Institut tvůrčí fotografie pořádá výstavy i v době koronavirové

  • Radim Šlezingr
  • 25.11.2020
Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty patří mezi největší chlouby Slezské univerzity. Uznávaným pojmem je nejen v domácím, ale také v mezinárodním měřítku. Zájem o studium na něm mají ve velké míře zahraniční studenti, nejčastěji ze Slovenska a Polska. Za třicet let existence má ITF mnoho stovek absolventů, mezi nimi byli také studenti z Japonska, USA, Izraele, Lucemburska, Itálie, Francie, Velké Británie, Irska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Litvy, Ruska, Běloruska či Ukrajiny. Jen letos chce institut přijmout do bakalářského studia další tři desítky zájemců. O současných aktivitách pro veřejnost a plánech Institutu tvůrčí fotografie jsme si povídali s vedoucím tohoto ústavu, renomovaným českým fotografem a historikem fotografie, nositelem mnoha tuzemských a zahraničních ocenění, profesorem Vladimírem Birgusem.

Autor: Karin Martínková a Radim Šlezingr

Institut tvůrčí fotografie i přes komplikovanou situaci v listopadu otevřel v Bratislavě tři souběžné výstavy. O čem jsou a čím se na nich Institut tvůrčí fotografie prezentuje?

Už mnoho let spolupracujeme jak s Měsícem fotografie v Bratislavě, nejstarším fotografickým festivalem ve střední Evropě, tak s bratislavským Off festivalem. Představili jsme tam už mnoho výstav, zahajovacích dnů obou festivalů se každoročně začátkem listopadu zúčastňují téměř všichni naši pedagogové a více než stovka studentů.  Letos jsme chtěli v Bratislavě oslavit společné třicáté výročí založení Měsíce fotografie, Institutu tvůrčí fotografie a naší partnerské Katedry fotografie bratislavské Vysoké školy výtvarných umění. Pandemie nám sice znemožnila, abychom v původním termínu zorganizovali společnou exkurzi pro desítky lidí, ale výstavy se nám podařilo uskutečnit. V Domě umění představujeme obměněnou reprízu výstavy Tři dekády. Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě 1990-2020, která byla od června do září premiérově uvedena v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, v Polském institutu vystavuje náš doktorand a současně externí pedagog Arkadiusz Gola svůj soubor dokumentárních fotografií z Horního Slezska a na Off festivalu nás v expozici Fashion Session zastupuje pět českých, slovenských a polských studentů Peter Drežík, Martin Faltejsek, Konstancja Nowina Konopka, Kateřina Sýsová a Klára Cvrčková.

Jak moc těžké bylo v době koronavirové zorganizovat tři souběžné výstavy do Bratislavy?

Bylo to těžší než kdykoliv předtím. Stále jsme neměli jistotu, že festivaly skutečně budou.  Ale přesto jsme s Ondřejem Durczakem a Michałem Szalastem připravili novou verzi výstavy Tři dekády. Na výstavě jsou tak k vidění práce od více než šedesáti studentů a absolventů ITF, mnoho dalších fotografií je součástí slideshow, která je promítána jak v Domě umění, tak v Českém centru v Bratislavě a také bude uvedena během Muzejní noci ve Slovenském národním muzeu. Štěpánka Stein s Ondřejem Durczakem museli trochu redukovat původní plány na expozici ITF na Off festivalu, ale nakonec se podařilo vytisknout všechny exponáty. Pro výstavu Černobílá země jsme s Michałem Szalastem udělali přísný výběr ze stovek fotografií Arkadiusze Goly a podařilo se nám i připravit čtyřicetistránkový katalog ve slovenštině, polštině a angličtině, který vydal Polský institut. Ohromnou zásluhu na tom, že se výstavy nakonec podařilo realizovat i v době, kdy Slovensko je téměř uzavřené pro cizince, mají Ondřej Durczak a Lukáš Lamla, kteří je společně s naším fakultním řidičem Petrem Staňkem během dvou dnů nainstalovali s pomocí několika našich studentů.

Souběžně s výstavami v Bratislavě probíhá v Domě umění města Brna přehlídka Umění volá!, na které se prezentuje sedm českých uměleckých škol včetně opavského Institutu tvůrčí fotografie. V současnosti je ji možno navštívit online na www.artiscalling.cz. Jak náročné je vytvořit virtuální expozici?

