Duha a zvuk. To jsou témata nových dílů pořadů Polopatě a Dobré vědět

• Radim Šlezingr
  • 21.12.2020
V době, kdy je pro studenty online výuka denním chlebem, téměř každý narazil na problém se špatnou zvukovou kvalitou videohovoru. V takových momentech je lidská pozornost narušena a člověk začne přemýšlet nad vším, co se třeba mihne za oknem. Například: jak vlastně vzniká duha? Zvukový i „duhový“ problém pomůže vyřešit Jiří Dobrý ve svých nových dílech pořadů Dobré vědět a Polopatě.

Autor: Jan Polák – studentská redakce Slezské univerzity

Zřejmě alespoň jednou za život každý z nás přemýšlel nad tím, kde duha začíná, kde končí a proč má zrovna takové barvy a v takovém pořadí. Podojením žirafy a rozsypáním barevných bonbónů po obloze vznik tohoto barevného optického úkazu, který se mimochodem ve výjimečných případech objevuje i vzhůru nohama, opravdu nevysvětluje. Proč tomu tak je a jakou barvu můžeme vidět jako první odspodu? To a mnohem více se dozvíte ZDE

Duha a vedle ní druhá. Jdou vidět z boku? (zdroj: Dobré vědět) Duha a vedle ní druhá. Jdou vidět z boku? (zdroj: Dobré vědět)

„Duhový“ problém jsme už vyřešili, ale kvalita zvuku videohovoru se stále nezlepšila? Bylo by dobré vědět, proč tomu tak je. Ne vždy je totiž chyba v levném mikrofonu. Stačí pár drobností, které vás nebudou stát ani korunu a vyvarujete se tak nepříjemným zpětným vazbám, nepříjemnému ruchu nebo špatně nastavenému mikrofonu. V novém díle Dobré vědět se dozvíte, jak takové problémy vyřešit, jestli se obejdeme bez hlasivek a proč si Jiří Dobrý (a taky většina z nás) zpívá ve sprše.

Jiří Dobrý a jeden z tipů, jak zlepšit zvukovou kvalitu při videohovorech. (zdroj: Dobré vědět) Jiří Dobrý a jeden z tipů, jak zlepšit zvukovou kvalitu při videohovorech. (zdroj: Dobré vědět)