• 09.11.2023

Institut tvůrčí fotografie představil v Bratislavě trojici výstav

Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě se už tradičně zúčastňuje mezinárodních festivalů Měsíc fotografie a OFF festival v Bratislavě. Pro 33. ročník Měsíce fotografie připravil dvě výstavy. V Open Gallery uvádí ve dnech 4. - 30. 11. 2023 výstavu "Uvnitř. 33. rok Institutu tvůrčí fotografie FPF SU", sestavenou z nejnovějších klauzurních, bakalářských, diplomových a disertačních prací, které jsou tematicky zaměřeny na vnitřní život a život nejbližších lidí, vztahy, intimitu, na rozličné formy autorské sebereflexe, introspekce či arteterapie. Její součástí jsou i autorské knihy a závěrečné teoretické práce a projekce 24 autorských souborů.
  • 08.11.2023

Přijměte pozvání na online přenos vzácného úkazu zítra 9. listopadu 2023

Ve čtvrtek 9. listopadu v dopoledních a poledních hodinách dojde na obloze k vzácnému astronomickému úkazu: Měsíc zakryje na denní obloze jasnou planetu Venuši. Za příznivého počasí bude úkaz pozorovatelný i pouhýma očima, přímý videopřenos úkazu nabídnou veřejnosti i pracovníci Fyzikálního ústavu v Opavě.
  • David Slosarczyk
  • 07.11.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Týden Akademie věd zahájen, od polární záře k Eulerovu číslu

Ve studovně její knihovny začala v pondělí 6. listopadu odpoledne v Praze mimořádná událost – Týden Akademie věd České republiky – podpořená mediálním partnerem Českou televizí a generálním partnerem společností MGP.
  • Lada Dobrovolná
  • 01.11.2023
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Den prevence v UniPointu pobaví i poučí děti i dospělé

Také letos na podzim bude univerzitní centrum UniPoint v OC Breda hostit Den prevence, který pro širokou veřejnost 2x ročně připravuje Fakulta veřejných politik (FVP). Akce oblíbená u dospělých i dětí má za úkol zvýšit povědomí o důležitosti prevence, jejíž podceňování může mít bohužel mnohdy nedozírné následky. A to nejen, co se týká zdraví, ale i v dalších oblastech života.
  • 30.10.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Kolize černých děr pomáhají studentce ověřit nové teorie gravitace

V rámci svého studia na Fyzikálním ústavu v Opavě se studentka navazujícího doktorandského studia fyziky, Antonina Zinhailo, zaměřila na studium černých děr, ale z hlediska fyziky trošku jinak. Zabývá se jimi totiž v tzv. alternativních teoriích gravitace. Co to přesně znamená, se dozvíte v článku.
  • Lenka Kendeová
  • 27.10.2023

Vyšlo debutové album Middle of the Sandwich!

Kapela Middle of the Sandwich, tvořena z větší části studenty naší univerzity, vydala své první album Zvuky a vůně. Pod albem mladé kapely je producentsky podepsán známý Boris Carloff. Na streamovacích platformách Spotify a Apple Music se album objevilo minutu po půlnoci v pátek 20. října 2023.
  • Kamila Návratová
  • 26.10.2023

Festival Na cestě se blíží!

17. ročník multižánrového Festivalu Na cestě, pořádaného studenty programu Kulturní dramaturgie v divadelní praxi Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, se blíží a slibuje tři dny plné hudby, divadelních představení, zábavy a workshopů! Začíná již 31. října a potrvá do 2. listopadu 2023.
  • 25.10.2023

Akademický den Slezské univerzity přinesl novinky i ocenění

Včera, tj. 24. 10. 2023, se v Opavě uskutečnil Akademický den, který slavnostním způsobem tradičně otevírá nový akademický rok. V překrásném prostředí kostela sv. Václava se s akademickou obcí Slezské univerzity sešli jak představitelé českých vysokých škol a vědeckých institucí, tak zástupci měst, kulturního, společenského i církevního života a pozvání přijali i zástupci kraje.
  • 23.10.2023

Festival Ji.hlava zahájí dlouho očekávaný film našeho pedagoga P. Jančárka

Sedmadvacátý mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava zahájí světová premiéra snímku Tady Havel, slyšíte mě? režiséra a pedagoga naší univerzity Petra Jančárka. Snímek režiséra, zvaného „Havlův filmař“, nabídne dosud nikdy nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla.
  • 23.10.2023

Sváteční zatmění Měsíce 28. října 2023

Na státní svátek v sobotu 28. října 2023 uvidíme v pozdních večerních hodinách částečné zatmění Měsíce. Budou jej provázet velmi dobré pozorovací podmínky a úkaz bude pohodlně viditelný pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, zejména mezi 21. a 23. hodinou. Během zatmění uvidíme vedle Měsíce také jasnou planetu Jupiter.