Projekt Životy pod rouškou

• Daniel Martínek
  • 09.04.2020
Život se s koronavirem nezastavil. Nastalou situaci reflektují po svém i umělci. Student 3. ročníku Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Ivo Žídek a absolvent téhož oboru Jan Langer vytvořili unikátní projekt Životy pod rouškou. Rozhovory s tvůrci projektu, kteří byli 8. dubna hosty ranního Studia 6, si můžete pustit v čase od 39 min. 35 sec. v odkazu uvedený pod článkem.

Autor: Jakub Plaskura – studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Unikátní projekt potvrzuje tezi, že nošení roušek může mít i hlubší podtext než jen tu nejzásadnější funkci, kterou je ochrana sebe i druhých. Za fotografiemi lidí v rouškách hledají Ivo Žídek a Jan Langer jedinečný příběh každého z účastníků.

Příkladem je pan Argus, cizinec žijící na území Česka, který se zde oženil. Velká část jeho rodiny žije ve Španělsku včetně jeho prarodičů a momentálně jim nedokáže pomoci. Projekt odhaluje každodenní život Čechů v čase karantény, kteří jsou nuceni více či méně slevit z nároků svého obvyklého fungování.

Účastníkem unikátního projektu je rovněž Jan Kunze, mj. kurátor a dramaturg výstav výtvarného umění pod záštitou Opavské kulturní organizace. Také on se podělil ve Studiu 6 o svůj pohled na situaci v souvislosti s kulturním děním.

Odkaz na záznam Studia 6 vysílaný 8. dubna 2020

Zdroj: iVysílání České televize, ceskatelevize.cz Zdroj: iVysílání České televize, ceskatelevize.cz