Dobré příklady táhnou: rektor Slezské univerzity se nechá očkovat!

• Radim Šlezingr
  • 08.01.2021
Je to světlo na konci tunelu. Očkování proti covidu má být konečně spolehlivou cestou k běžnému životu, jaký jsme znali před vznikem současné epidemie. Vakcíny proti covid-19 jsou léčiva, která brání vzniku onemocnění způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 tím, že proti tomuto viru vyvolávají v organismu imunitní odpověď. Spousta lidí si ale klade otázku, jestli je očkování bezpečné. Pokud sami stále váháte, máme pro vás jeden příklad za všechny. Rektor Slezské univerzity doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., s očkováním určitě počítá!
Autor: Radim Šlezingr

Doc. Pavel Tuleja patří mezi lidi, kteří mají s covidem-19 osobní zkušenost. Během vánočních svátků touto nákazou onemocněl, vyléčil se a teď by měl mít několik měsíců proti viru dostatečně silnou imunitu. Co je ale důležité, že se i přesto v budoucnu chce nechat očkovat!

„Ano, očkovat se nechám, a to pravděpodobně v průběhu letních či podzimních měsíců. Důvody pro tento termín jsou poměrně jednoduché. Jsem totiž přesvědčen o tom, že v první fázi by, vzhledem k počtu dostupných dávek vakcíny, měli být očkováni zejména ti, kteří stojí v první linii boje s COVIDovou pandemií, a společně s nimi také lidé patřící do nejohroženějších skupin. Konkrétně mám na mysli lékaře a zdravotnický personál, terénní pracovníky v sociálních službách, záchranáře a policisty, seniory, osoby se závažným zdravotním postižení či učitele základních, popř. i středních škol,“ uvedl rektor.

Podobně jako spousta další lidí se nevyhnul otázce, jestli je očkování bezpečné. Jeho argumenty ale přesvědčivě zní pro očkování. „Jako u každé „novinky“, tak i v tomto případě jsou samozřejmě obavy na místě a jsou lidem zcela přirozené. Na druhé straně ale musím říci, že dle mých informací nejsou příslušné vakcíny úplnou novinkou, ale jsou postaveny na vakcínách, které byly v minulosti testovány na jiných virech patřících do skupiny virů SARS. Dá se tedy říci, že z tohoto úhlu pohledu se - jako čistý laik - domnívám, že vakcíny proti viru SARS-CoV-2 by měly být bezpečné a pokud se nějaké nežádoucí účinky objeví, tak pouze v rozsahu, jenž je běžný u jiných druhů očkování,“ uzavřel rektor Pavel Tuleja.