Kyberbezpečnost nejen na SU

• Petr Korviny
  • 08.11.2022
Na webu bezpecnost.slu.cz najdete množství užitečných informací, vzdělávacích kurzů a médií, které vám pomohou udržet vaše data a práci na webu v bezpečí.

Ať už jste zaměstnanec nebo student Slezské univerzity, případně i náhodný "kolemjdoucí", věnujte pozornost webu Kompas kyberbezpečnosti provozovanému Centrem informačních technologií SU. Na tomto webu totiž můžete najít přehršel užitečných informací a odkazů, díky kterým se budete pohybovat na webu a využívat internetové služby s větší jistotou a mírou bezpečí, než tomu bylo doposud.

Kompas kyberbezpečnosti

Stránky https://bezpecnost.slu.cz jsou rozděleny do několika sekcí:

Kompas kyberbezpečnosti

Online kurzy

V části Online kurzy, jak už název vypovídá, naleznete možnost přihlásit se do online kurzů, jejichž obsah vám dá možnost získat informace o různých internetových službách a o tom, jak je bezpečně používat, případně jak chránit svá data, jak se bezpečně chovat na internetu. Kurzy často obsahují bohaté materiály a někdy jsou zakončeny také sebehodnotícími testy, které prověří vaše znalosti z příslušných oblastí. Odkazy vedou na kurzy vytvořené nejnom na Slezské univerzitě, ale i v dalších organizacích (NÚKIB, MU v Brně, ZČU v Plzni).

Najdete zde mj. Videokurz kyberbezpečnosti, který vás formou krátkého videa seznámí s problematikou MALWARE.

Bezpečnostní tipy

Bezpečnostní tipy vám na jedné stránce stručně, výstižně a hlavně názorně doporučí kroky, které je vhodné činit v různých situacích, do kterých se při práci s internetovými službami a s počítači obecně můžete dostat. Tyto rady jsou prověřené uživateli z řad odborníků i laiků a často "draze" vykoupeny zkušenostmi druhých, ze kterých je dobré se poučit.

Nahlášení incidentu

Na stránce našeho webu najdete také možnost jak správně nahlásit bezpečnostní incident. Přišla Vám podezřelá SMS zpráva, email nebo telefonní hovor? Začal se váš počítač chová podivně? I když si nejste zcela jistí, raději neváhejte a nahlaste své podezření našemu týmu. Pokud se bude jednat o incident, pomůžete sobě i ostatním.