Lidé ve sbírce Studentské unie dokázali, že psy skutečně milují

• Radim Šlezingr
  • 11.01.2021
S žádným jiným zvířetem neváže člověka tak silné citové pouto jako se psem. Psi dělají lidem společníka už po tisíce let a ne náhodou se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Bohužel ani přátelé se k sobě nechovají vždy hezky a mnoho psů tak končí v útulcích. Studentská unie Slezské univerzity proto uspořádala 18. prosince již třetí ročník sbírky nazvané Vánoce pejskům, aby potěšila psy ze zařízení spolku Čtyřlístek pro hafany v Albrechticích u Českého Těšína. Tam pomáhají zvířatům v nouzi - především týraným, opuštěným, starým a nemocným pejskům.

Autor: Radim Šlezingr

Zájemci mohli věnovat v den sbírky před budovou rektorátu Slezské univerzity a v opavském OC Breda nejrůznější pamlsky, konzervy, psí granule, deky, antiparazitika, kosmetiku, vitamíny či hračky. Výsledek sbírky i tentokrát ukázal, že lidé pejsky skutečně milují. Akce totiž dopadla skvěle, organizátoři ani nečekali takový zájem i proto, že se sbírka tentokrát konala pouze jeden den. Lidé přesto darovali přes padesát kilogramů krmiva.

„Myslím si, že nám hodně zafungovala spolupráce se Slezskou univerzitou a jejími zaměstnanci a také s OC Breda, kde bylo druhé sběrné místo,“ uvedla Lucie Zelinková, prezidentka Studentské unie Slezské univerzity. V OC Breda byl podle ní zájem o sbírku opravdu enormní. Většina lidí se tam u sbírky zastavila sama od sebe, ani nebylo třeba je upozornit a poprosit o přispění. Lidé nosili z nedaleké prodejny granule, konzervy a další dárečky pro pejsky.

„V téhle covidové době jsme ani nečekali, že se nám podaří dosáhnout skoro stejných výsledků jako v předchozích letech. Tentokrát výtěžek putoval až do Albrechtic u Českého Těšína do Čtyřlístku pro hafany. Po návštěvě tohoto místa, musíme říct, že to opravdu není běžný útulek - a ani bych toto místo útulkem nenazývala. Tihle úžasní lidé, kteří Čtyřlístek provozují, v podstatě vytvořili domov pro pejsky ve svém vlastním domě. Pejsci tam mají své pelíšky, hračky, každý svou misku, dokonce se zde najdou i kočičky a drobná domácí zvířata. Tohle místo nás opravdu nadchlo a doufáme, že to nebylo naposledy, kdy jsme zde mohli pomáhat,“ doplnila Lucie Zelinková.

Sbírku nazvanou Vánoce pejskům uspořádala Studentská unie Slezské univerzity. (foto: Radim Šlezingr) Sbírku nazvanou Vánoce pejskům uspořádala Studentská unie Slezské univerzity. (foto: Radim Šlezingr)