Letní filmová škola odstartovala výstavou ze života Vietnamců Jindřicha Štreita

• Daniel Martínek
  • 10.08.2020
Prof. Mgr. Jindřich Štreit Dr.h.c. je uznávaný český fotograf známý i za hranicemi České republiky. Už dlouhá léta působí jako vysokoškolský pedagog na Institutu tvůrčí fotografie (dále jen ITF) a dává o sobě znovu vědět. Jeho výstava fotografií Vietnam Stories, na kterých zachycuje život Vietnamců v tuzemsku, obohatila začátek letošního ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Výstava bude k zhlédnutí v místním Klubu kultury i po konci festivalu až do 30. srpna 2020.

Autor: Jakub Plaskura – studentská redakce Slezské univerzity

Vietnamci jsou komunitou, která je vedle Slováků a Ukrajinců v České republice nejpočetněji zastoupena. Máme je spojené zejména se službami a obchodem. Jací ale jsou za dveřmi svých domácností? Jaká je vietnamská pospolitost daleko od svého původního domova? Jindřich Štreit na tyto otázky hledá odpovědi v dokumentárním projektu, kde využil pomoci vietnamského studenta ITF, který profesoru Štreitovi pomohl dostat se více do hloubky vietnamské komunity a výsledkem je právě již zmíněná výstava. Projekt iniciovala Charita Česká republika, která chtěla zachytit kulturní zvyklosti, tradice a proměny Vietnamců po příchodu do České republiky.

Více k výstavě se dočtete na těchto odkazech:

Článek Seznam Zprávy, 8. 8. 2020
Článek na portálu Slovácký deník, 9. 8. 2020

Co je to Letní filmová škola (LFŠ) Uherské Hradiště?

Jedná se o tradiční filmovou přehlídku, která se zaměřuje na současnou filmovou tvorbu a zároveň prohlubuje vědomosti návštěvníků o filmovém umění a historii. Vedle Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je LFŠ největším filmovým festivalem svého druhu v České republice. Útočiště našla LFŠ roku 1992 v malebném Uherském Hradišti, kde už je neodmyslitelnou součástí kulturního roku.

Více k festivalu a jejich programové nabídce najdete na stránkách festivalu.