Vaše Motanka zahřeje v ukrajinské Krasnohorce

  • Martin Kůs
  • 17.12.2019
Kateřina Lipka, posluchačka prvního ročníku oboru Edukační péče o seniory, přednášeném na Fakultě veřejných politik v Opavě, patří k těm lidem, kteří dokáží svoji touhu pomáhat druhým přeměnit na konkrétní činy. A tak kromě nástupu ke studiu začala letos působit rovněž jako dobrovolník neziskové organizace Chuť pomáhat. Teď, ve dnech pro nás už téměř svátečních, myslí na ty, kteří prožívají život v prostředí pro nás neznámém, na bojové frontě. A proto na Slezskou univerzitu přivedla Motanky.
„Motanky jsou vlastně ručně dělané panenky, které vyrábí ženy z ukrajinského města Krasnohorka, města, které je v oblasti frontové linie války v Ukrajině. Asi každý z nás zahlédl v televizi záběry z míst, kde se bojovalo. Zničené domy, zničená infrastruktura, neustálý boj civilních obyvatel o přežití. Chuť pomáhat vytvořila rozvojový projekt nazvaný Teplo, jehož smyslem je zajistit teď, v době zimních měsíců, nějaké prostředky pro obyvatele na dříví do kamen, aby si alespoň mohli trochu přitopit v mrazech,“ uvádí ke smyslu projektu Kateřina Lipka a hned navazuje: „Takových rodin je v Krasnohorce okolo padesáti. Muži jsou v uniformě a ženy a děti žijí ve městě, kde stále létají kulky ostřelovačů. Nemají už kam odejít. Tím, že ženy z Krasnohorky vyrábí Motanky, jim dáváme práci a možnost vydělat si na svoje potřeby. Řešit je samostatně, nezůstávat závislé jen na často nejisté humanitární pomoci. A samozřejmě také chceme mezi lidi z naší země šířit povědomí o válečném strádání obyvatel Donbasu.“

Na “frontové linii“ tak vznikají Motanky, tradiční, ručně vyráběné panenky, ale také Motánci, což je vlastně klučicí verze Motanky. K tomu ještě ukrajinské ženy vyrábějí tašky s typickými tamními motivy.

Jedna z Motánek... Jedna z Motánek...
Motánci... Motánci...


Neziskové organizace Chuť pomáhat pak tyto výrobky nabízí k prodeji a zisk odvádí mezi obyvatele Krasnohorky. Náklady na výrobu a přepravu Motanky činí asi 200 Kč a náklady na jednu tašku s ukrajinským vzorem jsou 250 Kč. Taková je tedy minimální doporučená výše daru, který pomůže projektu Motanka, aby nebyl ztrátový. Vše od 200 Kč / 250 Kč výše půjde na projekt Teplo.

V Univerzitní knihovně Slezské univerzity v Opavě si tak můžete vybrat a odnést Motanku, kterou můžete věnovat svým blízkým jako dárek třeba teď na Vánoce. Za ní pak zaplatíte na účet sbírky částku, kterou můžete navýšit o svůj dobrovolný příspěvek. Nebo si Motanku můžete objednat a vedle Motanky či Motánka v dárkovém balení získat i dárcovský certifikát. A další rodina z Krasnohorky tak vlastně od vás dostane dříví na zatopení si.

O neziskové organizace Chuť pomáhat a projektu získáte více informací na webu http://www.chutpomahat.cz/


Pár vzorů tašek... Pár vzorů tašek...

Kateřina a Motanky... Kateřina a Motanky...