Autor: Ružena Hradská - studentská redakce Slezské univerzity
Druhá světová válka zanechala na světě jizvy, které se už nikdy nezahojí. Co pro někoho znamenalo vítězství, úlevu a návrat domů, pro jiné znamenalo ztrátu všeho. Po porážce Třetí říše bylo pohraniční území připojeno zpět k Československu a proběhlo vysídlení sudetských obyvatel do Německa.
V Německu je však vřelé přivítání rozhodně nečekalo: „Brali je tam jako přítěž, měli vůči nim obrovskou averzi. Německo bylo v troskách,” říká Branislav Dorko po pečlivém bádání v archivu spisů o vyrovnání břemen (Lastenausgleichsarchiv) v bavorském Bayreuthu.
Nesnadný osud čekal také čtyři děti, které zůstaly žít v Česku. Šlo o tzv. sudetské děti. Těžká práce od dětství a také diskriminace pro ně byly společným jmenovatelem: „Křičeli na ně „vy německá pakáži“ a házeli na ně kameny. Válka zapříčinila nenávistné vztahy i mezi dětmi,” doplňuje doktor Dorko. Jejich jednotlivými životy vás provede autorka rozhovoru, která je také spjata s naší alma mater. Zuzana Urbánková je doktorantkou Ústavu historických věd a na Fakultě veřejných politik vyučuje předměty Public relations a Komunikace.
Více k tématu se můžete dočíst na tomto odkazu.
Tyto i další příběhy se dozvíte v rozhovoru na tomto odkazu.