situace uvěznila doma nejenom studenty Slezské univerzity v Opavě, ale také její kreativní absolventy. Jedním z nich je také absolvent oboru Česká literatura na Slezské univerzitě v Opavě, ale především básník – Bc. Ondřej Hložek.
  • 01.05.2020

Dita Pepe: Lidi jsou pro mě obrovská inspirace

Dita Pepe dokáže svou nekonvenční portrétní fotografií vždy zaujmout. Podařilo se jí to i u profesorů Jindřicha Štreita a Vladimíra Birguse. Ti jí společně s dalšími pedagogy z Institutu tvůrčí fotografie, jehož je absolventkou, pomáhali definovat její specifický styl. Dnes po jejich boku předává své zkušenosti dál.