MAJÁLES BUDE!

• Daniel Martínek
  • 25.03.2020
Bohužel i prostředí vysokých škol se logicky musí rvát ze všech sil s neviditelným nájezdníkem. Koronavirus v posledních dnech a týdnech ovlivňuje dění prakticky ve všech sférách a řada studentů si jistě klade otázku, jak to bude s Majálesem. Už je to jisté. Majáles proběhne v náhradním termínu 4. září. Tedy řeč je o Open Air festivalu v Městských sadech. Doprovodné akce by se měly uskutečnit až se startem zimního semestru a přesné dny budou včas odtajněny. A na co se vlastně můžete těšit?
Autor: Jakub Plaskura – studentská redakce Slezské univerzity

Druhou majálesovou várku začátkem zimního semestru by měl odstartovat Dialog s rektorem, který se uskuteční v Ka-Varně v OC Breda. Půjde tak o další příležitost, jak můžete nejvyššímu představiteli naší alma mater sdělit, co byste zlepšili, co vám na Slezské univerzitě schází, co vás trápí, ale pochopitelně je prostor i na pozitivní ohlasy. Jde o velmi přátelskou debatu a je super, že pana rektora zajímá názor studentstva. Pojďte toho využít, protože hospodskými řečmi se ještě nikdy v dějinách lidstva nic nevyřešilo.

Svůj tradiční majálesový prostor dostane i divadelní den, který bude tentokráte zahalen pod rouškou poezie, stand up comedy a improvizačního divadla. Vše má na bedrech student Audiovizuální tvorby Jakub Plaskura. Divadelní den by měl dle předpokladů stejně jako loni proběhnout v Klubu ART na Beethovenově ulici.

Novinkou v celém programu bude majálesová projížďka Opavou historickým trolejbusem. Málokdo si to možná uvědomuje, ale trolejbus je historicky neodmyslitelně spjat s Opavou a není zase tolik měst v České republice, která využívají služeb trolejbusů v rámci MHD. Trasa a veškeré informace k této kratochvíli budou včas zveřejněny.

Možná vás také zajímá, jak to letos bude se sborníkem Artemisia. Začnu tedy negativní zprávou. Letošní Majáles bude bez literárního dne. Křest sborníku proběhne při samotném Open Air festivalu v Městských sadech a kmotrem bude jeden z majálesových hostů, jehož totožnost odtajní pořadatelé až později. Důležité je, že do sborníku můžete posílat své skvosty stále! Stačí se ozvat Studentské unii Slezské univerzity v Opavě, která má celý Majáles pod palcem. Pokud si nejste jistí, co že to vlastně sborník Artemisia je, tak věřte, že jde o sbírku tvorby mladých studentů a je zcela na vás, jak bude sborník vypadat. Jestli pošlete báseň, úryvek z vlastní povídky či románu. V minulosti se ve sborníku dokonce objevovala díla psaná anglicky. Fantazii se meze nekladou.

Díky Artemisii jsme se oslím můstkem opět na počátek 4. září. Velkolepý Open Air festival, který každým rokem přitahuje větší zájem veřejnosti, bude opět v Městských sadech, jak už bylo řečeno, opět se můžete těšit na doprovodný program pro děti, dceřinou OKO stage a spoustu občerstvení. Odtajnění interpretů jde velmi pozvolna, ale už teď organizátoři prozradili, že přijede Jakub Děkan&Band či Poetika. Osvěžit se návštěvníci budou moci pivními speciály Slezáčkem a Májovou Ippou. A pozor! Opět pro vás jedno z piv speciálně pro Majáles vařil náš pan rektor. Celý Majáles je dle studentského kodexu zdarma. Tak co? Těšíte se?

Opavský Majáles 2019 - Open Air festival v Městských sadech Opavský Majáles 2019 - Open Air festival v Městských sadech
Opavský Majáles 2019 - prezidentka Studentské unie SU Mgr. Lucie Zelinková Opavský Majáles 2019 - prezidentka Studentské unie SU Mgr. Lucie Zelinková