• 12.01.2023

Ondřej Durczak a Jiří Siostrzonek představili svou novou knihu Zrození metropole

Fotografická publikace Zrození metropole popisuje Ostravu na snímcích z padesátých a šedesátých let minulého století. Fotografovi a pedagogovi Institutu tvůrčí fotografie Ondřeji Durczakovi a sociologovi a taktéž pedagogovi Jiřímu Siostrzonkovi se podařilo zachytit krásu, ale i temnotu tohoto města. Kniha ukazuje Ostravu ve třech hlavních kapitolách nazvaných Město, Každodenní život a svátky a Průmysl. Autoři chtějí čtenářům přiblížit také atmosféru rodící se průmyslové metropole v krátkém, ale velmi intenzivním období hospodářských, ideologických, kulturních a sociálních proměn. Kromě snímků renomovaných fotografů kniha obsahuje také ty, které se až doposud ukrývaly v soukromých sbírkách a nyní jsou zveřejněny vůbec poprvé.
  • 11.01.2023

Publikace Slezští zemští prezidenti 1848–1928

Věděli jste, že Slezsko mělo svého prezidenta? Pokud ne, je pro vás nová publikace kolektivu autorů z Ústavu historických věd FPF SU (Martin Pelc) a Zemského archivu v Opavě (Zdeněk Kravar, Pavel Solnický, Jiří Šíl, Petr Tesař) jako stvořená!
  • Lenka Kendeová
  • 09.01.2023

Jak umírají hvězdy? Nové Dobré vědět Polopatě napoví!

S novým rokem přichází i nové díly pořadu Dobré vědět Polopatě! Že jste o něm ještě neslyšeli? Jiří Dobrý se svým týmem vám představí vědu jinak, poučným, inovativním a především zábavným způsobem. Nenechte si ujít další epizodu tohoto pořadu!
  • 09.01.2023

Konzultace pro uchazeče o studium na Institutu tvůrčí fotografie

Na Institutu tvůrčí fotografie, Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Institut tvůrčí fotografie připravil tradiční lednovou konzultaci pro zájemce o bakalářské kombinované studium Tvůrčí fotografie na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.
  • Petr Korviny
  • 04.01.2023
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Zahájení výstavy „Sandarmoch – kde stromy mají tváře” v Opavě

Ve středu 11. ledna 2023 proběhne slavnostní zahájení výstavy Sandarmoch – kde stromy mají tváře v UniPointu v OC Breda & Weinstein (1. patro vedle Krevního centra). Výstava je věnována pamětnímu místu Sandarmoch v ruské Karélii, popravišti z dob stalinského teroru v letech 1937–1938, a jeho objeviteli Juriji Dmitrijevovi, vězněnému dnešním ruským režimem.
  • Petr Korviny
  • 20.12.2022

SU má nového profesora

V pondělí dne 19. 12. 2022 ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš předal ve Velké aule pražského Karolina jmenovací dekrety 76 novým profesorkám a profesorům. Byl mezi nimi i dlouholetý akademický pracovník Matematického ústavu v Opavě prof. RNDr. Artur Sergyeyev, Ph.D., DSc., kterého prezident republiky jmenoval na návrh Vědecké rady Slezské univerzity v Opavě.
  • Karin Martínková
  • 14.12.2022

Film našich studentů získal 1. místo na mezinárodním filmovém festivalu!

Téměř dva roky uběhly od premiéry dokumentu Do Chile za zatměním Slunce a snímek slaví další velký úspěch! Populárně-naučné road movie v režii studenta navazujícího magisterského programu Multimediální techniky Jiřího Dobrého si z Mezinárodního festivalu outdoorových filmů (MFOF) odnáší 1. místo v kategorii cestopisný film.
  • Tomáš Lanča
  • 06.12.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

V Opavě vystoupí možný laureát Nobelovy ceny. Přednášet bude o vzniku snímků černých děr.

Srdečně vás zveme na přednášku „M87* a SGR A*: Jak vyfotit černou díru?“ Přednášející prof. Dr. Luciano Rezzolla je vedoucí oddělení teoretické (relativistické) astrofyziky na Ústavu teoretické fyziky Univerzity Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu a dle ředitele Fyzikálního ústavu v Opavě prof. Zděňka Stuchlíka také možný budoucí laureát Nobelovy ceny za fyziku. Přednáška proběhne v pondělí 12. prosince 2022 od 17 hodin v UniSpace Hall (Aule) v budově Rektorátu Slezské Univerzity v Opavě, Na Rybníčku 626/1.
  • 02.12.2022

Ne vše, co se hroutí, musí spadnout

Jánské Koupele nedaleko Opavy bývaly v časech největší slávy velmi oblíbeným místem lázeňských hostů. Rekreovali se zde lidé ze všech koutů tehdejšího Československa, pak ale v 90. letech 20. století přišel ostrý střih a o historický komplex najednou nikdo zájem neměl. Nebo to vše bylo jinak?
  • Karin Martínková
  • 01.12.2022

Seznamte se s Dr. Timkem, prvním ombudsmanem na naší univerzitě

Ombudsman čili ochránce práv v obecné rovině chrání jednotlivce před jednáním úřadů a institucí, pokud je toto jednání v rozporu s právem, demokratickými principy, principy rovného a spravedlivého zacházení, dobré správy nebo pokud jsou instituce nečinné. V prostředí vysokého školství je zřízení úřadu ombudsmana motivováno snahou o vytvoření bezpečného prostředí pro studenty i zaměstnance, v němž nejsou případné problémy přehlíženy či tzv. „zametány pod koberec“. Slezská univerzita, držitel prestižního certifikátu HR Award za excelenci v péči o pracovníky ve vědeckém prostředí, uvedla svého ombudsmana do funkce v první polovině listopadu. Byl jím jmenován Mgr. Marek Timko, Ph.D., pedagog Ústavu bohemistiky a knihovnictví. Pojďme se s ním blíže seznámit.