• Daniel Martínek
  • 15.03.2020

Kulaté výročí jednoho skvělého proslovu

V únoru 2020 uplynulo 30 let od slavného projevu Václava Havla v americkém Kongresu. Tehdy čerstvý prezident Československa se jím zapsal do historie jako jeden ze symbolů vítězství demokracie nad totalitou. Kulaté výročí návštěvy bylo na stejném místě připomenuto koláží ukázek ze zmíněného projevu a dokončovaného dokumentárního filmu „Tady Havel, slyšíte mě?“ a vzpomínkovou besedou. O tom, kdo v Kongresu před měsícem vystupoval a jak to s časosběrným snímkem vypadá, jsme si povídali s jeho autorem a pedagogem SU Petrem Jančárkem.
  • Daniel Martínek
  • 14.03.2020

Dereck Hard: Focení je můj život!

Přední český pop-art fotograf Dereck Hard (vlastním jménem Matěj Švadlena) již roky pro redbull.com fotí jak pracují a žijí osobnosti různého odvětví. Věnuje se také tvorbě cinemagrafových videí a v minulosti vydal také audiovizuální komiks. Na Slezské univerzitě v Opavě vystudoval Institut tvůrčí fotografie, kterému dělá skvělé jméno nejen v tuzemsku.
  • 13.03.2020

Fyzikální ústav v Opavě má oficiálně svého lídra

S účinností od 1. ledna 2020 se rodina Slezské univerzity rozrostla. K Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě, Fakultě veřejných politik v Opavě, Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné a Matematickému ústavu v Opavě přibyl nejmladší bratr společenstva Fyzikální ústav v Opavě. V úterý 10. března se v unikátních prostorách Unisféry na Bezručově náměstí uskutečnila tisková konference pro média a veřejnost, která představila nově jmenovaného ředitele Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
  • 12.03.2020

Werner Bernatík obhájil post předsedy Akademického senátu SU

Mgr. Ing. Werner Bernatík, Ph.D., jinak člen akademické obce Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné, se stal novým předsedou Akademického senátu Slezské univerzity v Opavě (dále Senát). Můžeme však napsat staronovým, protože ve volbách obhájil post, který již od roku 2017 zastával. Spolu s ním byli na prvním řádném zasedání nově složeného nejvyššího orgánu vysoké školy zvoleni také místopředsedové a současně předsedové obou komor.
  • Petr Korviny
  • 06.03.2020

PŘEDNÁŠKA ODLOŽENA! Norsko jako zemi zajímavou pro studium i turistiku představí velvyslanec Robert Kvile

Z důvodu vývoje epidemiologické situace při šíření koronaviru a přijatým opatřením byla přednáška odložena. O novém termínu vás budeme včas informovat.

Přijměte pozvání na Den otevřených dveří Filozoficko-přírodovědecké fakulty

Již tuto sobotu, 7. 3. 2020 v 10:00, se pro zájemce o studium i veřejnost z blízkého okolí otevře vstupní brána do budovy na Masarykově třídě 37 v Opavě.
  • Petr Korviny
  • 05.03.2020

Opatření k zamezení šíření koronaviru

V souvislosti se stávající situací byla na Slezské univerzitě přijata řada opatření v souladu s nařízeními a doporučeními Krajské hygienické stanice v Ostravě. Jedná se zejména o preventivní protiepidemická opatření spočívající v zavedení důkladné a pravidelné průběžné desinfekce společných prostor, a to minimálně 1x denně desinfekčními prostředky s virucidním účinkem. Mimoto byly zajištěny odpovídající podmínky pro pobyt studentů a pedagogů přijíždějících z Číny a dále věnována zvýšená pozornost i jiným osobám vracejícím se z rizikových oblastí, kterým je doporučeno dodržování domácí karantény. Vedoucí jednotlivých univerzitních součástí jsou oprávněni přijímat další individuální opatření.
  • 05.03.2020

Ostře střežené hranice: student Historických věd přednášel veřejnosti

Ve čtvrtek 27. února v podvečer proběhla v opavském Klubu Art přednáška s historickým zaměřením, jíž prezentoval student Historie Slezské univerzity v Opavě Bc. Dominik Jorda.
  • 04.03.2020

Neklidný klid před bouří přiblíží nová výstava v Univerzitní knihovně

Neklidný klid před bouří. To je název nové výstavy, kterou mohou zájemci vidět od 5. března 2020 ve foyeru Univerzitní knihovny Slezské univerzity v Opavě. Její podtitul Období před rokem 1914 naznačuje, do jakého období našich dějin se tentokrát vydáme.
  • 03.03.2020

Dobré vědět překročí na youtube 10 000 odběratelů

Že vám nic neříká pojem Dobré vědět? To pak asi máte klapky na očích i uších. I když možná jen nenavštěvujete Slezskou univerzitu v Opavě. Dobré vědět je totiž projekt dvou opavských studentů, kteří se rozhodli, že zpopularizují vědu. Jiří Dobrý, otec tohoto projektu, studuje Počítačovou fyziku a Jiří Malík je studentem Audiovizuální tvorby (AVT). Tato dvojice přišla za pomoci Slezské univerzity v Opavě a oboru Multimediální techniky s neotřelým, inovativním, poučným a hlavně zábavným pořadem, díky kterému už středoškoláky nemusí fyzika a další podobné vědy budit ze spaní jako noční můra. Tedy ty humanitně zaměřené středoškoláky!