• 20.11.2019

Studenti si znovu prošli trasu pochodu 17. listopadu 1989

PRAHA – Atmosféru pochodu studentů z Albertova na Vyšehrad a poté na Národní třídu 17. listopadu 1989 si mohli uplynulou neděli vyzkoušet všichni, kdo si události sametové revoluce připomínal přímo v Praze. Na cestu, která původně skončila policejním zákrokem a masakrem, jsme se vydali společně s nimi i my ze Slezské univerzity v Opavě. Někteří současní, jiní už bývalí studenti.
  • 19.11.2019

V Komunitním jedlém sadu u Slavkova již roste Akademický oříšek

V sobotu 16. listopadu 2019 se sešli zástupci Slezské univerzity a neziskového spolku Kapradí, aby společně s dalšími účastníky projektu Komunitního jedlého sadu pomohli s výsadbou stromů. Patronem jednoho z nich jsme také my, studnti a zaměstnanci Slezské univerzity v Opavě. Zajímá vás, jak probíhalo sázení Akademického oříšku a kde ho vlastně najdete?
  • 19.11.2019

Opavský student fotí události v Bolívii

Student Institutu tvůrčí fotografie v Opavě David Váňa je prvním z těch, kdo využil nedávno podepsané smlouvy o spolupráci s bolívijskou univerzitou Universidad San Francisco De Asís a odjel za Atlantický oceán na studijní pobyt. Do Bolívie se tak dostal právě v době, kdy zde po rezignaci prezidenta Eva Moralese vypukly nepokoje, které nemají daleko k obrazu toho, co se před třiceti lety událo v pražské Národní třídě, popřípadě k tomu, co známe z válečných oblastí. David Váňa se pohybuje přímo v centru metropole La Paz, sídelního města bolívijské vlády, a to, co se kolem něj děje, fotograficky dokumentuje.
  • 18.11.2019

Slezská univerzita v Opavě otevírá unikátní sférickou projekci

Unisféra, nebo také sférická projekce. Tak zní označení pro unikátní výukovou pomůcku i samostatné moderní médium, které vzniklo v půdních prostorách budovy Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě (Bezručovo náměstí 13, Opava). Velkorysá stavba sestává ze skloněné polokoule o průměru 8 metrů a stupňovitého hlediště s 50 sedadly. Její parametry jsou technickou špičkou. Sloužit studentům univerzity bude od 20. listopadu 2019.
  • 17.11.2019

Letošní konference MÉDIA/DĚJINY/SPOLEČNOST se věnovala tématu obrazu Polska a Poláků v českých médiích

Ve dnech 5. - 7. listopadu 2019 se již počtvrté konala konference MÉDIA/DĚJINY/SPOLEČNOST. Cyklus konferencí nese podtitul Kdo rozhoduje o tom, co si myslíme (Manipulace, propaganda a rozhodování napříč soudobými/novodobými dějinami) a zaměřuje se na zobrazování historie v současných médiích.
  • 16.11.2019

Paměti tří paneláků. Jindřich Štreit zachytil život sousedské komunity

Obyvatelé paneláků s adresou U Opavice 2 – 4, jejich životaběh, osudy, vztahy. To je námět cyklu fotografií, jehož autorem je pedagog Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě profesor Jindřich Štreit.
  • 15.11.2019
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Naši studenti poskytnutím první pomoci zachránili život.

Studenti Fakulty veřejných politik byli děkanem oceněni za poskytnutí první pomoci.
  • 14.11.2019

Pasování archeologů a historiků: znáte odpovědi na záludné otázky vstupního kvízu?

Tradice se neporušují, a tak se i v tomto semestru uskutečnilo pasování studentů prvního ročníku do cechu archeologického a historického. Letošní pasování se konalo ve čtvrtek 7. listopadu a organizátory byly samozřejmě Archeologický klub a Historický klub Slezské univerzity.
  • 13.11.2019

Konference rektorů slezských univerzit se rozšířila a transformovala v Polsko-českou asociaci univerzit

Starý král zemřel, ať žije nový král! I tak by se mohl parafrázovat hlavní bod výjezdního zasedání Konference rektorů slezských univerzit (dále KRUŚ), které se uskutečnilo 8. a 9. listopadu na Zámečku Petrovice v Petrovicích u Karviné. Organizace, dosud sdružující šestici univerzit na obou stranách česko-polské hranice v oblasti historického Slezska, se rozrostla o nové čtyři členy a transformovala se tak na Polsko-českou asociaci univerzit.
  • 12.11.2019

Držitel Thálie Radim Vizváry říká „Herec nemusí být dobrý mim, ale mim musí být dobrý herec.“

Slezskou univerzitu v posledních dnech navštěvuje celá řada zajímavých osobností. Jednou z těch nejvýraznějších byl světově proslulý mim a držitel Thálie v kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr Radim Vizváry. Studenti Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo s ním mohli prožít intenzivní trénink nonverbálního projevu. Hned po únavné osmihodinové lekci Radim Vizváry, který je držitelem doktorátu z pantomimy, s úsměvem odpovídal na mé otázky.