Univerzitní knihovna představuje fotografa Kurta Kaindla

  • Jan Woitek
  • 29.08.2019
Univerzitní knihovna Slezské univerzity a Rakouské kulturní fórum v Praze představují od 2. září rakouského fotografa Kurta Kaindla a jeho projekt, kdy na svých unikátních černobílých fotografiích zachytil zvláštní atmosféru a obyvatele někdejšího česko-rakouského pohraničí.
Univerzitní knihovna Slezské univerzity a Rakouské kulturní fórum v Praze představují od 2. září rakouského fotografa Kurta Kaindla a jeho projekt, kdy na svých unikátních černobílých fotografiích zachytil zvláštní atmosféru a obyvatele někdejšího česko-rakouského pohraničí. OPAVA, PRAHA – Jak se žije tam, kde kdysi bývala Evropa rozdělena železnou oponou? Rakouský fotograf Kurt Kaindl strávil 50 dnů na cestě z Lübecku do Terstu a na svých unikátních černobílých fotografiích zachytil zvláštní atmosféru a obyvatele tohoto někdejšího pohraničí.

Kaindlovy snímky teď představí Univerzitní knihovna Slezské univerzity v Opavě. Výstava, připravená Rakouským kulturním fórem v Praze, vznikla v rámci iniciativy Rozděleni | Spojeni 1989 – 2009, Otevření nové Evropy.

Ve svém dlouhodobém projektu nazvaném “Cestování v zemi bez člověka“, který byl zahájen v roce 2008, dokumentuje Kurt Kaindl vývoj vnitřních evropských hraničních oblastí bývalé železné opony, fotografuje krajinu vytvořenou obrovskou zemí nikoho, zbývající, ale také zničená sídla a především lidi stále nebo nově žijící na této hranici a kteří jí tak dávají nový život. Velká výpovědní hodnota Kaindlových fotografií je v jejich černobílém zhotovení, čímž je zdůrazněna surovost i jedinečnost tohoto prostoru. Fotografie byly vystaveny s podrobnými obrazovými texty na řadě míst, mimo jiné v Attersee am Attersee (2014), ve Vídni (2009) či v Landesmuseum v Linci (2014). Projekt byl také zdokumentován v obrazové publikaci Reisen im Niemandsland / Cesty po zemi nikoho s texty Karla Markuse Gausse a Clemense Bergera.

Výstava ve foyeru Univerzitní knihovny (Bezručovo náměstí 14, Opava) bude otevřena od 2. září do 31. října. Přístupna bude v otvíracích hodinách knihovny (PO - ČT: 9 - 16 hod., PÁ: 9 - 15 hod.) nejen studentům a ostatním členům akademické obce univerzity, ale samozřejmě také veřejnosti. Vstup je volný.