Nový díl pořadu Polopatě nás zavede do světa počítačů

  • Radim Šlezingr
  • 08.01.2021
Přemýšleli jste někdy o tom, jak vlastně fungují procesy v našich technických vymoženostech, které používáme dnes a denně? Každé stisknutí tlačítka na klávesnici nebo ťuknutí na displej smartphonu znamená rozkaz. Kdo nebo co požadavek provede? V novém díle seriálu Polopatě, který vzniká na Slezské univerzitě za podpory fondů EU a MŠMT ČR, se dozvíte o počítačích téměř vše.

Autor: Jan Polák – studentská redakce Slezské univerzity

V období 2. světové války sestrojil Konrad Zuse počítač Z3. Ten ale nepřipomínal zařízení, které využíváme dnes a už vůbec nedosahoval takového výkonu. Veškeré úlohy by sice zvládl, ale trvalo by mu to stomilionkrát déle. Byla to však první vlaštovka, která vedla k sestrojení složitějších a hlavně výkonnějších počítačů. Snad každý už někdy slyšel o „bitech“ neboli jedničkách a nulách. Jsou to nejmenší jednotky informací. Ty nám v mohou říkat, zdali je žárovka rozsvícená nebo zhasnutá, dveře otevřené či zavřené a jestli máme pravdu nebo ne. Takové jednotky informací musí někdo ovládat. Kdo je ovládá, co se s nimi v tranzistorech děje? Kolik existuje řešení zrychlení, abychom mohli mít počítač takový, jaký známe dnes? Podívejte se na další poučný díl Polopatě s osobitou dávkou humoru Jiřího Dobrého. Je přece dobré vědět o svých miláčcích více, než jen jaká je jejich značka a cena.

NOVÝ DÍL POLOPATĚ ZDE

 

Někomu může hluk starých počítačů připomínat dokonce hudbu. (zdroj: Polopatě) Někomu může hluk starých počítačů připomínat dokonce hudbu. (zdroj: Polopatě)