Hvězda Jindřich Štreit se usadila na Bolt Toweru

  • Martin Kůs
  • 18.10.2019
Jsou asi čtyřicet centimetrů veliké, mají pět cípů a usadily se v sedmém patře schodiště ostravského symbolu, věže Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice. Ve středu odpoledne se na ně přišli podívat novináři, představitelé krajského úřadu, pořadatelé Ceny Jantar, autorka sošky Ceny Jantar Šárka Mikesková a další zvědavci.
Hlavně však nechyběli dvě hlavní osobnosti – laureáti letošní Ceny Jantar za celoživotní přínos pro kulturu, zpěvačka Marie Rottrová a fotograf Jindřich Štreit. Právě jejich jména totiž dvě hvězdy, které se jako vůbec první usadily na Jantarovém schodišti slávy, nesou.

„Po skončení prvního ročníku Ceny Jantar v loňském roce se nás řada lidí ptala, proč kromě výročních cen nevyhlašujeme i ceny za dlouhodobou uměleckou práci. Proto jsme se rozhodli, že každý rok udělíme dvě ceny pro umělce, kteří svou celoživotní tvorbou překročili hranice Moravskoslezského kraje i České republiky, jsou nezpochybnitelnými autoritami ve svém oboru a jejich tvorba se stala součástí našeho národního kulturního dědictví,“ uvádí na vysvětlenou, proč hvězdy právě se jménem Marie Rottrové a Jindřicha Štreita, Aleš Honus ze společnosti ProJantar, která ceny uděluje.



Ještě, než si oba ocenění sundali ze svých hvězd bílou šálu a odhalili tak svá jména, uskutečnil se krátký akt v “přestupním“ mezipatře věže, při kterém byla přítomným představena plaketa, která Jantarové schodiště slávy zaštiťuje. Na ní je jako motto citace Jindřicha Štreita, kterou pronesl 3. března 2019 právě při předávání Ceny Jantar: „Jestliže spojíme lásku s uměním, můžeme být šťastni“.

Po oficiálním odhalení hvězd se v prostoru kavárny na vrcholu věže uskutečnilo setkání obou laureátů s novináři. Přesto, že Cena Jantar i hvězda na Jantarovém schodišti slávy nese jméno Jindřicha Štreita, on sám se ani tentokrát neopomenul přihlásit ke svému pedagogickému poslání a instituci, které je ambasadorem:

„Cenu Jantar i vše, co se tu děje dnes, nevnímám jako svoji cenu, ale jako ocenění třicetileté práce celého Institutu tvůrčí fotografie a celé Slezské univerzity v Opavě, odkud vycházejí lidé, kteří významně obohacují kulturní život v Moravskoslezském kraji, ale i daleko za jeho hranicemi,“ svěřil se Jindřich Štreit a současně připomněl, že se blíží právě uvedené kulaté výročí univerzity, na níž působí jako pedagog a jejíž nedílnou součástí je právě studium umění fotografie.