• 01.11.2022

Akademický senát rozhodl. Jako nového rektora navrhne ke jmenování doc. Gongola

Novým rektorem Slezské univerzity v Opavě se s nejvyšší pravděpodobností stane doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D., dosavadní prorektor pro strategii a komunikaci. Dnes jej v prvním kole jako kandidáta potvrdil akademický senát univerzity. Gongol, který pro volby obdržel čtyři nominace, byl zároveň jediným kandidátem. Akademický senát jej nyní navrhne prezidentu republiky pro jmenování do funkce, ve které vystřídá dosavadního rektora doc. Ing. Pavla Tuleja, Ph.D. Ten opavskou univerzitu řídil dvě po sobě jdoucí čtyřletá období a pro další již tedy kandidovat nemohl. Nový rektor by se měl ujmout své funkce 1. března 2023.
  • 31.10.2022

Týden Akademie věd ČR je v plném proudu!

Také letos se Slezská univerzita v Opavě zapojila do vědeckého festivalu s názvem Týden Akademie věd ČR. Po loňském „onlinovém“ ročníku se mohou návštěvníci znovu zúčastnit přednášek, výstav, akcí na pracovištích, dokumentárních filmů a v neposlední řadě také workshopů. To vše najdete i na půdě naší alma mater.
  • Kamil Matula
  • 31.10.2022

Registrace do 2. komunitního turnaje SU spuštěny

Spustili jsme registrace do 2. komunitního turnaje SU v počítačových hrách Counter Strike: Global Offensive a League of Legends. Zúčastnit se může každý a na první tři týmy čekají zajímavé ceny, na jednotlivé hráče pak také nominace do reprezentace univerzity v esportu. Finálový den proběhne v sobotu 12. listopadu...
  • 24.10.2022

Zastav se za námi na Gaudeamu v Brně!

Slezská univerzita ani v letošním roce nebude chybět na dalším ročníku Evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus v Brně. Ve dnech od 1. až 4. listopadu 2022 budou mít návštěvníci brněnského výstaviště možnost se dozvědět informace nejen o nabízených studijních programech.
  • Tomáš Lanča
  • 18.10.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Konec října ve znamení pozoruhodných úkazů: Zazáří prach z Halleyovy komety a nastane částečné zatmění Slunce

Konec měsíce října 2022 se ponese v duchu dvou pozoruhodných nebeských úkazů. V průběhu předposledního víkendu, zejména však už v pátek 21. října ranních hodinách, budeme moci za jasného počasí pozorovat Orionidy, meteorický roj, který je způsoben zánikem ledo-prachových částic ze slavné Halleyovy komety v zemské atmosféře. O čtyři dny později, v úterý 25. října, bude okolo poledne z Česka i Slovenska pozorovatelné výrazné částečné zatmění Slunce. Při jeho maximu Měsíc zakryje přes 40 procent průměru slunečního disku.
  • 18.10.2022

Náš SUper magazín získal uznání Fénix content marketing

Soutěž Fénix content marketing již 9. rokem definuje to nejlepší, co na českém trhu vzniklo v oblasti obsahového marketingu. Kvalitativní žebříček cca 200 výstupů ročně hodnotí široký porotní panel sestavený z téměř 40 odborných porotců, renomovaných profesionálů ve svých oblastech práce. Letos se do užší nominace v kategorii Jednorázové publikace probojoval i náš SUper magazín!
  • Kamila Návratová
  • 14.10.2022

Vítězem letošního ročníku Opavského páva je film ze Zlína

9. ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv skončil. Nabídl desítky projekcí, debaty i koncerty. Porotu nejvíc oslovil film Idy Ralevské Karla aneb tak trochu road movie z Univerzity Tomáše Bati. Příběh Karly, nešťastné panny, kterou si v den jejích narozenin splete s prostitutkou tak trochu jinak nešťastný Josef, vyhrál kategorii hraných filmů a stal se i celkovým vítězem festivalu. Diváky nejvíc zaujal polský film Vzkříšení režisérky Luizy Budejko z Gdyňské filmové školy.
  • Kamila Návratová
  • 14.10.2022

Studenti Institutu tvůrčí fotografie bodovali ve fotografické soutěži SLOVAK PRESS PHOTO

Podobně jako v předchozích ročnících i letos získali studenti Institutu tvůrčí fotografie významná místa v mezinárodní fotograficko-novinářské soutěži SLOVAK PRESS PHOTO.
  • 13.10.2022

Představení kandidáta na funkci rektora

V úterý 18. 10. 2022 se v obou sídelních městech Slezské univerzity – Opavě a Karviné – na veřejném zasedání Akademického senátu Slezské univerzity představí jediný kandidát na volbu nového rektora, stávající prorektor pro strategii a komunikaci doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D. Přijďte se i vy seznámit s jeho vizí naplňování rektorského úřadu!
  • Lenka Kendeová
  • 13.10.2022

Studentský Festival na Cestě - pro všechny, kdo chtějí přijít!

Přípravy multižánrového Festivalu Na cestě jsou v plném proudu. Ve dnech od 20. do 22. října 2022 se společně podíváme Meziřádky této studentské akce. O tom, kdo stojí za tím, aby letošní ročník vznikl, jak probíhají přípravy, nebo jaký program je pro návštěvníky připraven, jsme si povídali s hlavní organizátorku letošního ročníku, studentkou oboru Kulturní dramaturgie v divadelní praxi Kateřinou Rézi Szopovou.