Pořad Dobré vědět představuje sérii Space cam. Novinky ze světa vědy

  • Radim Šlezingr
  • 21.10.2020
Věda nespí ani v období koronavirové krize. Ty nejzajímavější novinky na poli vědecké práce nám poodhaluje Jiří Dobrý se svým štábem pořadu Dobré vědět v nově vzniklé sérii videí Space cam, kde mu před kamerou asistuje jeho fenka Adélka. Odtud pramení název pořadu – Space cam [s pejskem]. Slezská univerzita jako patron projektu Dobré vědět je u toho!

Autor: Jan Polák – studentská redakce Slezské univerzity


Space znamená ve volném překladu z angličtiny „vesmír“. V jednotlivých dílech, kterých už je celkem šest, se dozvíte například, co způsobuje noční svítící oblaka, jak vypadá největší malá černá díra, jaký herec nejspíše poletí do vesmíru a také mnoho dalšího. Jiří se totiž ve Space cam věnuje nejen vesmírným novinkám. Hned v prvním díle prozrazuje, že Japonci sestavili nejvýkonnější superpočítač, který mohou využívat k zobrazení nejrůznějších simulací. A když je řeč o Japonsku, mnohdy jde o skutečně zvláštní nápady. Vědci se při poslední simulaci kýchnutí snažili zjistit, jak se šíří kapénky vzduchem. To je sice bizarní, ale v současnosti celkem užitečná simulace. Co říkáte?

V posledním díle Space Cam se Jiří Dobrý věnuje největšímu 3D modelu vesmíru. (foto: Space cam) V posledním díle Space Cam se Jiří Dobrý věnuje největšímu 3D modelu vesmíru. (foto: Space cam)


Věděli jste, že vrány jsou na tom s inteligencí podobně jako primáti? Mohou mít dokonce abstraktní představivost. Jakou lidskou vlastnost mohou mít straky modré? Straky se často spojují s krádežemi. Říká se přece „Kradeš jako straka!“, ovšem vlastnost blízká strakám vás v pátém díle možná překvapí. Vraťme se však do vesmíru, kam Space cam znovu zabloudil v díle číslo 6. Jak velký vesmír ve skutečnosti je? Co můžeme vidět za Mléčnou dráhou? Je tam vůbec něco? Tak si pusťte poslední díl Space cam a dozvíte se to! Space cam 6. díl