• 13.07.2020

Kolotoč pořadu Dobré vědět se opět roztáčí na plné obrátky

Natáčení pořadu Dobré vědět se nezastavilo ani v době koronavirové krize. Muselo se sice na čas přizpůsobit domácím podmínkám, ale teď jsou Jiří Dobrý i Jiří Malík znovu v univerzitním ateliéru a usilovně pracují také na nových projektech – Dobré vědět Polopatě a sérii rozhovorů s pedagogy Fyzikálního ústavu. Vrátit se mohli rovněž k práci na svém road movie z Chile, ke kterému již existuje upoutávka.
  • 09.07.2020

Potkali se na Slezské a začali bavit lidi

Nadarmo se neříká, že na vysoké člověk získá příležitosti, kontakty a možná přátelství na celý život. Slezská univerzita jde tomuto rčení příkladem. Není totiž jen místem, kde se získává vzdělání. A tak se stalo, že se na akademické půdě setkali dva dramaturgové a student Lázeňství a turismu. Slovo dalo slovo a zrodil se PoPlach, dnes progresivní stand-up comedy parta, která baví nejen Opavu. Jakub Plaskura je absolventem Kulturní dramaturgie a dále pokračuje v navazujícím studiu Audiovizuální tvorby. Adam Poštolka je rovněž absolventem Kulturní dramaturgie a v neposlední řadě je zde Jakub Horák, který na Slezské univerzitě vystudoval obor Lázeňství a turismus. Posledními členy PoPlachu jsou hudebník Kubo Hajduch a Matěj Straka. Jak Jakub Plaskura rád podotýká: „Jsme opavská stand-up skupina, která vlastně není opavská.“ Žádný ze členů PoPlachu totiž nepochází přímo z Opavy. Spojila je společná alma mater, a to je velmi silné pouto.
  • 02.07.2020

Osobností mladé české fotografie se stal talentovaný doktorand ITF Ondřej Durczak

Významné pocty se dostalo nadějnému doktorandovi Institutu tvůrčí fotografie (dále ITF) Slezské univerzity v Opavě. MgA. Mgr. Ondřej Durczak se stal Osobností mladé české fotografie 2019, která se uděluje talentovaným fotografům do 30 let. Sedmnáctý ročník prestižní soutěže Asociace profesionálních fotografů České republiky navíc reprezentovala další dvě zvučná jména ITF.
  • 01.07.2020

Nejít vpřed znamená jít zpět aneb ESF/ERDF projekty na Slezské univerzitě

Do titulku jsme si půjčili překlad hesla naší Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné, ale stejně dobře situaci vystihuje české: Kdo chvíli stál, již stojí opodál. Rčení, které ovšem neplatí pro Slezskou univerzitu v Opavě. V současnosti se vysoké školy předhánějí v tom, která z nich svým potenciálním studentům připraví pro jejich působení na akademické půdě lepší podmínky. V rámci projektů ESF a ERDF Slezská univerzita pracuje na zvelebení areálu i vybavení školy.
  • 30.06.2020

Poběž s námi a Zoo Ostrava pro luskouny!

Slezská univerzita v Opavě zve v rámci své spolupráce se Zoo Ostrava k účasti na již 2. společném charitativním běhu. Tentokráte vybrané prostředky podpoří ohrožený druh luskounů. Výtěžek akce bude z větší části určen na stavbu a provoz záchranného a rehabilitačního centra na Sumatře. Charitativní běh pro všechny bez ohledu na věk a výkonnost se uskuteční v pátek 28. srpna v prostorách Zoo Ostrava.
  • 30.06.2020

Zemřel Ing. Werner Bernatík, Ph.D., předseda Akademického senátu Slezské univerzity

S hlubokou lítostí oznamujeme, že nás včera ve věku 50 let náhle navždy opustil dlouholetý člen naší univerzitní rodiny Ing. Werner Bernatík, Ph.D. V jeho osobě tak ztrácíme mimořádnou osobnost, která byla od dob jeho vysokoškolských studií spjatá se Slezskou univerzitou a byla její významnou součástí. Univerzitní komunita přichází o pedagogicko-výzkumného pracovníka, který svou odbornou stopu zanechal také na zahraničních vysokých školách, mezi něž patřila Saxion University v holandském Enschede a Deventeru či ITT Dublin, a také významného člena univerzitního Akademického senátu, jemuž předsedal již druhé volební období.
  • 29.06.2020
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

Nabízíme nové studujní programy

Fakulta nabízí nové studujní programy: Marketing, Management v sociálních službách, Veřejná ekonomika a správa
  • 29.06.2020

Semestr ve Španělsku během koronavirové krize? Tomáš Hercig o neobvyklých zážitcích i přínosných zkušenostech

Spousta z nás se stále vypořádává s koronavirovou situací. Jaký to byl ale semestr pro někoho, kdo zůstal v jedné z koronavirem nejpostiženějších zemí Evropy? Posluchač navazujícího magisterského programu Ekonomika a management Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity Bc. Tomáš Hercig popsal svou zkušenost z programu Erasmus+ ve španělské Cartageně.
  • 28.06.2020
  • Matematický ústav v Opavě

Grant v programu Marie Sklodowska-Curie

Dr. Hantáková získala prestižní grant.
  • 27.06.2020

Kolika krajinami prochází ticho?

První vlaštovkou, oznamující letošní 30leté výročí vzniku Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, je výstava Krajiny ticha uspořádaná k připomenutí role profesora Zdeňka Stuchlíka, násobného emeritního děkana fakulty a prvního pověřeného rektora o rok mladší Slezské univerzity v Opavě.