Oslavte s námi 30. výročí založení Slezské univerzity!

• Radim Šlezingr
  • 29.01.2021
Slezská univerzita je tady s námi letos už 30 let, což je pořádný důvod k oslavě! Tři dekády existence jedné z nejmladších veřejných vysokých škol v České republice si budete moci spolu s námi připomínat během celého letošního roku, pro který jsme pro vás připravili spoustu zajímavých akcí.

Autor: Radim Šlezingr

„Před třiceti lety nabyl účinnosti zákon, na jehož základě bylo zřízeno pět nových českých vysokých škol. Součástí této pětky byla také Slezská univerzita v Opavě, čímž byl naplněn sen řady obyvatel českého Slezska mít na svém území vysokoškolskou instituci, která by přispěla k rozvoji tohoto regionu,“ říká rektor Slezské univerzity doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., a dodává: „V této souvislosti je nezbytné připomenout, že naše univerzita byla z této pětky jedinou, která vznikla de facto na zelené louce, což je z mého dnešního pohledu malý zázrak, o čemž mne přesvědčily i vzpomínky řady pamětníků, kteří se o zrod naší univerzity zasloužili a jež jsem jako rektor univerzity v uplynulých letech z jejich úst vyslechl.“

Slezská univerzita v Opavě se podle jejího rektora stala za posledních 30 let pevnou součástí českého vysokoškolského prostředí. Pojďme si tyto tři dekády jejího života společně připomenout.

Na co se můžete v rámci oslav 30. výročí založení Slezské univerzity těšit? V lednu startuje na facebooku SU minisérie animovaných spotů s důležitými historickými milníky Slezské univerzity. Pokud rádi soutěžíte, nenechte si ujít nejrůznější soutěže (kvízy, hádanky, o nejlepší fotografie). V nich můžete vyhrát oděvní kousky z originální limitované autorské kolekce, kterou jsme k 30. výročí založení Slezské univerzity připravili. Jejich tvůrcem je oděvní značka Akari návrhářky Kláry Šmakalové. „Všechny kousky navrhuji tak, aby byly pohodlné a dělaly radost. Věřím tomu, že když je udělám tak, aby dělaly radost mně, budou ji dělat i vám,“ říká o svých oděvech Klára Šmakalová. Její trička, mikiny a šaty budete moci získat v soutěžích napříč celým rokem 2021. Už v únoru budete mít šanci v prvním soutěžním kvízu. Na tento měsíc chystáme také online premiéru zajímavé populárně naučné road movie Do Chile za zatměním Slunce.

Pokud to situace spojená s aktuálními protiepidemickými opatřeními dovolí, rádi bychom například představili významné absolventy Slezské univerzity, a to formou zajímavých přednášek, workshopů a vystoupení.

O dalších důležitých chystaných akcích k oslavám 30. výročí založení Slezské univerzity a jejich termínech vás budeme průběžně informovat doplněnými informacemi na webové stránce 30let.slu.cz. Na ní také najdete snímky originální limitované autorské kolekce oděvů značky Akari, soutěže, minisérii animovaných spotů s důležitými historickými milníky Slezské univerzity a přání známých osobností Slezské univerzitě. Pracovníci Slezské univerzity najdou na intranetových stránkách univerzity také speciální upravené šablony dopisů s logem univerzity k 30. výročí založení SU.