Posluchači historie budou Slezskou univerzitu reprezentovat na konferenci v Praze

  • Martin Kůs
  • 20.01.2020
OPAVA - Ve středu 15. ledna proběhlo na půdě univerzitní budovy Masarykova třída 37 v Opavě školní kolo Celostátní studentské vědecké konference - Historie 2020, kterého se účastnili studenti oborů přednášených na Ústavu historických věd. Ti nejlepší vyjedou do Prahy Slezskou univerzitu reprezentovat dál.

Autor: Eva Gladkovová - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Na konferenci prezentovalo své práce šest zástupců navazujícího magisterského studia. Studenti historických věd se zaměřovali na oblasti svého zájmu či na výzkumy a podklady svých bakalářských a diplomových prací. Představena byla témata od středověku až po 20. století a skvělý výběr potvrdily následné diskuze a doplňující dotazy. Vzhledem k detailnímu propracování daných událostí či studií byly kladeny dotazy především na pozadí a širší kontext. Přední řadu učebny M6 obsadili návštěvníci z řad pedagogů Slezské univerzity, z nichž dva tvořili odbornou porotu, jejímž úkolem bylo vybrat dva nejlepší referáty.
Mgr. David Radek, Ph.D., a Mgr. Hana Komárková, Ph.D., vybrali po soukromém projednání dva reprezentanty naší univerzity, kteří se v dubnu budou účastnit celostátního kola této konference v matičce stověžaté. Všichni účastníci byli motivovaní a dokázali s přehledem navázat konverzaci i na související témata a tím tak dodat celému odpoledni opravdu odborný nádech.



V těsném souboji prezentací zvítězil příspěvek Bc. Dominika Jordy (jinak také předsedy Hitorického klubu studentů Slezské univerzity), nazvaném “Zápisník válečného dopisovatele Václava Širce“, v němž se jako autor soustředil na rozbor pramene a jeho využití pro studii každodennosti československých tankistů během Ostravské operace II. světové války. Autorkou druhého vybraného příspěvku byla Bc. Kristýna Kirschnerová, v jejímž výzkumu posluchači hlouběji poznali praktický život na přelomu sedmnáctého století, a to konkrétně téma “Výpovědní hodnota nejstarší dochované knihy svatebních smluv města Svitavy z let 1573-1606“.

Věříme, že Dominik  i Kristýna v Praze uspějí. Ostatně mohou tak navázat na své studijní kolegy z nedávné minulosti, kdy posluchači oborů historických věd Slezské univerzity přivezli celou řadu ocenění nejen z odborných koneferencí. Ať už to byl v minulosti Jiří Frýdl, Ondřej Haničák, Martin Krčál či Hana Miketová, nebo z posledních let doktorandka Mgr. Sabina Máchová, laureátka ceny Josefa Šusty, Bc. Michael Richter, vítěz soutěže Národního zemědělského muzea Věda pro zemi 2018, nebo třeba Mgr. Tomáš Rusek, jenž získal v roce 2018 Cenu Edvarda Beneše I. stupně.

Tito a další posluchači se v době studií sdružují v rámci Hitorického klubu studentů Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty, který mimo jiného pořádá schůze, tematické kvízy, poznávací exkurze, workshopy, přednášky a mnoho jiného. Nejbližší větší chystanou aktivitou je výjezd na území Slovinska, Itálie a Rakouska. Kromě toho se snad brzy připojí pod správu centrálního Historického klubu v Praze.