• 27.11.2019

Amber se dostala až do finále, ale z Budějic se zatím vrací bez sošky

Autorský film posluchačů oboru Audiovizuální tvorba Slezské univerzity v Opavě Amber měl po bronzové medaili z Prahy nadosah svoji další festivalovou cenu. Na 9. ročníku Filmovém festivalu Černá věž, konaném v Českých Budějovicích, se dostal do závěrečného finále, ale sošku nakonec jeho tvůrci do Opavy nevezou.
  • 26.11.2019

Na Slezské univerzitě jsme se sešli na Cibulce s Alešem Cibulkou

V rámci studentského divadelního festivalu Na cestě, který organizovali studenti oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo, přijel se svým pořadem Sejdeme se na Cibulce Aleš Cibulka. Rozhovor s panem Cibulkou byl pro mě povinností, protože oba pocházíme z města Chodov, který je na druhé straně republiky, v Karlovarském kraji.
  • 25.11.2019

Srdce studentstva není jen připomínkou role studentů v listopadových událostech, ukrývá i poselství pro budoucí generace

OPAVA - Odhalení plastiky Srdce studentstva, které odstartovalo připomínku 17. listopadu roku 1939 a 1989 a role studentů při těchto událostech, a které se uskutečnilo 14. listopadu 2019 v opavské Mírové ulici, neodkazuje pouze k minulosti. Naopak, jeho poselství míří také k budoucím generacím opavských a karvinských studentů, s klidným svědomím můžeme říci, že ke všem budoucím studentům.
  • 21.11.2019

Proměny dramaturgie potřetí

OPAVA - 12. a 13. listopadu se na půdě oddělení audiovizuální tvorby (AVT) opět potkali čeští a slovenští odborníci na dramaturgii – divadelní, rozhlasovou, filmovou, televizní, producentskou. Letošní ročník se věnoval zejména producentské dramaturgii, tedy strategiím, které musí vytvářet a zohledňovat kreativní producenti jak při přípravě a výrobě audiovizuálního díla, tak při jeho distribuci.
  • 20.11.2019

Studenti si znovu prošli trasu pochodu 17. listopadu 1989

PRAHA – Atmosféru pochodu studentů z Albertova na Vyšehrad a poté na Národní třídu 17. listopadu 1989 si mohli uplynulou neděli vyzkoušet všichni, kdo si události sametové revoluce připomínal přímo v Praze. Na cestu, která původně skončila policejním zákrokem a masakrem, jsme se vydali společně s nimi i my ze Slezské univerzity v Opavě. Někteří současní, jiní už bývalí studenti.
  • 19.11.2019

V Komunitním jedlém sadu u Slavkova již roste Akademický oříšek

V sobotu 16. listopadu 2019 se sešli zástupci Slezské univerzity a neziskového spolku Kapradí, aby společně s dalšími účastníky projektu Komunitního jedlého sadu pomohli s výsadbou stromů. Patronem jednoho z nich jsme také my, studnti a zaměstnanci Slezské univerzity v Opavě. Zajímá vás, jak probíhalo sázení Akademického oříšku a kde ho vlastně najdete?
  • 19.11.2019

Opavský student fotí události v Bolívii

Student Institutu tvůrčí fotografie v Opavě David Váňa je prvním z těch, kdo využil nedávno podepsané smlouvy o spolupráci s bolívijskou univerzitou Universidad San Francisco De Asís a odjel za Atlantický oceán na studijní pobyt. Do Bolívie se tak dostal právě v době, kdy zde po rezignaci prezidenta Eva Moralese vypukly nepokoje, které nemají daleko k obrazu toho, co se před třiceti lety událo v pražské Národní třídě, popřípadě k tomu, co známe z válečných oblastí. David Váňa se pohybuje přímo v centru metropole La Paz, sídelního města bolívijské vlády, a to, co se kolem něj děje, fotograficky dokumentuje.
  • 18.11.2019

Slezská univerzita v Opavě otevírá unikátní sférickou projekci

Unisféra, nebo také sférická projekce. Tak zní označení pro unikátní výukovou pomůcku i samostatné moderní médium, které vzniklo v půdních prostorách budovy Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě (Bezručovo náměstí 13, Opava). Velkorysá stavba sestává ze skloněné polokoule o průměru 8 metrů a stupňovitého hlediště s 50 sedadly. Její parametry jsou technickou špičkou. Sloužit studentům univerzity bude od 20. listopadu 2019.
  • 17.11.2019

Letošní konference MÉDIA/DĚJINY/SPOLEČNOST se věnovala tématu obrazu Polska a Poláků v českých médiích

Ve dnech 5. - 7. listopadu 2019 se již počtvrté konala konference MÉDIA/DĚJINY/SPOLEČNOST. Cyklus konferencí nese podtitul Kdo rozhoduje o tom, co si myslíme (Manipulace, propaganda a rozhodování napříč soudobými/novodobými dějinami) a zaměřuje se na zobrazování historie v současných médiích.
  • 16.11.2019

Paměti tří paneláků. Jindřich Štreit zachytil život sousedské komunity

Obyvatelé paneláků s adresou U Opavice 2 – 4, jejich životaběh, osudy, vztahy. To je námět cyklu fotografií, jehož autorem je pedagog Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě profesor Jindřich Štreit.