Děkan Daniel Stavárek se představil v roli moderátora politické debaty

  • Daniel Martínek
  • 10.09.2020
V netradiční roli moderátora předvolební politické debaty se představil návštěvníkům ostravského Centra Pant ve středu 9. září děkan Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D. Sedmi regionálním zástupcům politických stran pokládal během dvou hodin společně se svým kolegou z Ostravské univerzity doc. Mgr. Petrem Kopeckým, Ph.D., otázky z oblastí školství, práce a podnikání. A také díky němu bylo v debatě na úrovni co poslouchat…

Autor: Radim Šlezingr

„My jsme do oblasti o podnikání připravili celkem třináct otázek. Témata, která jsou v těch krátkých otázkách vzájemně propojená. Prvním je problematika útlumu těžby černého uhlí na Karvinsku, dopady na Karvinsko a na celý Moravskoslezský kraj,“ uvedl profesor Stavárek před tím, než dostal svůj devadesátisekundový prostor na odpověď první z pozvaných hostů. Následná debata nenechala nikoho na pochybách, že toto téma je pro moravskoslezský region velmi důležité. Diskutovalo se například o převodu dolů pod státní firmu, možnostech obcí a kraje získávat pozemky zdarma, případném prodloužení těžby, evropských fondech a správném načasování, aby byla udržena zaměstnanost.

 „Já vám z pozice voliče děkuji. Je to docela dobrá zpráva, protože napříč politickým spektrem to vypadá, jako by všechny strany chtěly táhnout za jeden provaz a na klíčových věcech se shodnou. Jsou schopny spolupracovat. Vidím dobrou šanci, že by se tento klíčový problém kraje mohl úspěšně povést vyřešit v komunikaci s centrálními úřady,“ zhodnotil výstup řečníků děkan karvinské fakulty.

Děkan Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D. (uprostřed), v roli moderátora politické debaty. Foto: Radim Šlezingr


Také problematika pracovních míst a zaměstnanosti v našem kraji souvisí s mírou podnikavosti, která je podle Daniela Stavárka v našem kraji špatná. Proto se jedna z další otázek týkala toho, jak učinit náš kraj atraktivnější pro podnikání.

„Jelikož jednou ze součástí Slezské univerzity je má domovská Obchodně podnikatelská fakulta, která toto podnikání má i ve svém názvu, snažíme se v posledních letech tomuto názvu dostát. Máme spoustu aktivit, které do tohoto konceptu zapadají. A je třeba podnikání a podnikavost iniciovat už u středoškoláků. A následně, aby ten správný ekosystém, jenž musí v Moravskoslezském kraji vzniknout, dále volně pokračoval přes vysoké školy, zaměstnavatele, Moravskoslezské inovační centrum a tak dále,“ doplnil diskuzi profesor Stavárek.

Ani téma zahraničních investorů a jejich pobídek nenechalo zástupce politických stran sedět v klidu na židlích. „Velice diskutovanou oblastí, která se týká pracovních míst a zaměstnanosti, jsou zahraniční investoři. Ta oblast prochází takovými výkyvy, že někdy jsou zahraniční investoři chápáni jako spása naší ekonomiky, podruhé jsou chápáni jako ti, kdo jen kradou naše peníze a posílají je zpátky do svých mateřských zemí,“ uvedl problematiku Daniel Stavárek. A závěr? Děkan karvinské fakulty shrnul vyjádření řečníků těmito slovy: „Slyšeli jsme téměř od všech nutnost šetřit na provozních výdajích, zároveň investovat, mít připravený dostatek projektů na to, abychom využili externí zdroje financování.“

Zároveň se dotkl problematiky zadlužení kraje, kam směřovala jiná otázka. A následovala další smršť názorů.  „Z pozice ekonoma bych to dokázal shrnout tak, že mám z toho docela dobrý pocit. Že ze slov, která tady zazněla – pokud budou skutečně realizována v praxi, bych neměl velkou obavu o to, jak náš kraj bude hospodařit. Věřím, že slova, jež se říkají před volbami, budou také v praxi realizována po volbách bez ohledu na to, kterou stranu tady kandidáti zastupují.“

Debata měla díky moderátorům a hostům chvílemi také odlehčenou atmosféru. Foto: Radim Šlezingr


Vzdělávání, neúměrná administrativní zátěž škol, hospodaření škol či provoz kraje. I tam směřovaly dotazy organizátorů debaty. A šetření peněz…  „Nacházíme se v době, která se nám nikomu nelíbí. To, co víme mimo jiné úplně přesně, je, že ta doba bude mít negativní dopad na rozpočet. A to nejen tohoto kraje, ale všech krajů. Budou muset škrtat, připravit se na horší časy. To znamená velkou výzvu pro ty, kteří ten kraj budou vést,“ uvedl Daniel Stavárek další okruh otázek a zeptal se zástupců politických stran, jak se na to připravují a jak si myslí, že se kraj s tímto výpadem v rozpočtu vypořádá.

Po dvou hodinách byla na některých pozvaných hostech do diskuze vidět únava. Ale i spokojenost. Debata totiž měla spád, ke slovu se dostali všichni, prostor na vyjádření byl. Spokojeni byli i pořadatelé.

„Líbilo se mi to. Samozřejmě i když ty výkony byly rozdílné, tak si myslím, že je to mnohem lepší a věcnější než debaty na celostátní úrovní. Takže bylo vidět, že i politické strany se dokážou v mnohém lépe shodnou na klíčových věcech a že to není jenom o tom stát v opozici, abych měl jiný názor než ten druhý. I z hlediska toho být moderátorem i pohledu potenciálního voliče mám dobrý pocit, že to bylo fajn,“ doplnil po skončení debaty děkan karvinské fakulty.

A jak se stalo, že se posadil do křesla moderátora politické debaty? Bylo to díky spolupráci se společností, která Slezské univerzitě pomáhá připravit strategický záměr. „Tam je jednou z klíčových osob Dan Konczyna, který tyto debaty organizuje jako svou soukromou aktivitu. Tím, jak jsme se poznali při zpracování strategických materiálů univerzity, ho napadlo, že bych se možná svým zaměřením hodil k pokrytí ekonomické části debaty,“ doplnil prof. Daniel Stavárek.

Účastníci politické debaty v ostravském Centru Pant ve středu 9. září. Zleva: Arnošt Žídek (Pirátská strana), Stanislav Folwarczny (ODS a podporou TOP 09), Jiří Jureček (koalice STAN, ZELENÍ a NEZÁVISLÍ), Ondřej Měkýš (koalice Pro krásný kraj), Dana Forišková (KDU-ČSL), Zdeněk Karásek (hnutí ANO 2011) a Petr Kajnar (ČSSD). Jako moderátoři debaty vystoupili prof. Daniel Stavárek a doc. Petr Kopecký. Foto: Radim Šlezingr