• 26.11.2020

Aktualizováno! Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity

Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity pro období 25. 11. – 12. 12. 2020
  • 26.11.2020
  • Fyzikální ústav v Opavě

Co mají společného telekomunikace, COVID19 a astrofyzika?

Od začátku roku 2020 celý svět neřeší nic jiného, než pandemii COVID19 a s ní spojené problémy. Mimo medicíny, chemie a jiných věd se také fyzika snaží přijít s principy či způsoby, jak by bylo možné lidstvu v boji s pandemií pomoci.

Pedagožka Anna Stránská pomáhá v nemocnici v rodném Uherském Hradišti

V boji proti koronaviru pomáhá mnoho studentů, pozadu nezůstávají ani pedagogové Slezské univerzity. Anna Stránská působí na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě jako pedagog a vyučuje studenty Kulturní dramaturgie v divadelní praxi předmět Dramaturgie festivalů. O důvodech i průběhu její dobrovolnické činnosti se můžete dočíst v rozhovoru níže.
  • Daniel Martínek
  • 25.11.2020

Noc vědců se uskuteční i navzdory koronaviru. Bude online!

O vědě se říká, že je tajemná, nedostižná či komplikovaná. Ovšem ne v den, kdy se koná Noc vědců. Celorepubliková akce se stala tradičním dostaveníčkem vědeckých pracovníků, vysokoškolských pedagogů a odborníků, které se u nás pořádá pravidelně od roku 2005. Jednou za rok se tak pro veřejnost otevírají vědecká pracoviště, laboratoře, univerzitní prostory a další desítky budov, kam se běžný smrtelník nedostane, aby se potvrdilo, že věda dokáže být pro každého vzrušující a inspirující. Letos se Noc vědců s podtitulem Člověk a robot koná v pátek 27. listopadu a Slezská univerzita je znovu u toho. Z důvodu omezení šíření koronaviru a přijatých epidemiologických opatření se však uskuteční pouze online!
  • 25.11.2020

Už jste objevili nový seriál studentů OPF s názvem Business Gate Stories?

Připadá vám další lockdown zdlouhavý? Možná jen nadešel pravý čas realizovat své vlastní projekty. Své o tom vědí autoři nového seriálu Business Gate Stories, který vám poskytne pohled nejen na propojení studia a praxe, ale promítne i názory a životní postoje inspirativních osobností. Dva studenti Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity se chopili příležitosti a realizovali svou vlastní sérii rozhovorů o zajímavých životních příbězích, neobyčejných projektech a neotřelých zkušenostech.
  • 25.11.2020

Institut tvůrčí fotografie pořádá výstavy i v době koronavirové

Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty patří mezi největší chlouby Slezské univerzity. Uznávaným pojmem je nejen v domácím, ale také v mezinárodním měřítku. Zájem o studium na něm mají ve velké míře zahraniční studenti, nejčastěji ze Slovenska a Polska. Za třicet let existence má ITF mnoho stovek absolventů, mezi nimi byli také studenti z Japonska, USA, Izraele, Lucemburska, Itálie, Francie, Velké Británie, Irska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Litvy, Ruska, Běloruska či Ukrajiny. Jen letos chce institut přijmout do bakalářského studia další tři desítky zájemců. O současných aktivitách pro veřejnost a plánech Institutu tvůrčí fotografie jsme si povídali s vedoucím tohoto ústavu, renomovaným českým fotografem a historikem fotografie, nositelem mnoha tuzemských a zahraničních ocenění, profesorem Vladimírem Birgusem.
  • 25.11.2020

„Dobrá teorie směřuje k dobré praxi“, říká dr. Miloš Zapletal v rozhovoru, v němž blíže představí obor Muzeologie

Muzeologie je věda, která se zabývá člověkem a jeho specifickým vztahem ke světu, věcem a minulosti: ať už se jedná o samotná muzea, sběratelství nebo ochranu kulturního dědictví. Je vám takové prostředí blízké? V rozhovoru s Mgr. Bc. Milošem Zapletalem, Ph.D., z Filozoficko- přírodovědecké fakulty Slezské univerzity se zaměříme na specifika studia tohoto oboru na naší univerzitě.
  • 23.11.2020

Sledujte prezentaci Slezské univerzity na Gaudeamus online!

Podzimní akci Gaudeamus Roadshow Česko 2020, která měla nahradit tradiční podzimní veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus na výstavišti Veletrhy Brno, pořadatelé kvůli koronaviru zrušili. My jsme ale nezaháleli a připravili pro vás náhradní řešení! Zhlédněte živý stream přednášky o SU v rámci Gaudeamus online. Udělejte si čas v úterý 24. listopadu v době od 9.35 až 10.05 hodin a dozvíte se o Slezské univerzitě spoustu zajímavých informací!
  • 23.11.2020

Sametem oděný film Plné ruce revoluce studentů MMT slaví páté narozeniny

Listopad je každoročně něčím kouzelný. Nejenže jeho začátkem vzpomínáme na ty, kteří už nejsou mezi námi a pomalu se připravujeme na vánoční svátky, ale 17. listopad 1989 je magickým datem pro československou a později českou historii. Tehdy se do českých životů vrátila naděje na to nejcennější, co každý z nás vedle zdraví má, na svobodu. Studenti oboru Multimediální techniky (MMT) přispěli svou trochou do mlýna a vznikl tak film o divadle, pravdě a lásce, který jsme si mohli připomenout.
  • 20.11.2020

Studenti Slezské univerzity si připomněli 17. listopad. Soutěží i barevnými stuhami!

Svoboda je dar, zázrak, možnost vyjádřit svůj názor, každodenní maličkosti… A co znamená svoboda pro vás? Jednoduchá otázka, mnoho různých odpovědí. Obzvlášť nyní v době koronavirové, kdy jsou některé naše svobody potlačeny. Studenti Slezské univerzity a opavských gymnázií měli možnost vyjádřit se na toto téma v literární soutěži, kterou pro ně univerzita připravila v rámci připomínky 17. listopadu 1989.