• 08.07.2019

Studánecká Čapkiana Malé Svatoňovice: o program se postarali také studenti Kulturní dramaturgie

V sobotu 25. května 2019 proběhl již 13. ročník literárního festivalu Studánecká Čapkiana. Pořadatelem byla tradičně Společnost bratří Čapků Malé Svatoňovice, Muzeum bratří Čapků a obec Malé Svatoňovice.
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

VČASNÁ PREVENCE NEBOLÍ!

Ve dnech 25. – 26. června 2019 proběhla již tradiční akce – Dny prevence, kterou pořádá Ústav ošetřovatelství a Ústav pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě.
  • 08.07.2019

Modernizace karvinského malého sálu - nové prostory poslouží nejen pro výuku

KARVINÁ - Mnoho z nás jistě zná příběh o dvou obchodnících, kteří jeli na začátku 20. století do Afriky. Byli vysláni, aby zjistili, jaké jsou tam možnosti obchodu s obuví. Zpátky do Manchesteru posílali telegramy. Jeden z nich napsal: „Situace beznadějná. Stop. Nenosí boty“. A ten druhý napsal: „Výjimečná příležitost. Stop. Zatím nemají žádné boty“.Někteří si jistě říkají, že už bylo vše uděláno a už je vše hotovo. Ale pak jsou lidé, kteří si myslí, že to pořádné ještě přijde.
  • 05.07.2019

Beats 4Love, Beats 4Slezská!

.
  • 04.07.2019

Účastníci Astrofyzikálního pátku rovněž navrhovali jméno pro exoplanetu v souhvězdí Rysa

Studentky a studenti středních škol, kteří se 21. června 2019 v prostorách fakultní budovy v Hauerově ulici 4 účastnili Astrofyzikálního pátku, měli letos v programu bod navíc. „Mohli se zapojit do ankety hledající vhodné jméno pro exoplanetu v souhvězdí Rysa s katalogovým označením XO-5b,“ uvedl proděkan pro informace a rozvoj RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D., který akci spolu s kolegy z Ústavu fyziky (ÚF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě opakovaně připravil.
  • 03.07.2019

Profesor Zdeněk Stuchlík: „V Šanghaji byla elita z oblasti relativistické astrofyziky.“

Prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc., vedoucí Ústavu fyziky a Výzkumného centra teoretické fyziky a astrofyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, se před nedávnem vrátil z Šanghaje, kde byl pozván se svou přednáškou na konferenci Recent Progress in Relativistic Astrophysics. Prestižní konference, která se konala 6. – 8. května 2019 s účastí renomovaných vědců, se spolu s profesorem Stuchlíkem účastnil i jeho kolega Mgr. Martin Kološ, Ph.D.
  • 27.06.2019

Ostravský Festival v ulicích obohatí filmy ze Slezské univerzity v Opavě

Na dva nejbližší dny opanuje město Ostravu Festival v ulicích. Za hudbou, tancem, filmem, ale i sportem a dalšími aktivitami můžete vyrazit na tamní Masarykovo náměstí, Černou louku a Slezskoostravský hrad 28. a 29. června 2019.
  • 27.06.2019

Slezská univerzita bude čistit vzduch pomocí vhodné skladby stromů

V rámci tzv. třetí role vysokých škol aktivně působí Slezská univerzita v Opavě v boji se znečišťováním ovzduší v našich městech. Možná si ještě vzpomínáte na dlouhodobý projekt realizovaný společně s Mendelovým gymnáziem v Opavě, kdy bylo monitorováno množství polétavého prachu v opavských ulicích. Zjištěný data pak vedla k několika krokům, které měly za úkol tento stav změnit k lepšímu. Nejnověji se jedná o řešení podobného problému v Ostravě.
  • 25.06.2019

Libor Martinek převzal Cenu Svazu polských spisovatelů v zahraničí

Londýn, Opava - Doc. PhDr. Libor Martinek, Ph.D., český bohemista a polonista, pedagog Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity v Opavě, překladatel z polštiny, angličtiny a ukrajinštiny, literární kritik a básník, se stal laureátem 67. ročníku literární Ceny Svazu polských spisovatelů v zahraničí se sídlem v Londýně. Převzal ji 25. května ve Varšavě.
  • 25.06.2019
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Dny prevence

Dny prevence jsou již tradiční událostí, kterou pro veřejnost připravuje Ústav ošetřovatelství a Ústav pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě. Letošní ročník se opět uskuteční v posledním červnovém týdnu.