Další díl Dobré vědět rozmotává klubko informací o optických kabelech

  • Radim Šlezingr
  • 15.01.2021
V posledním díle pořadu Polopatě se náš student Jiří Dobrý věnoval tomu, jak fungují všechny mobily a počítače. Dozvěděli jsme se, že „otroci“ nám ukazují jakési jedničky a nuly. Jak se ale naše krásné selfie dostane ke kamarádovi v karanténě? Odpověď najdeme ve zbrusu nové epizodě Dobé vědět. Odkaz najdete na konci článku. Aby se vám to do budoucna nepletlo, tak by bylo dobré polopaticky vysvětlit, že Dobré vědět a Polopatě jsou jedna seriálová rodina popularizující vědu.

Autor: Jan Polák – studentská redakce Slezské univerzity

Pokud si tento článek nečtete z jeskyně nebo na procházce, tak se kolem vás vyskytuje nepřeberné množství kabelů. Některé z nich jsou měděné, ale můžou být také optické. A právě těm se Jiří Dobrý ve svém novém díle Dobré vědět podíval na zoubek. Jak sám říká, poctivý kabel, je lepší než Wi-Fi. Záleží ale na druhu vodiče. Pokud chceme jedničky a nuly poslat na delší vzdálenost, můžeme použít například supravodiče. Ty se ovšem dají používat pouze za extrémně nízké teploty nebo vysokého tlaku, což by bylo neefektivní a hlavně finančně náročné. Proto se v současnosti používají především optické kabely, ve kterých se díky úplnému vnitřnímu obrazu dají posílat data z vesničky Horní Dolní až do centra New Yorku. Jaké jsou všechny výhody optického kabelu, jak funguje a proč se vám někdy přerušilo posílání souborů? Mohl za to žralok? Dozvíte se v novém díle Dobré vědět, který vzniká na Slezské univerzitě za podpory fondů EU a MŠMT ČR.

Nový díl ZDE

Proč se hodí optický kabel i do hořlavých prostředí? Dozvíte se v novém pořadu Dobré vědět. (zdroj: Polopatě) Proč se hodí optický kabel i do hořlavých prostředí? Dozvíte se v novém pořadu Dobré vědět. (zdroj: Polopatě)