Zapojte se s naší univerzitou do výzkumu kosmického záření, je to snadné!

  • Daniel Martínek
  • 15.09.2020
Umíte si představit, že třeba právě vy alespoň špetkou informací pomůžete špičkám ve svých oborech ve zkoumání vesmíru, ale také i v boji se zákeřnou rakovinou kůže? Můžete také získat potřebné informace, které by odhalily blížící se zemětřesení, i když to se našich zeměpisných šířek naštěstí tolik netýká. V dalším díle Dobré vědět Jiří Dobrý zpovídá držitele Ceny Milana Odehnala v soutěži vědeckých prací mladých fyziků doktora Armana Tursunova z Výzkumného centra teoretické fyziky a astrofyziky Slezské univerzity. Tématem rozhovoru Jiřího Dobrého s doktorem Tursunovem je právě nová aplikace CREDO pro mobilní telefony, která výše zmíněnou problematiku řeší.

Autor: Jakub Plaskura – studentská redakce Slezské univerzity

Kompletní proces a dění kolem kosmického záření si jako laik vůbec netroufám rozebírat. Od toho máme na Slezské univerzitě povolanější kapacity. Ostatně vše podstatné o kosmickém záření a jeho vlivu na planetu Zemi se dozvíte v jednom z dřívějších rozhovorů s RNDr. ArmanemTursunovem, Ph.D.

Kosmické záření působí všude kolem nás. Někde s větší a jinde s menší intenzitou. Speciální aplikace CREDO ve vašem chytrém telefonu je schopna detekovat kosmické záření a posbírat data, která se dále vyhodnocují pro výše zmíněné účely. Princip je jednoduchý. Prvním krokem je pochopitelně stáhnutí aplikace do svého telefonu. Doktor Tursunov ve videu níže radí, že je lepší k této detekci kosmického záření používat starší telefon, který už nepoužíváme a válí se jen někde doma v šuplíku, protože tím, že jej nepoužíváme k denním potřebám, se může soustředit jen na sběr těchto konkrétních dat. Je důležité podotknout, že aplikace vlastně částice kosmického záření jen fotí, ale nevyhodnocuje. Samotné vyhodnocení provádí až speciální server díky aplikaci Machine learning, kam se data zašlou. Více detekovaných částic pravděpodobně získáme ve venkovních prostorách, ale pozor! Aplikace mobil rychle vybíjí. Jak si s tím poradit? Nejlépe zapojit mobil do nabíječky co nejblíže k oknu. Vychytávkou je fakt, že aplikace funguje i v režimu „letadlo“. Jak se Arman Tursunov v rozhovoru svěřil, jeho kolega zkoušel detekovat kosmické záření při přepravě letadlem a jeho telefon tak zaznamenal velké množství částic. Nadsazeně řečeno se dá aplikace použít také na praktické věci v domácnosti. Například díky ní můžete zjistit, zda vám někde doma neuniká radon.

Rozhovory s doktorem Armanem Tursunovem do pořadu Dobré vědět se natáčely v industriálních kulisách areálu Dolní Vítkovice (výstřižek z YouTube kanálu Dobré vědět) Rozhovory s doktorem Armanem Tursunovem do pořadu Dobré vědět se natáčely v industriálních kulisách areálu Dolní Vítkovice (výstřižek z YouTube kanálu Dobré vědět)


Je také dobré vědět, že aplikace CREDO žádným způsobem nesbírá vaše osobní data z jakéhokoliv mobilu, který používáte. I když má mobilní telefon hned několik čipů, aplikace si vždy vybere ten nejideálnější pro své užití. Podstatné je mít pro detekci dat zapnutou v mobilu GPS, aplikace totiž sama od sebe neví, kde se zrovna nachází, a místo, odkud jsou data získána, je hodně podstatné.

Další informace a odpovědi na možné otázky, které se vám právě honí hlavou, získáte v nejnovějším rozhovoru pořadu Dobré vědět s doktorem Tursunovem. Tak co? Už si svou aplikaci CREDO stahujete?

Přidáváme ještě odkaz na náš článek o zisku Ceny Milana Odehnala v soutěži vědeckých prací mladých fyziků pro doktora Armana Tursunova, kterou jsme zmínili v úvodu této aktuality: https://www.slu.cz/slu/cz/aktuality/1/814