Pomáháme naší absolventce s roztroušenou sklerózou. Pojďte do toho s námi!

• Radim Šlezingr
  • 03.12.2020
Možná jste už o příběhu paní Anežky Táborské slyšeli prostřednictvím jiných médií. Anežka je naší absolventkou oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo a už před dokončením studií začala mít zdravotní problémy. Vyšetření prokázala nemilosrdnou diagnózu – roztroušená skleróza (RS). Jde o zákeřnou nemoc, která postihuje mnoho mladých lidí, neexistuje na ni účinný lék, ale jen prostředky, které nemoc zpomalují. Co dělat, když dle lékařů je nejvhodnější lék velmi nákladný a zdravotní pojišťovna odmítá pomoc?

Autor: Jakub Plaskura

Roztroušená skleróza má mnoho podob a na každém se podepisuje individuálně. Ostatně, to je společný znak mnoha onemocnění. Mnohdy zejména z počátku okolí na člověku, který trpí RS, nepozná, že je nějak nemocný. To je i případ Anežky, která má manžela, malého synka a mohla by vést spokojený život nebýt nevyléčitelné nemoci a laxního přístupu některých kompetentních lidí, kteří měli Anežčin osud ve svých rukou. Lékaři pro stabilizování jejího stavu a pomalejší postup nemoci před několika lety doporučili lék Lemtrada. Mělo to však jeden velký háček. Jedna dávka tohoto léku stojí 1 250 000 korun a zdravotní pojišťovna jej odmítla financovat. Následovaly doslova několikaleté tahanice o to, jak by se mohla Anežka k Lemtradě dostat. Nakonec pomohla až veřejná sbírka, kdy se peníze na první dávku skutečně vybraly. Bohužel čas je neúprosný a nemoc u Anežky postoupila ještě před podáním první dávky léku do stádia, kdy už se bez pomoci svých blízkých v rutinních úkonech neobejde.

Anežka se synem Vašíkem. (zdroj: pomuzuanezce.cz) Anežka se synem Vašíkem. (zdroj: pomuzuanezce.cz)
Manžel je pro Anežku velkou oporou. (zdroj: pomuzuanezce.cz) Manžel je pro Anežku velkou oporou. (zdroj: pomuzuanezce.cz)

Nechme však stranou to, co bylo, protože minulost nezměníme. Co ale změnit můžeme, je rozhodnutí, jak naložíme s časem, který máme před sebou. My všichni totiž můžeme pomoci, aby se k Anežce dostala včas druhá dávka Lemtrady, kterou bude Anežka potřebovat už příští rok. Finanční částkou můžete přispět na transparentním účtu 000000-5916972339/0800 rovněž na rehabilitace, lázeňskou kúru a další podpůrné prostředky, díky kterým by se měl zdravotní stav Anežky výrazně pomaleji zhoršovat. Proto se oddělení komunikace Slezské univerzity rozhodlo poprosit celou naši akademickou obec o pomoc. Blíží se Vánoce, období, kdy se lidé více než jindy během roku zastaví a jsou vnímavější ke svému okolí. Rok 2020 není snadný pro nikoho z nás, ale už několikrát jsme ukázali sílu v sounáležitosti nás všech, proto i nyní můžeme pomoci dobré věci. Přitom jen drobná částka například za ušetřený punč, má svůj význam. Léčba Anežky je totiž časově náročný proces a hmatatelné výsledky se mohou dostavit třeba i za několik let od chvíle, kdy byl Anežce lék Lemtrada poprvé aplikován. V případě, že by se našlo opravdu velké množství dárců a peněz by se vybralo nad rámec toho, co je pro Anežku potřeba, je rodina připravena podpořit i další pacienty s roztroušenou sklerózou či jinými vážnými chorobami.

Na závěr si ještě dovolím zprostředkovat prosbu maminky Anežky paní Kološové, která nás všechny chce požádat, abychom se za Anežku modlili, protože jak sama paní Kološová říká, kdo věří v zázrak, má stále naději. A já si dovolím přidat prosbu, abychom si vzpomněli na všechny, kteří trpí a neměli to štěstí být zdraví. Více informací o celém příběhu Anežky najdete na webu pomuzuanezce.cz. Jménem studentské redakce děkujeme za každý příspěvek a přejeme klidné prožití adventního času.

Šťastná rodina Táborských, kdy by na Anežce nikdo cizí RS nepoznal. (zdroj: pomuzuanezce.cz) Šťastná rodina Táborských, kdy by na Anežce nikdo cizí RS nepoznal. (zdroj: pomuzuanezce.cz)
Svatební den Táborských před několika lety. (zdroj: pomuzuanezce.cz) Svatební den Táborských před několika lety. (zdroj: pomuzuanezce.cz)