Slezská univerzita v Opavě spouští svoji novou webovou prezentaci

• Martin Kůs
  • 24.09.2018

Je mladistvá – ostatně je určena především středoškolákům – má moderní vzhled, intuitivní obsluhu, promyšlenou strukturu a plně responzivní funkčnost. Slezská univerzita v Opavě spouští novou webovou prezentaci.

OPAVA - Rokem oslav a akcí věnovaným 25. výročí vzniku vstoupila před dvěma roky Slezská univerzita v Opavě do druhého čtvrtstoletí své existence. Na své cestě do dalších let má Slezská univerzita v Opavě celou řadu plánů. Důležitým krokem se stane spuštění nové webové prezentace, které nastane se zahájením akademického roku 2018/2019.

Na vývoji nové webové prezentace se pracovalo více než rok. Po stanovení základních požadavků, struktury a funkčností se jejího vývoje ujal tým Centra informačních technologií Slezské univerzity v Opavě. „Vzhledem k tomu, že Slezská univerzita disponuje několika schopnými webmastery a s ohledem na specifika univerzitního prostředí, náročnost vytvoření zadání, dodržení shodného vizuálu s jinými weby univerzity, rozhodli jsme se pro cestu vlastního vývoje,“ uvádí k přípravné fázi Mgr. Jan Nosek, vedoucí Centra informačních technologií Slezské univerzity v Opavě.

Hlavní práce na vznik a fungování nového webu Slezské univerzity ležela především na třech lidech – Ing. Romanu Foltýnovi, Davidu Jančárovi a dr. Petru Korviny z Centra informačních technologií. Další klíčovou osobou na počátku byl dr. Martin Klepek z karvinského coworkingového centra Business Gate, který převedl všechny představy zadavatelského týmu okolo rektora univerzity do konkrétní strukturované podoby. V závěrečné fázi se pak strategicky významná ukázala role Karin Martínkové, která se stala koordinátorkou mezi zadavatelským týmem, programátory a zástupci jednotlivých součástí. Tato role se ukázala jako klíčová, neboť její vytvoření umožnilo dotáhnout do finální podoby jak design stránek, tak jejich funkcionalit.

Na přípravě nového webu Slezské univerzity jsme v jeho závěrečné fázi spolupracovali také se studenty vybraných středních škol, zejména pak jejich maturitních ročníků, a konzultovali s nimi jednotlivé prvky i použití grafiky tak, aby web nejen poskytoval všechny potřebné informace, ale současně byl i z pohledu mladé generace zajímavý a vstřícný.

Web je členěn do tří základních částí – o univerzitě, uchazeči a věda, zahraničí a rozvoj. Interní materiály jsou uloženy v sekci pro studenty a pro zaměstnance, takže neobtěžují uživatele sledující web z prostředí mimo univerzitu. Z těchto tří částí se pak jedním klikem dostane zájemce k menu, které mu nabízí jednotlivé skupiny stránek podle tématu, oblasti či zaměření.
Významným prvkem je pak sjednocující design stránek, který je v souladu s grafickým manuálem univerzity a kdy je rovněž dodrženo pravidlo korporátních barev jednotlivých součástí. V prvních dvou úrovních je struktura webu shodná pro všechny součásti (fakulty a ústav), v případných dalších se ale už může lišit, a to s ohledem na členění jednotlivých součástí univerzity.

Vedle informací o univerzitě, její struktuře a pracovištích, poskytne nová prezentace především vyčerpávající informace pro ty, kdo hledají možnosti pro své budoucí studium. Samozřejmostí je úplný výčet studijních oborů, informace k přijímacímu řízení, podpoře posluchačů v době studia i praktických možnostech vstupu na trh práce. Podobný důraz si web kladl i v oblasti vědy a výzkumu, tedy možností osobní realizace a růstu studentů i zaměstnanců.

Novou prezentaci ocení i obyvatelé Opavy a Karviné. Jednou z novinek nových webových stránek univerzity je ucelený kalendář s pozvánkami určenými odborné i široké veřejnosti.

Na první pohled se na webu změnilo snad vše. Má moderní sjednocující design stránek, zajímavou grafiku, lehce přehlednou strukturu, je plně responzivní a má intuitivní ovládání. Jediné, co zůstalo, jsou spolehlivé informace a adresa www.slu.cz.

Nový obrázek