Noc vědců se uskuteční i navzdory koronaviru. Bude online!

  • Daniel Martínek
  • 25.11.2020
O vědě se říká, že je tajemná, nedostižná či komplikovaná. Ovšem ne v den, kdy se koná Noc vědců. Celorepubliková akce se stala tradičním dostaveníčkem vědeckých pracovníků, vysokoškolských pedagogů a odborníků, které se u nás pořádá pravidelně od roku 2005. Jednou za rok se tak pro veřejnost otevírají vědecká pracoviště, laboratoře, univerzitní prostory a další desítky budov, kam se běžný smrtelník nedostane, aby se potvrdilo, že věda dokáže být pro každého vzrušující a inspirující. Letos se Noc vědců s podtitulem Člověk a robot koná v pátek 27. listopadu a Slezská univerzita je znovu u toho. Z důvodu omezení šíření koronaviru a přijatých epidemiologických opatření se však uskuteční pouze online!

Autor: Jakub Plaskura – studentská redakce Slezské univerzity

Celkem 45 institucí se zapojí do letošní Noci vědců. Letos poprvé, díky zisku prestižního evropského grantu se dostává Česká republika také na mapu European Researchers’ Night. Noc vědců v ČR se tak koná ve stejném termínu, jako v dalších evropských městech. Akce s podtitulem Člověk a robot se tak zaměří na klíčová aktuální témata – na digitalizaci, robotizaci nebo automatizaci, a to nejen z pohledu průmyslu a nových technologií, ale především v souvislosti s životem člověka. „Letos je však akce něčím výjimečná, a to tím, že se poprvé uskuteční kompletně online. Návštěvníci se nemusí rozhodovat, který souběžně konaný program navštívit. Virtuální interaktivní prohlídky, online diskuze, vzdělávací videa, workshopy na dálku, streamované přenosy, live science show a podcasty, to vše bude k dispozici v online prostředí webu akce přístupné z pohodlí domova,“ vysvětluje Daniel Martínek, koordinátor akce za Slezskou univerzitu. Noc vědců se tak pro návštěvníky nestane jen jednodenní záležitostí, ale jednotlivé programy bude možné na webu Noci vědců přehrávat i po oficiálním ukončení akce.

„I když jde o akci, která má své kouzlo především v osobním kontaktu, díky moderní technologii se program Noci vědců dostane ke každému zájemci z počítače nebo z mobilu. Pandemie koronaviru tak letošní Noc vědců nezastavila,“ doplnil Daniel Martínek

Dr. Petr Blaschke při přednášce Noci vědců v roce 2019 v prostorech Brain Fitness (archiv Slezské univerzity) Dr. Petr Blaschke při přednášce Noci vědců v roce 2019 v prostorech Brain Fitness (archiv Slezské univerzity)
Žhavá momentka z Noci vědců 2019 (archiv Slezské univerzity) Žhavá momentka z Noci vědců 2019 (archiv Slezské univerzity)


My můžeme být právem hrdí, že do této početné vědecké rodiny institucí, které se na Noci vědců podílejí, patří také Slezská univerzita. Online program plný přednášek, filmů, dokumentů, ukázek slibuje zajímavou a poučnou podívanou. Není náhoda, že letošním podtitulem Noci vědců je Člověk a robot. Organizátoři jej vybrali na základě faktu, že letos je to přesně 130 let od narození otce všech robotů Karla Čapka, který společně se svým bratrem Josefem vyslal slůvko robot do celého světa. Zajímavá v tomto kontextu jistě bude online přednáška pedagoga Dr. Martina Tichého k výkladu divadelní hry R. U. R., kde se ostatně slovo robot objevilo vůbec poprvé, a také prezentace Dr. Hasana Zahiroviće pojednávající o podílu Josefa Čapka na vzniku robota či návrzích kostýmů pro premiéru hry v Národním divadle.

Přednášky pro letošní ročník Noci vědců se musely pro online prostředí natočit (archiv Slezské univerzity) Přednášky pro letošní ročník Noci vědců se musely pro online prostředí natočit (archiv Slezské univerzity)
Dr. Martin Tichý přednáší o výkladu divadelní hry Karla Čapka R. U. R. (archiv Slezské univerzity) Dr. Martin Tichý přednáší o výkladu divadelní hry Karla Čapka R. U. R. (archiv Slezské univerzity)


Tím ale výčet atraktivních témat za naši univerzitu zdaleka nekončí. Dojde totiž k propojení vědy a umění. Můžete se tak těšit na absolventský hraný film našich studentů s názvem Amber pojednávající o katastrofě, jež v budoucnosti postihne celé lidstvo, zároveň bude ke zhlédnutí dokument Perkův dalekohled. Snímek propojuje osudy největšího českého astronoma Luboše Perka s největším dalekohledem u nás. Když se přesuneme do více sociální, etické či právní sféry, tak za zmínku jistě stojí přednášky Robot vs. Sociální a zdravotní služby, Pacient není robot, Úředník není robot či nevšední přednáška docenta Kamila Janiše o robotizaci a vědecko-technickém pokroku v intimní komunikaci, jež je doporučena spíše mladistvým a starším. Na své si přijdou i technicky a prakticky založení jedinci, kteří jistě uvítají přednášky s ukázkami na téma Jak roboti létají?, Jak robotí mluví? nebo Průmysl 4.0: robotická revoluce. A na závěr otázka. Dokážete si třeba tipnout, čím se bude zabývat přednáška Dr. Petra Blaschkeho o slunečním čočkování? Pokud ne, určitě nejste sami, ale můžete to napravit a rozšířit si své nejen astronomické obzory. O přetavení připravovaného programu Slezské univerzity do online prostředí se profesionálně postarali studenti studijního programu Multimediální techniky.

Vše podstatné k online programové nabídce Slezské univerzity odkryjete v tomto přehledu na webu Noci vědců. Tak si udělejte pohodlí a uvařte si čaj či kávu, protože co nevidět startujeme.

Zde můžete zhlédnout video pozvánku na letošní akci s loňskými záběry.

Během natáčení přednášek došlo i na praktické ukázky robotů (archiv Slezské univerzity) Během natáčení přednášek došlo i na praktické ukázky robotů (archiv Slezské univerzity)
Natáčení všech přednášek zvládli perfektně studenti Multimediálních technik (archiv Slezské univerzity) Natáčení všech přednášek zvládli perfektně studenti Multimediálních technik (archiv Slezské univerzity)