Seznamte se s významnými počiny posledních týdnů lidí z ITF

  • Radim Šlezingr
  • 21.01.2021
Stále neutuchající situace nouzového stavu, kterou má na svědomí celosvětová pandemie koronaviru, značně ovlivňuje i kulturní dění. Je bezesporu motivující vám v této době představit obdivuhodné úspěchy pedagogů, absolventů a studentů Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity, kteří v poslední době produkují nové projekty a získávají ocenění.

Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Absolvent ITF a fotograf roku 2020 Roman Vondrouš prezentoval 18. ledna 2021 online formou v galerii Czech Photo Centre svůj nejnovější cyklus fotografií s názvem Fragmenty metropole. Fotograf s výjimečným citem pro detail a barvu dokumentoval neobvyklé situace nouzového stavu v ČR. Atmosféra vylidněné Prahy dává nový rozměr hledáčku objektivu pro způsoby, jak je možné ještě jinak vnímat stověžatou metropoli. Kombinace světla s výrazy cestujících v rouškách nebo respirátorech dala také vzniknout zajímavému souboru fotografií, jež tvoří portréty cestujících ve vagonech metra ve stanici Vyšehrad. „Z upřených pohledů pasažérů mnohdy až mrazilo, jako by si vozili jakési vlastní životní příběhy. Často jsem si pokládal otázku – o čem každý z nich v ten moment asi přemýšlí, jak každého z nich tato těžká doba asi zasáhla?“ popisuje pro Novou Večerní Prahu Roman Vondrouš. 

Fragmenty metropole. (autor: Roman Vondrouš) Fragmenty metropole. (autor: Roman Vondrouš)


Absolvent ITF Libor Fojtík v seriálu Top foto 2020 vydavatelství Economia zachytil významné osobnosti a příběhy lidí, kteří dokázali něco výjimečného a věřili svým životním snům. Mohou tak být inspirací pro nás všechny, ať už je to polská režisérka Agnieszka Holland nebo mladé dívky, které se nebály vyjádřit svůj názor na školství v dopise ministru školství Robertu Plagovi. Tvorba Libora Fojtíka také přinesla jeho novou knihu s názvem Trampové, kterou on sám považuje za svůj největší fotografický počin. 

Studentky Anna Marie Pešková a Ema Pohlová, které napsaly ministrovi školství dopis, jak by se mělo změnit školství v České republice. (autor: Libor Fojtík) Studentky Anna Marie Pešková a Ema Pohlová, které napsaly ministrovi školství dopis, jak by se mělo změnit školství v České republice. (autor: Libor Fojtík)


Oceňovaný soubor snímků s názvem Ze tmy ke světlu vystaví fotograf a pedagog SU Jindřich Štreit. Fotografie, které vznikaly ve dvaceti českých věznicích, mají přiblížit a ukázat službu vězeňských kaplanů. O jejich existenci často veřejnost nemá ani tušení a zároveň nám tento koncept může dát možnost poznat to, jak se vězeňství v průběhu let proměnilo. Výstava, která se uskuteční až protiepidemická opatření systému PES klesnou na třetí nebo nižší stupeň, bude k vidění v opavské galerii KUPE. 

Kaplan ve věznici. (autor: Jindřich Štreit) Kaplan ve věznici. (autor: Jindřich Štreit)


Studentka třetího ročníku ITF Áša Sárová ukazuje svou tematiku lyrického pojetí fotografie ve výlohách brněnského divadla BuranTeatr. Meditativní přístup tvorby má poukázat na to, že ačkoliv se od fotografie očekává, že bude vyprávět svůj identický příběh, je důležité využít čas k soustředění se na poetiku všednosti. „Nic. Jen stát a nic a neříkat nic. Můžeš vidět, co můžeš vidět, a můžeš slyšet, co můžeš slyšet. Můžeš vůbec nic neříkat. Jen tak stát a vůbec nic neříkat,“ básní Áša Sárová.

Lyrické pojetí fotografie. (autor: Áša Sárová) Lyrické pojetí fotografie. (autor: Áša Sárová)