Výstava je vyvrcholením Centrálního rozvojového projektu Spolupráce uměleckých škol a fakult, kterého se kromě nás zúčastnila Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, JAMU, Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem, Fakulta umění Ostravské univerzity a Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně.  Kurátor výstavy Rostislav Koryčánek z každé školy vybral práce několika studentů, v našem případě Mariusze Foreckého, Daniela Huštáka a Petera Korčeka, a také ukázky z tvorby jednoho pedagoga, od nás Dity Pepe.  Celá výstava je do posledního detailu nainstalována a čeká až ji budou moci vidět první skuteční návštěvníci. Ale už nyní je možno výstavu vidět alespoň díky výborně připravené virtuální prohlídce.  Ovšem projekt nebyl zaměřen jenom na tuto expozici a na plánované sympozium pedagogů a studentů všech zúčastněných škol, ale pomohl nám připravit i některé výstavy v Opavě nebo v Ostravě.

Chybí vám u výstavy, kterou mohou zájemci zhlédnout pouze formou virtuální prohlídky, zpětná vazba od návštěvníků?

Virtuální prohlídka této výstavy je sice mimořádně kvalitní, u každého exponátu je možno se zastavit a podrobně si ho prohlédnout, ale osobní zážitek z reálné návštěvy samozřejmě nenahradí. Na druhé straně jsem však už dostal několik kladných ohlasů od zahraničních kolegů a přátel, kteří by asi do Brna na výstavu nezavítali. Stále však doufáme, že v prosinci už výstava bude otevřena v normálním provozu.

Vedoucí Institutu tvůrčí fotografie profesor Vladimír Birgus. Vedoucí Institutu tvůrčí fotografie profesor Vladimír Birgus.


ITF přislíbil také aktivní účast na listopadové Mezinárodní konferenci vysokých fotografických škol v Národní knihovně Francie F. Mitteranda v Paříži. Nakolik technicky složité je zúčastnit se mezinárodní konference v době, kdy u nás je většina veřejných akcí kvůli koronaviru zrušena?

Konference, na které jsme měli vystoupit, byla nakonec zrušena a měla by být v příštím roce proběhnout ve dvou částech, jednak v Paříži, jednak během fotografického festivalu v Arles. Zrušena ale nebyla výstava studentských fotografií ze tří českých škol – kromě nás z FAMU a z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Tu organizuje České centrum v Paříži. Měla být původně součástí  festivalu Photo Saint Germain, jehož jsme se už několikrát zúčastnili, a také doprovodnou akcí největšího světového veletrhu s fotografiemi Paris Photo. Vyhlášení nouzového stavu ve Francii ji však odsunulo na pozdější dobu. Exponáty jsou už v Paříži, výstava určitě bude.

Zmínili jsme listopadové výstavy a akce, o kterých víme. Co plánuje Institut tvůrčí fotografie v nejbližší době? Chystáte nějakou akci, kterou byste se chtěli pochlubit?

Nejdůležitější akcí bude výstava 30 let Institutu tvůrčí fotografie FPF SU, která měla být otevřena už letos na jaře, ale kvůli pandemii byla odložena na příští rok. Od 8. dubna 2021 by ve všech prostorách Domu umění v Opavě měly být představeny stovky fotografií našich studentů a absolventů. K výstavě připravujeme i skutečně velmi rozsáhlý katalog. Mrzelo nás, že tato bilanční expozice se nemohla uskutečnit už v plánovaném termínu, ale přesun na příští rok zase umožní oslavit jubileum ITF společně s jubileem celé Slezské univerzity. Plánujeme také zúžené reprízy této výstavy v galerii BWA v Katovicích, v Městském muzeu v Zabrze, v galerii Raskolnikow v Drážďanech nebo na Opolském festivalu fotografie.

 

Video z výstavy Tři dekády ITF FPF SU na Měsíci fotografie v Bratislavě si můžete prohlédnou zde.



Snímky jsou z výstavy Tři dekády ITF v Domě umění v Bratislavě. Snímky jsou z výstavy Tři dekády ITF v Domě umění v Bratislavě.